Нариси з екзистенціальної аналітики педагогічного дискурсу. Олександр Григорович Волков
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Нариси з екзистенціальної аналітики педагогічного дискурсу - Олександр Григорович Волков страница 13

СКАЧАТЬ style="font-size:15px;">      Учень, хто їх досягає, піднімається на більш високий рівень простору педагогічного дискурсу. Він стає над усіма, височіє, виступає зразком для інших. Тим самим наближається до учителя, стає його колегою, наближеним, тим, кому можна довіряти, на кого можна сподіватися, в кого можна вірити.

      Очевидно, що переміщення у просторі педагогічного дискурсу здвйснюється при оцінюванні результатів навчання, коли стає очевидним, що оцінка – це інструмент, за допомогою якого виявляється місце у просторі педагогічного дискурсу [18]. Але проблема оцінки в тому, що вона має формальний характер, оскільки в ній відбувається зрівнювання різних помилок, відсутність уваги причини їх здійснення, характеру і рівня підготовки. Більш актуальним для досконалості є прояснення причин помилок, вказівка на конкретні проблеми у знаннях і навичках, що дозволить їх усунути. Для учня важливішою виявляється не сама оцінка, а пояснення причин помилок і вказівка на спосіб їх подолання.

      d) Бути у місті дискурсу

      Небезпека здійснення помилки при виконанні завдань полягає у тому, що вона визначає положення у просторі педагогічного дискурсу, тому виникає стимул зайняти більш високе місце. «Бути відмінником» означає не лише добре вчитися, але, водночас, займати більш високе місце, насолоджуватися своєю перевагою. Воно припускає можливість дивитися на інших учнів зверху вниз, переживати радість від перебування на вершині. Це є прикладом єдності присутності та здійснення у просторі педагогічного дискурсу [20].

      Звернемо увагу, що перебування у визначеному місці педагогічного дискурсу припускає певний стиль існування. Учень оцінює себе відпо-відно до цього розташування, відповідно, визначає свої цілі, завдання, способи їх розв’язання.

      Для «відмінника» це означає досягти досконалості при виконанні завдань, осягнути повноту знань і міцность навичок. Тому він повинен бути дуже уважним на заняттях, швидко схоплювати і запам’ятовувати матеріал, нічого не випускати з уваги. Якщо щось не зрозуміле, то це слід прояснити за допомогою консультацій з учителем, звернення до навчального матеріалу, додаткової літератури. Батьки такого учня можуть робити йому посильне сприяння, щоб зберегти його статус. Воно може виражатися в усілякій підтримці високої самооцінки, допомозі у пошуку літератури при підготовці матеріалу, необхідного у навчальній діяльності, консультації з учителями з метою з’ясування можливих недоліків у поведінці, які слід усунути. Але визначальне значення має підтримка бажання «бути зверху», орієнтація на необхідність подолання перешкод, досягнення високих результатів. Крім того, практикується використання репетиторства з метою усунення негативних наслідків недосконалого засвоєння знань.

      Якщо ж відсутня підтримка з боку батьків, коли вони не надають значення успіхів учня, або у нього відсутні амбіції, то він може задовольнятися низчим місцем. Місце «хорошиста» і «успішного» СКАЧАТЬ