Organizacja ruchu kolejowego. Marianna Jacyna
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Organizacja ruchu kolejowego - Marianna Jacyna страница 3

Название: Organizacja ruchu kolejowego

Автор: Marianna Jacyna

Издательство: OSDW Azymut

Жанр: Техническая литература

Серия:

isbn: 978-83-01-20692-5

isbn:

СКАЧАТЬ trakcyjny [178] – pojazd kolejowy z napędem własnym.

      Posterunek bocznicowy – posterunek następczy, który jest urządzony na szlaku w miejscu odgałęzienia się bocznicy szlakowej; bierze udział w prowadzeniu ruchu pociągów poruszających się po szlaku w charakterze posterunku odstępowego oraz w prowadzeniu ruchu pociągów wjeżdżających i wyjeżdżających z bocznicy szlakowej w charakterze posterunku zapowiadawczego.

      Posterunek następczy – posterunek ruchu, który reguluje następstwo pociągów na przyległych do niego szlakach.

      Posterunek odgałęźny – posterunek zapowiadawczy zlokalizowany poza stacją, w miejscu odgałęzienia linii kolejowej, przejścia szlaku jednotorowego w dwutorowy i odwrotnie lub połączenia torów na szlaku.

      Posterunek odstępowy – reguluje następstwo pociągów w postaci wydania zezwolenia na przejazd pociągu, pod warunkiem że przyległy szlak jest wolny.

      Posterunek pomocniczy – posterunek ruchu urządzony na szlaku w miejscu odgałęzienia się bocznicy szlakowej; nie jest wyposażony w semafory, prowadzi ruch wyłącznie pociągów wjeżdżających i wyjeżdżających z bocznicy szlakowej, nie bierze udziału w prowadzeniu ruchu pozostałych pociągów poruszających się po szlaku.

      Posterunek ruchu – punkt eksploatacyjny na sieci kolejowej, który prowadzi użytkowanie kolei polegające na bezpiecznym, sprawnym i płynnym prowadzeniu ruchu kolejowego.

      Posterunek zapowiadawczy – posterunek następczy, który ma możliwość dokonania zmiany kolejności jazd pociągów wyprawianych na przyległe do niego szlaki.

      Praca eksploatacyjna – miernik charakteryzujący pracę wykonaną przez pociągi, uwzględniający ich przebieg; wyraża się ją jako iloczyn liczby eksploatowanych pociągów i odległości przez nie pokonanej.

      Praca przewozowa [1] – miernik charakteryzujący wielkość przewozów pasażerskich i towarowych. W przypadku przewozów pasażerskich to iloczyn liczby pasażerów i odległości ich przejazdu [pasażerokilometry], natomiast w przypadku przewozów towarowych to iloczyn przewiezionej masy netto ładunku i odległości jego przewozu [nettotonokilometry].

      Przesyłka towarowa [175] – rzeczy przyjęte do przewozu na podstawie jednego listu przewozowego lub innego dokumentu przewozowego.

      Przewozy w systemie rozproszonym – przewozy niespełniające warunków określonych dla przewozów w systemie zwartym.

      Przewozy w systemie zwartym – przewozy realizowane ze stacji nadania do stacji przeznaczenia, bez wykonywania pracy manewrowej między tymi stacjami.

      Przewoźnik kolejowy (ang. railway undertaking) [178] – przedsiębiorca uprawniony na podstawie licencji do wykonywania przewozów kolejowych lub świadczenia usługi trakcyjnej.

      Przystanek osobowy – punkt ekspedycyjny zlokalizowany na szlaku, który jest przystosowany do obsługi pasażerów i zatrzymują się na nim pociągi wyznaczone rozkładem jazdy.

      Punkt ekspedycyjny – punkt eksploatacyjny na sieci kolejowej, w którym wykonuje się odprawę pasażerów i/lub ładunków.

      Punkt ładunkowy [95] – punkt (miejsce) załadunku, wyładunku lub przeładunku.

      Rozkład jazdy pociągów [178] – plan, według którego mają się odbywać przejazdy pociągów na danej sieci kolejowej lub jej części, w czasie, w którym on obowiązuje.

      Sieć kolejowa [178] – układ połączonych ze sobą linii kolejowych będących własnością zarządcy infrastruktury lub zarządzanych przez zarządcę infrastruktury.

      Skład pociągu [167] – zestawione pojazdy kolejowe bez czynnego pojazdu trakcyjnego przygotowane do jazdy w pociągu lub znajdujące się w nim.

      Stacja kolejowa [143] – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy.

      Stacja ładunkowa [50] – stacja, na której odbywa się nadawanie (ładowanie) i odbieranie (rozładowywanie) przesyłek towarowych.

      Stacja węzłowa – stacja, na której łączą się szlaki z trzech lub więcej kierunków.

      System zarządzania bezpieczeństwem (ang. safety management system, SMS, w Polsce również określany tym skrótem) [158] – zbiór opracowanych i wdrożonych zasad pozwalających na zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego podmiotu i bezpiecznych relacji z otoczeniem (innymi podmiotami).

      Szlak kolejowy [42] – odcinek drogi kolejowej między dwoma sąsiednimi punktami zapowiadawczymi (stacjami, mijankami, rozgałęzieniami); dzieli się na odcinki zwane odstępami.

      Świadectwo bezpieczeństwa [150] – wydawane jest podmiotom innym niż przewoźnik i zarządca, które mają zdolność do bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego i realizacji przewozów kolejowych.

      Trasa pociągu [178] – określenie w rozkładzie jazdy położenia pociągu w funkcji czasu jazdy, służące do oceny wykorzystania zdolności przepustowej linii kolejowej.

      Usługa trakcyjna [178] – działalność przewoźnika kolejowego polegającą na zapewnieniu pojazdu kolejowego z napędem wraz z obsługą maszynistów do wykonywania przewozu kolejowego albo zapewnienie obsługi maszynistów do prowadzenia pojazdu kolejowego z napędem.

      Wymagania zasadnicze [24] – określone w dyrektywie w sprawie interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie UE, dotyczące składników interoperacyjności, podsystemów i ich powiązań, które powinny być spełnione w transeuropejskim systemie kolei w celu zapewnienia interoperacyjności systemu kolei. Klasyfikowane są według następujących kategorii: bezpieczeństwo, niezawodność, dostępność, zdrowie, ochrona środowiska naturalnego, kompatybilność techniczna, utrzymanie i eksploatacja.

      Zarządca infrastruktury – przedsiębiorstwo samodzielnie lub poprzez podmioty trzecie zajmujące się udostępnianiem infrastruktury lub, w przypadku budowy nowej infrastruktury, mogące także pełnić funkcję inwestora.

      Zdolność przepustowa linii kolejowej – maksymalna liczba pociągów lub par pociągów, która może w sposób płynny przejechać po analizowanej linii kolejowej w ciągu określonego czasu – zazwyczaj doby.

      Zdolność przewozowa linii kolejowej – liczba pasażerów lub ton ładunku, która może być przewieziona po analizowanej linii kolejowej w określonym przedziale czasu, w istniejących warunkach technicznych, przy wykorzystaniu typowego taboru i określonej strukturze potrzeb przewozowych.

      1.2. Opis pojęć istotnych w aspekcie tematyki związanej z transportem kolejowym

      Dla jednoznaczności dalszych rozważań СКАЧАТЬ