Название: Тричі продана
Автор: Павло Наніїв
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Исторические любовные романы
isbn: 978-617-12-4015-5, 978-617-12-3876-3, 978-617-12-4013-1, 978-617-12-4014-8
isbn:
– Панове! Послухайте, що вам скажу: я маю ткацький цех. А який то цех? Сміх, та й годі, дерев’яні верстати! Хіба зітчеш на ньому добру тканину? Англійські машини треба купувати, а нема за що, бо нашу матерію вельможні не купують, з-за кордону привозять, бо та краща. А чим будемо робити гарну матерію? Путніх машин нема, робочих рук нестача, бо магнати хлопа на припоні тримають. Де взяти робітника, я вас питаю? Хлоп мусить бути вільним, тоді й ремісництво не животітиме. Захоче біля землі поратися – нехай, а потягне його до міста в ремісники – просимо. Вольність хлопу потрібна, бо в тій вольності сила держави.
– Нехай король робить, як в Англії та Франції, нехай податки з ремісника не дере та й нам дихати дає! – гукає хтось із ремісничого люду.
– Король зробить так, як Четвертинський і Потоцький скажуть, а ми погаласуємо тут та й розійдемось!
– А якби тих Четвертинських і Потоцьких за барки – та й із сейму? Загарбали пів-Польщі, прибрали до рук нашого круля, та й мички з нього микають. Вольність хлопу, вольність реміснику!
– Нєх жиє вольносць! – вигукувала попід вікнами королівського палацу юрба.
А в Залі законів точилася сварка. Хелмський посол Гродзенський потряс стиснутими кулаками перед депутатами:
– Вітчизна наша в небезпеці! Пруссія та Австрія готові роздерти її на шматки. А чим зможемо захиститися від ворогів? Не можемо, бо магнат свої груди не підставить під ворожі стріли, а хлоп не стане боронити своєї тюрми, бо ж панщина – то тюрма для нього.
– А що пан радить?
– Свободу хлопу дати, щоб він відчув себе громадянином держави.
– Нє позвалям! – загуділи магнатські ложі.
– З ремісника податки не дерти, бо й так ремісниче діло занепало. Перед усім світом соромно – в чужих чоботах ходимо, чуже сукно носимо, бо бідне наше ремісництво за браком грошей ані взуття, ні одежі путньої зробити не може. Скасувати податки з майстрових людей!
– Нє позвалям!
– Карпати кишать опришками, горять маєтки в Галичині й на Поділлі, бо хлопа за скотину маємо, панщиною його замордували, тому він мстить нам сокирою. Дайте волю йому, дайте хліб, щоб людиною відчув себе. Хлоп потрібен для захисту вітчизни!
З магнатської ложі підвівся Фелікс Потоцький. Гидливо скривився на Гродзенського.
– Ваші промови, пане посол, для вітчизни нашої – як свічка для порохового погреба. Ви підбурюєте поспільство на бучу. Нє позвалям! Не дамо зрівняти простолюдина з благородним панством. Хлоп є хлоп, і його доля Паном-Богом визначена: землю орати і вірно служити своєму господареві. Але хлоп нині розбестився, і його треба приборкати. Закликаю, панове посли, до захисту нашої шляхетської гідності від сірого бидла! Не доведи Господи до нової Коліївщини! А нею пахне від слів пана СКАЧАТЬ