Нариси з екзистенціальної аналітики педагогічного дискурсу. Олександр Григорович Волков
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Нариси з екзистенціальної аналітики педагогічного дискурсу - Олександр Григорович Волков страница 11

СКАЧАТЬ відповідно до визначення природи та вимог до критеріїв знання, то норми і правила мають суб’єктивний характер, тому встановлюються за-лежно від стану свідомості, відповідно, сутності, мають динамічний ха-рактер, можуть носити суперечливий характер, більш того, постійно змінюються.

      Норми та правила логіки існування водночас є етичним кодексом, тому що вони мають етичне походження і використовуються як підстава моральної аргументації, при цьому кодекс може суперечити основним принципам етики, наприклад, кантівської, арістотелівської тощо, але, незважаючи на це, його положення приймаються як істинні та вико рис-товуються.

      Методологічним підґрунтям дослідження логіки існування слід вважати феноменологію та екзистенціалізм, тому слід прийняти поло-ження про інтенційність свідомості, здібність наділення сенсом реальнос-ті, та їх здійснення в існуванні; здібності суб’єкта до проектування тощо.

      Тому при аналізі логіки існування стає актуальним використання поняття «інтенція», оскільки воно допомагає виявити, що сенс передбачає спрямованість на що-небудь. Крім того, слід мати до увазі, що ця спрямованість має прагматичний зміст, тобто передбачає дослідження того, яким чином вона впливає на стан суб’єкта. Крім того, інтенція включає оцінку, тобто має аксіологічний характер.

      Виявити своєрідність логіки існування суб’єкта можна, якщо прийняти положення про обумовленість сутності та існування. При цьому вважати сутністю сукупність взаємообумовлених сенсів, що не виключає того, що вони можуть в деякій мірі суперечити одне одному. Своєрідність існував-ня можна дослідити при розгляді сукупності подій, виникнення яких обу-мовлено сутністю.

      До основних завдань екзистенціології слід віднести наступні: виявити сенси існування; показати, яким чином вони здійснюються; розкрити, які аргументи використовуються для доказу їх істинності, в чому їх своєрідність; який наслідок має слідування сенсам, що приймаються як істинні; які афекти переживаються, коли вони відстоюються; які події можуть провокувати сенси, що переживаються; яким чином змінювати-меться реальність в результаті здійснення сенсів існування.

      Дослідження екзистенціології педагогічного дискурсу відкриває широ-кі перспективи для вивлення своєрідності існування. Насамперед, при встрановленні причин формування норм істинності, того, яким чином вони приймаються як підґрунтя виправдовування, крім того, своє рід-ності формування сенсів та їх втілення тощо.

      4. ТОПОЛОГІЯ ТА ЕКЗИСТЕНЦІОЛОГІЯ

      ПЕДАГОГІЧНОГО ДИСКУРСУ

      Педагогічний дискурс досліджується при вирішенні найрізноманіт-ніших проблем. Передусім звернемо увагу на роботи Т. Єжової, яка розглядає його концептуальні характеристики, описує структуру і спе-цифіку за допомогою використання інтеграційно-системного підходу [5]. Дослідувач приходить до висновку, що побудова дискурсу СКАЧАТЬ