Organizacja ruchu kolejowego. Marianna Jacyna
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Organizacja ruchu kolejowego - Marianna Jacyna страница 1

Название: Organizacja ruchu kolejowego

Автор: Marianna Jacyna

Издательство: OSDW Azymut

Жанр: Техническая литература

Серия:

isbn: 978-83-01-20692-5

isbn:

СКАЧАТЬ "#i000000030000.png"/>

      Projekt okładki i stron tytułowych: Lidia Michalak-Mirońska

      Fotografia na okładce: ThKatz/Fotolia

      Wydawca: Adam Filutowski

      Koordynator ds. redakcji: Adam Kowalski

      Redaktor: Joanna Forysiak

      Produkcja: Mariola Grzywacka

      Dział reklamy: Natalia Popiel ([email protected])

      Recenzent: dr hab. Marcin Chrzan,profesor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu

      dr hab. inż. Wiesław Zabłocki,

      profesor Politechniki Warszawskiej

      Publikacja została dofinansowana przez Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej

      Skład wersji elektronicznej na zlecenie Wydawnictwa Naukowego PWN

      Monika Lipiec / Woblink

      Książka, którą nabyłeś, jest dziełem twórcy i wydawcy. Prosimy, abyś przestrzegał praw, jakie im przysługują. Jej zawartość możesz udostępnić nieodpłatnie osobom bliskim lub osobiście znanym. Ale nie publikuj jej w internecie. Jeśli cytujesz jej fragmenty, nie zmieniaj ich treści i koniecznie zaznacz, czyje to dzieło. A kopiując jej część, rób to jedynie na użytek osobisty.

Szanujmy cudzą własność i prawo.Więcej na www.legalnakultura.plPolska Izba Książki

      Copyright © by Wydawnictwo Naukowe PWN SA

      Warszawa 2019

      ISBN 978-83-01-20692-5

      eBook został przygotowany na podstawie wydania papierowego z 2019 r., (wyd. I)

      Warszawa 2019

      Wydawnictwo Naukowe PWN SA

      02-460 Warszawa, ul. Gottlieba Daimlera 2

      tel. 22 69 54 321, faks 22 69 54 288

      infolinia 801 33 33 88

      e-mail: [email protected]; [email protected]

      www.pwn.pl

      Wprowadzenie

      Transport kolejowy jest jednym z wielu elementów systemu transportowego i stanowi główne ogniwo całego procesu logistycznego obsługi towarów oraz zaspokajania potrzeb pasażerów. Gałąź ta, ze względu na degresywność kosztów, opłaca się najbardziej przy realizacji przewozów na średnie (100–300 km) i duże odległości (powyżej 300 km). Na uwagę zasługuje także to, że połączenia kolejowe cechują się dość dużą regularnością i niezawodnością przy zachowaniu dość wysokiej częstotliwości w stosunku do innych gałęzi transportu. Należy podkreślić, że przestrzenne rozmieszczenie linii kolejowych na terenie Polski jest dostosowane do lokalizacji produkcji i osadnictwa, co znacznie zwiększa dostępność do tej gałęzi transportu z punktu widzenia zarówno miejsc nadania i odbioru ładunków, jak i zaspokajania potrzeb pasażerów związanych z codziennymi dojazdami. Niezaprzeczalnym atutem transportu kolejowego są niskie koszty zewnętrzne, co powoduje, że ta gałąź transportu uznawana jest za najbardziej przyjazną środowisku naturalnemu dzięki niewielkiemu wpływowi na jego zanieczyszczenie. Ponadto jedną z zalet jest przystosowanie transportu kolejowego do przewozu ładunków o zróżnicowanej podatności transportowej. Główną niedogodnością transportu kolejowego jest w wielu wypadkach brak możliwości realizacji przewozów od drzwi do drzwi.

      Jak już wcześniej wspomniano, transport kolejowy jest jednym z elementów systemu transportowego. Pozostałe elementy można klasyfikować z różnych punktów widzenia. Jednym z nich jest podział w układzie pionowym i poziomym. W układzie pionowym system transportowy dzieli się na gałęzie, natomiast w układzie poziomym – na rodzaje.

      W układzie pionowym podziału transportu dokonuje się, biorąc pod uwagę następujące kryteria:

      – sposób transportu,

      – środowisko transportowe,

      – gałąź transportu.

      Uwzględniając sposób transportu, wyróżniamy transport przewozowy i przesyłowy. Według środowiska, w którym odbywa się przewóz, transport dzielimy na: lądowy, wodny, powietrzny i rurociągowy. Natomiast według gałęzi transportu wyróżniamy transport samochodowy, kolejowy, morski, wodny śródlądowy, lotniczy, kosmiczny, rurociągowy oraz elektrotransport. Pionowy podział transportu przedstawiono na rys. W.1.

      Rys. W.1. Pionowy podział transportu

      Źródło: opracowanie własne na podstawie [53]

      Transport kolejowy według powyższego podziału jest zatem elementem dziedziny transport sklasyfikowany według gałęzi transportu, środowiska transportowego, sposobu transportu – patrz pogrubienie na rys. W.1. Klasyfikacja pozioma, obejmująca podział transportu na rodzaje, została przedstawiona na rys. W.2.

      W procesie przemieszania ładunków i pasażerów wykorzystuje się podsystemy przewozów kolejowych, samochodowych, lotniczych, morskich itp. Można również wykorzystać formy zintegrowane, tzw. transport kombinowany lub intermodalny. Aby system transportowy mógł funkcjonować, musi posiadać następujące elementy:

      – infrastrukturę punktową służącą do obsługi środków transportu oraz do obsługi przemieszczanych ładunków i osób,

      – środki transportu różnych gałęzi transportu służące do przewozu rzeczy i osób,

      – przedmiot działań w transporcie i logistyce, tj. przewozy rzeczy i osób,

      – wykwalifikowanych pracowników odpowiedzialnych za proces transportowy.

      Rys. W.2. Poziomy podział transportu

      Źródło: opracowanie własne na podstawie [53]

      Obecne trendy gospodarcze wskazują na wzrost znaczenia zintegrowanych rozwiązań logistycznych w transporcie towarów, jak również w przewozie pasażerów. Standardem w wymianie handlowej staje się oferowanie kompleksowych usług. W transporcie towarowym rynek oczekuje zintegrowanych rozwiązań logistycznych, realizowanych niezależnie od przewoźnika, które dotychczas oferowane były przez spedytorów i firmy logistyczne. Tendencja łączenia usług przewozowych w jednej sieci transportowej (transport szynowy i samochodowy, lotniczy i morski) znajduje odzwierciedlenie w działalności globalnych firm logistycznych. W krajach UE położono nacisk na logistykę w transporcie kolejowym, umiędzynarodowienie przewozów СКАЧАТЬ