Нариси з екзистенціальної аналітики педагогічного дискурсу. Олександр Григорович Волков
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Нариси з екзистенціальної аналітики педагогічного дискурсу - Олександр Григорович Волков страница 10

СКАЧАТЬ трактування буття як того, що є, прийнятого у формальної логіці.

      e) Норми та правила істинності в екзистенціології

      Але головним предметом розвідки в екзистенціології, як і формальної логіки, виступає вислів. Що для того, щоб виявити його істинність у формальній логіці, досить сформулювати певні норми істинності. В екзистенціології ж необхідно розглянути сукупність сенсів, як утворюють певну цілісність і розгля як вони визначають існування. Якщо формальна логіка припускає конструювання певних правил і норм, а потім їх використання для доказу, або спростування істинності, або помилковості висловів, то логіка існування виявляє їх на основі вивчення своєрідності сутності суб’єкта. Тому слід виявити правила і норми істинності, які приймаються. Звернемо увагу, що якщо норми істинності в теоретичній логіці встановлені до початку аналізу, то формування сенсів в екзистенціології є достатньо складний, тривалий процес.

      Більш того, на перший погляд – це нездійсненне завдання, оскільки, по-перше, воно надзвичайно важке через складність структури свідомості, по-друге, через нестійкість сенсів; по-третє, через їх динамічність; по-четверте, через наявність різномайнітних інтенції, кожна з яких є певним вектором існування, що змінюються довільно; по-шосте, інтенції можуть бути несумісними, тому утворюють хистку єдність, яка має ситуативний характер; в-сьомих, інтенції не просто є спрямованістю на предмет, а обумовлені сутністю, тобто переживанням певних сенсів, що визначають існування, відповідно, вчинки, а, отже, події; по-восьме, окремий сенс можна визначити тільки через деяку сукупність сенсів, кожен з яких указує на всі останні; по-дев’яте, сенс має прагматичне призначення, тобто визначає конструювання реальності.

      f) Етичний кодекс

      Що ж це за логіка? Це логіка, яку для себе конструює сам суб’єкт, щоб з її допомогою певним чином визначати своє існування, тобто, норми цієї логіки, мають інституційний характер. Нагадаємо, що в найза-гальнішому плані теорія інституціоналізму описує окремі аспекти саме існування [4; 7; 13; 20]. Але звернемо увагу, що спочатку припускається створення моделі для створення правил та норм, а потім вже опис їх використання. В екзистенціології ж інший підхід, оскільки передбачається, що норми та правила виникають у самореалізації суб’єкта в процесі його становлення та розвитку. Тому норми та правила логіки існування повинні бути розглянути на основі дослідження сутності та існування суб’єкта, що дозволяє їх своєрідність.

      Правила та норми цієї логіки, можуть бути різними, наприклад, припускати повне ігнорування іншого, що суперечить принципам кантівської етики; або навпаки, орієнтацію на нього, що відповідає її принципам. З вище наведеного зауваження стає зрозумілим, що вони мають етичний зміст, тому можуть бути піддаватися критиці з погляду норм тієї або іншої етичної концепції, наприклад, арістотелівської, утилітаристської, СКАЧАТЬ