Organizacja ruchu kolejowego. Marianna Jacyna
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Organizacja ruchu kolejowego - Marianna Jacyna страница 9

Название: Organizacja ruchu kolejowego

Автор: Marianna Jacyna

Издательство: OSDW Azymut

Жанр: Техническая литература

Серия:

isbn: 978-83-01-20692-5

isbn:

СКАЧАТЬ jest warunkiem niezbędnym dopuszczenia do eksploatacji podsystemów strukturalnych, takich jak: Infrastruktura, Energia, Sterowanie – urządzenia przytorowe, Sterowanie – urządzenia pokładowe i Tabor.

      Ponadto wymienia się również podsystemy funkcjonalne, jak: Ruch kolejowy, Utrzymanie, Aplikacje telematyczne dla przewozów pasażerskich i dla przewozów towarowych oraz składniki interoperacyjności stanowiące grupy części składowych, podzespołów, pełnych zespołów sprzętowych włączonych lub mających być włączone do podsystemu, od których bezpośrednio lub pośrednio zależy interoperacyjność systemu kolei. Poglądowy schemat kluczowych zmian w systemie w wyniku wdrożenia interoperacyjności przedstawiono na rys. 1.10.

      Rys. 1.10. Zmiany w obszarze systemu transportu kolejowego w wyniku wdrożenia interoperacyjności

      Źródło: opracowanie własne na podstawie legislacji dotyczącej interoperacyjności

      Przewidywane zmiany w wyniku wdrożenia wymagań interoperacyjności spowodują „modyfikację” systemu zarówno w zakresie strumieni wejściowych, jak i wyjściowych. W obszarze strumieni wejściowych zmiany obejmować będą m.in. dodanie: certyfikacji podsystemów strukturalnych, zarzadzania ryzykiem i oceny bezpiecznej integracji poszczególnych elementów systemu, wprowadzenie wymagań technicznych i funkcjonalnych w oparciu o zasady reguły i normy zharmonizowane. Natomiast w obszarze strumieni wyjściowych poprzez dodanie: ruchu pociągów interoperacyjnych, wskaźników oceny bezpieczeństwa i „dostępności” sieci kolejowej dla pociągów międzynarodowych. Poglądowy schemat zmian przedstawiono na rys. 1.11.

      Rys. 1.11. Przewidywana transformacja wejść na wyjścia w systemie transportu kolejowego

      Źródło: opracowanie własne na podstawie [58]

      Na liniach kolejowych w transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) wdrożenie wymagań interoperacyjności jest priorytetowe [24], dlatego pierwsze TSI dotyczyły linii kolejowych zlokalizowanych w tej sieci. Od 1 stycznia 2015 r. nowe wymagania TSI obejmują już jednak całą sieć linii kolejowych zlokalizowanych na terenie państw członkowskich UE, z wyłączeniem linii kolejowych przeznaczonych wyłącznie dla ruchu turystycznego, historycznego lub lokalnego [24].

      Stosowanie wymagań interoperacyjności nakłada na zarządcę infrastruktury obowiązek zastosowania odpowiednich parametrów technicznych i eksploatacyjnych w każdym przypadku, gdy modernizacja linii kolejowej powoduje zmianę osiągów poszczególnych podsystemów strukturalnych. Wyjątkiem od tego wymogu są sytuacje, w których m.in. istniejące warunki techniczne, jak rozstaw torów lub skrajnia oraz koszty modernizacji linii kolejowej, przewyższają uzyskane korzyści – efekt ekonomiczny przebudowy linii kolejowej jest ujemny. Poglądowy schemat ram czasowych wdrożenia interoperacyjności przedstawiono na rys. 1.12.

      Rys. 1.12. Ramy czasowe wdrażania wymagań interoperacyjności

      Źródło: opracowanie własne na podstawie legislacji dotyczącej interoperacyjności, m.in. [24]

      Celem europejskiej polityki transportu kolejowego jest utworzenie jednolitego obszaru kolejowego. Zapoczątkowane w 2001 r. otwieranie sektora kolejowego na konkurencję było przedmiotem tzw. trzech pakietów kolejowych (www.europarl.europa.eu/factsheets/pl).

      W roku 2016, na podstawie wniosku Komisji Europejskiej, został uchwalony tzw. czwarty pakiet kolejowy, którego celem jest zakończenie budowy jednolitego europejskiego obszaru kolejowego w wyniku: zwiększenia świadczeń usług publicznych na rynkach wewnętrznych, poprawy dostępności, konkurencyjności, jakości i skuteczności krajowych usług przewozów kolejowych.

      Czwarty pakiet zawiera m.in. nowe przepisy w obszarze tzw. filaru technicznego i tzw. filaru rynkowego. W ramach filaru technicznego przyjęte zostały w kwietniu 2016 r. nowe dyrektywy: 2016/798 – dotczycząca bezpieczeństwa systemu kolejowego oraz 2016/797 – dotycząca interoperacyjności systemu kolei. Przepisy te w poszczególnych państwach członkowskich UE muszą zostać wdrożone do 15 czerwca 2020 r.

      2. System transportu kolejowego i jego podsystemy

      2.1. Pojęcie systemu transportu kolejowego, jego granice i obszar jego oddziaływania

      Pojęcie systemu wykorzystywane jest zazwyczaj do definiowania zagadnień, które są ujmowane kompleksowo. Różnorodność znaczeń pojęcia system sprawia, że w literaturze przedmiotu spotyka się wiele jego określeń i definicji, które nie zawsze są identyczne. Charakterystyczną cechą tych określeń jest to, że ścisłość definicji jest tym większa, im dotyczy węższej klasy systemów.

      Na ogół system definiuje się jako pewną funkcjonalną całość, która składa się z takiej liczby elementów pozostających ze sobą w ściśle ustalonych powiązaniach (relacjach), która jest niezbędna do tego, by całość ta pełniła przypisane jej funkcje [58], [79], [66]. Niezbędna liczba elementów jest warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym do definicji systemu. Funkcjonalna całość musi zawierać również tyle relacji, ile jest wymaganych do pełnienia przez nią określonych funkcji.

      System jest więc odwzorowaniem właściwości elementów obiektu i powiązań między elementami (właściwościami elementów) z punktu widzenia zdefiniowanego celu badań. Oznacza to, że system to obiekt „wyodrębniony” z rzeczywistości, którego opis ma postać relacji określonych na zbiorze wyróżnionych w obiekcie elementów, jak również relacji wiążących elementy obiektu z otoczeniem.

      Wychodząc z założenia, że system to wyszczególnienie zbioru elementów oraz zbioru relacji określonych na jego elementach, to jego strukturę można przedstawić w postaci uporządkowanej pary [60].

      

,

      (2.1)

      gdzie:

      A – zbiór wyróżnionych elementów w obiekcie (ai to wyróżniony element o numerze i):

      (2.2)

      Zakładamy, że każdy element systemu charakteryzuje się określonymi, kwantyfikowalnymi cechami, a zatem element ai opisany jest wektorem cech o składowych wik; k=1, …, pi, tj.

      Z założenia cechy elementu są kwantyfikowalne, co oznacza, że wik jest liczbą określająca wartość k-tej cechy i-tego elementu, natomiast pi jest liczbą wyróżnionych cech i-tego elementu systemu.

      W dalszych rozważaniach wyróżniony element systemu utożsamiany będzie z jedną z wyróżnionych jego cech.

      R – zbiór relacji określonych na elementach systemu oraz niektórych elementach systemu i otoczeniu (Rj to relacja o numerze j określona na iloczynie kartezjańskim elementów ze zbioru obiektów A):

      СКАЧАТЬ