Название: Organizacja ruchu kolejowego
Автор: Marianna Jacyna
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: Техническая литература
isbn: 978-83-01-20692-5
isbn:
Przez ostatnie dziesięciolecia systemy kolejowe w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej rozwijały się niezależnie od siebie, z zastosowaniem różnych rozwiązań technicznych. Wdrażanie interoperacyjności, a więc ujednolicenie wymagań technicznych na poziomie Unii Europejskiej, powinno doprowadzić do sytuacji, w której pociąg może przekroczyć granicę wielu państw członkowskich bez zatrzymywania się w celu dokonania jakichkolwiek czynności technicznych (np. zmiany lokomotywy).
Jakie korzyści wynikają z wdrażania interoperacyjności?
Interoperacyjny tabor poruszający się po interoperacyjnej infrastrukturze oznacza oszczędności dla przewoźników kolejowych. Wykorzystanie tego samego taboru na całej drodze przejazdu skutkuje obniżeniem kosztów jego utrzymania. Brak konieczności zmiany taboru na granicach oznacza także oszczędność czasu dla pasażerów i przedsiębiorców przewożących towary koleją. Interoperacyjność wpływa zatem także na korzystniejszą ofertę przewozową.
Zgodność systemów jest ważna nie tylko z punktu widzenia samego rynku kolejowego. Osiągnięcie spójności technicznej tego sektora i podniesienie w ten sposób jego konkurencyjności jest kluczowe dla obniżenia emisyjności europejskiej gospodarki i ochrony środowiska naturalnego.
Jak wygląda wdrażanie interoperacyjności w praktyce?
Harmonizacja wymagań technicznych systemu kolejowego Unii Europejskiej odbywa się dwutorowo. Po pierwsze wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane stosować te same wymagania techniczne zawarte w specjalnych aktach prawnych Unii Europejskiej – Technicznych Specyfikacjach Interoperacyjności (TSI). Po drugie państwa członkowskie są zobowiązane do redukcji krajowych wymagań technicznych. Zapewnienie zgodności taboru i infrastruktury z TSI co do zasady wymagane jest jedynie wtedy, gdy są one modernizowane lub odnawiane. Na szczególną uwagę w zakresie wdrażania interoperacyjności zasługuje Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (European Rail Traffic Management System – ERTMS), który ma zastąpić przeszło dwadzieścia systemów krajowych. System ten obejmuje [189]:
– Europejski System Sterowania Pociągiem ERTMS/ETCS – zapewnia sygnalizację kabinową, jak i kontrolę pracy maszynisty przy zwiększonym poziomie bezpieczeństwa; wdrożenie sygnalizacji kabinowej eliminuje również ewentualne błędy ludzkie, wynikające np. z braku widoczności semaforów czy z nieznajomości przez maszynistę szlaku – jeśli pociąg prowadzony jest niezgodnie z poleceniem ETCS, na początku system sygnalizuje tą niezgodność, a w razie potrzeby rozpoczyna hamowanie; zgodnie z wymaganiami prawnymi system ETCS jest niezbędny do jazdy pociągu z prędkością powyżej 160 km/h lub jednoosobowej obsługi trakcyjnej powyżej 130 km/h [78].
– Globalny System Kolejowej Radiokomunikacji Ruchomej ERTMS/GSM-R – kolejowa odmiana cyfrowej łączności komórkowej GSM (tzw. Euroradio) przeznaczona do cyfrowej transmisji danych wykorzystywanych jako nośnik danych dla systemu ETCS i systemów dyspozytorskich oraz do zapewnienia komunikacji głosowej z maszynistą [7].
Wytyczne co do wdrażania ERTMS określają akty prawa europejskiego oraz polskiego rozporządzenie wykonawcze Komisji UE 2017/6 z dnia 5 stycznia 2017 r. w sprawie europejskiego planu wdrożenia europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (Dz.Urz. UE L 3 z 6 stycznia 2017 r., str. 6). Aby zapewnić, że urządzenia pokładowe ERTMS należycie współpracują z urządzeniami przytorowymi, Prezes UTK opracował scenariusze testowania ETCS/GSM-R. Scenariusze te są opisem zakładanego sposobu działania systemu kolei w sytuacjach istotnych z punktu widzenia systemu ETCS i GSM-R (np. wjazd pociągu na obszar wyposażony, aktywacja pociągu, przejechanie sygnału „stój”).
Definicja interoperacyjności w terminologii kolejowej została podana w dyrektywie [24]: Interoperability means the ability of a rail system to allow the safe and uninterrupted movement of trains which accomplish the required levels of performance for these lines. This ability depends on all the regulatory, technical and operational conditions which must be met in order to satisfy the essential requirements.
Transpozycja powyższej definicji do ustawy o transporcie kolejowym [178] brzmi: „Interoperacyjność systemu kolei – zdolność systemu kolei do zapewnienia bezpiecznego i nieprzerwanego ruchu pociągów, spełniającego warunki techniczne, ruchowe, eksploatacyjne i prawne, których zachowanie zapewnia dotrzymanie zasadniczych wymagań dotyczących interoperacyjności systemu kolei i umożliwia efektywne poruszanie się po transeuropejskiej sieci kolejowej”.
1. Nieprzerwany ruch pociągu
Pojęcie „nieprzerwany ruchu pociągu” nie ma ścisłej interpretacji. Na podstawie zapisów TSI Ruch kolejowy [119] może być rozumiane jako realizacja założonego biegu pociągu z zatrzymaniem się wyłącznie dla potrzeb z góry założonych czynności handlowych, np. postój na stacji dla wsiadania i wysiadania pasażerów, zdania ładunku dla pociągu towarowego itp. Pociąg nie zatrzymuje się z powodu zmiany systemu zasilania, sterowania czy też granicy administracyjnej (państwowej) wewnątrz wspólnoty UE.
Przejazd pociągu między różnymi systemami zasilania bez konieczności ich zatrzymania możliwy jest dzięki zastosowaniu lokomotywy wielosystemowej, wyposażonej w układy elektroniczne w celu modulacji i dostosowania napięcia i prądu do pracy silników trakcyjnych. Ponadto wyposażenie lokomotywy w system sterowania pokładowego ETCS pozwala na przekazywanie informacji z przytorowych systemów kontroli i sterowania ruchem kolejowym do pojazdu. Tym samym umożliwia, zgodne z odpowiednimi wymaganiami systemu sterowania ruchem, płynne prowadzenie ruchu pociągu [92].
2. Efektywność
Efektywność poruszania się pojazdu wiąże się z taką przepustowością linii kolejowej, która umożliwia prowadzenie ruchu pociągów płynnie, tj. bez nieplanowanych zatrzymań lub ograniczeń prędkości [185]. Oznacza to, że prawdopodobieństwo pojawienia się opóźnień pociągów musi być na tyle niskie, aby na skutek „zbliżenia się” tras pociągów nie nastąpiło ich wzajemne negatywne oddziaływanie, powodujące niezamierzone zmniejszenie prędkości jazdy, a nawet zatrzymanie pociągu.
3. Bezpieczeństwo
Podstawowym warunkiem interoperacyjności systemu jest zachowanie poziomu bezpieczeństwa podczas przemieszczania się pojazdu kolejowego między systemami kolejowymi [23].
Dopuszczenie do eksploatacji typu pojazdu kolejowego, urządzenia czy budowli, wymaga przeprowadzenia testów i badań eksploatacyjnych na danej sieci kolejowej. Pozytywna ocena parametrów technicznych i eksploatacyjnych na jednej sieci kolejowej niekoniecznie może zostać przeniesiona na drugą sieć kolejową. Aby znaleźć bezpieczny sposób porównania parametrów technicznych i eksploatacyjnych, zostały ustalone TSI, które zawierają reguły, procedury i odwołania do zharmonizowanych norm technicznych. W przypadku zastosowania alternatywnych rozwiązań i norm technicznych wskazane zostały metody oceny ryzyka.
Na podstawie reguł oceny ryzyka może nastąpić uznanie pojazdów, urządzeń, systemów itp. jako równie bezpiecznych, bazując na fakcie, że dopuszczony obiekt był eksploatowany w innym kraju na podstawie podobnych wartości, wskaźników i parametrów technicznych.
4. Wymagania zasadnicze
Warunkiem koniecznym uzyskania interoperacyjności systemu transportu kolejowego są takie zmiany warunków eksploatacyjno-ruchowych, technicznych i prawnych, aby spełnione СКАЧАТЬ