Tõrjutud mälestused. Imbi Paju
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Tõrjutud mälestused - Imbi Paju страница 11

Название: Tõrjutud mälestused

Автор: Imbi Paju

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Биографии и Мемуары

Серия:

isbn: 9789949303014

isbn:

СКАЧАТЬ jõuluöö oli selge ja käre. Äkitselt ilmus Ypres’is sakslaste kaitsekraavi äärde väike küünaldega kaunistatud jõulukuusk. Siin ja seal kerkis üles silte, kus sakslased soovisid häid jõule. Inglased vastasid jõulusoovidele kohe. Mõlemal pool kaevikutes lauldi jõululaule. Inglased palusid sakslastel rohkem laulda, sest laulud olid ilusad.

      Vaikselt hakkas mõlemalt poolt eikellegimaale mehi ilmuma. Sõdurid surusid üksteisel kätt, pakkusid suitsu, sakslased kinkisid vorsti ja keisri sigareid, inglased printsess Mary maiustusi ja toidukonserve.

      Jõulurahu kestis 26. detsembri õhtuni. Mõnes rindelõigus valitses rahu uue aastani, kohati isegi jaanuari lõpuni. Kaugel tagalas olevad kindralid ajas see endast välja. Sest, nagu ütles Winston Churchill: “Mis juhtub siis, kui sõdurid mõlemal pool rindejoont otsustaksid streikima hakata?”

      Karistuseks ning ühtlasi meeste ülesraputamiseks kaevikute masendavast üksluisusest mõtles juhtkond välja öised üllatusrünnakud. Kaks ohvitseri, mõni allohvitser ja 30 sõdurit saadeti vaenlase eesliinile kaevikuid hävitama, tapma ja vange võtma.

      Inglise luureohvitser ja kirjanik Edmund Blunden kirjutas, kuidas sõdurid neid öiseid enesetapuoperatsioone kartsid. Tegemist oli lihtsalt rituaalse vägivallaga, millel puudus igasugune mõte.14

      Pärast Esimest maailmasõda võitlesid eestlased ka oma iseseisvuse eest. Sõjavangistusest koju jõudnud emaisa Gottlieb uskus kindlalt, et midagi Esimese maailmasõja sarnast ei kordu enam kunagi ja ta võib ehitada oma lastele turvalise kodu.

      II

      Kunstnikud ja luuletajad võivad erutuda tunduvalt varem kui laiem üldsus, näha midagi sellist, mida teised ei näe, tajuda ja aimata midagi, mida teised veel ei taju ega aima. Kafka kirjeldab seda, kuidas väike inimene on suurte mehhanismide ees jõuetu. Ta kasutab sõna, et tuua vägivallakujund lugeja mõttekujundisse, et väljendada nördimust selle üle, mida võim inimesega teha võib. Oma novellis “Karistuskoloonias” teeb Kafka kõige kulunumad fraasid julmadest tegudest silmapaistvaks. Ta muudab nii pilku ajale, sunnib kaasa mõtlema.

      Suurepäraste kunstnike raamatud, filmid ja muud teosed turgutavad ja viljastavad mälu, lisavad olevikku inspiratsiooni ja uusi mõtteid. Franz Kafka ja Erich Maria Remarque on mind aidanud, samuti Imre Kertész, kes annab oma mälutöös sündinud kirjandusteoste kaudu vägivallale ilme, mis ei unune, vaid muudab inimese inimlikumaks, empaatilisemaks ligimesele tehtud valu suhtes. Nii võib kunstniku poolt nähtu muutuda sarnaseks röntgeniaparaadiga, mis valgustab läbi meie sisemised eetilised konstruktsioonid, pannes mõtlema, kuidas me käituksime ebainimlikes olukordades, nendes olukordades, kui mängu tuleb teise inimese reetmine. Kuidas me võtame vastu teate, et ebaõiglane poliitiline režiim on märgistanud inimese “seaduse tekstiga”, et see on ka selle inimese nakatamine surmaga. Kas kuulutame nagu Prantsuse filosoof, eksistentsialist ja kirjanik Sartre, et kuna laagri kontseptsioon on filosoofiliselt sotsialismi kontseptsiooniga vastuolus, ei saa Nõukogude Liidus laagreid olemas olla?!15 Ma mõtlen ikka ja jälle sellele, et mu ema polnud veel sündinud, kui ees seisis vabaduspürgimus ja Eesti riigi iseseisvus, kuid meie traditsioonid ja kogu kujunenud tsivilisatsioon muutusid paarikümne aasta pärast süüdistustekstiks Nõukogude kriminaalkoodeksis.

      Kui inimese pime pool pääseb türannia abil võidule, siis ta teeb kõik, et hävitada need tõendid, mis annavad tunnistust sellest, et elu oli varem parem. Sellepärast ongi alljärgnev lugu pigem inimlikku mälu kaardistav dokument, mis on välja kasvanud vabaduseigatsusest ja idealismist, mis sünnitab revolutsioone ja kunstiteoseid, raamatuid ja filme – ehedaid meeleolusid, millest inimesed ammutavad elujõudu, mis jätab nende alateadvusse oma jälje. Isegi siis, kui tundub, et kõik on lõplikult vaikusesse kadunud, on need seal olemas, justkui unenäona, andes ellujääjate järglastele võimaluse saabudes endast märku. Et kujundada mälutöö abil ajaloo kaosest järjepidevus.

      Meie ees ongi täiesti uus ajalootöö võimalus. Mitte enam ette määratud tõed, vaid nende tagajärjed; mitte enam tegevused, mida mäletatakse, vaid jälg, mida nad on jätnud, ja nende mälestuste mängud. Nagu François Dosse on sõnastanud, pole sündmused tähtsad mitte ainult sündmuste pärast, ja minevik mitte nii, nagu ta oli, vaid ka see, kuidas minevik tekkis ja edasi kandus. Selles protsessis on oluline endalt küsida, mis on tõde väärt ilma mälutruuduseta ja mälutruudus ilma tõeta. Need kaks mõõdet võivad jutustuses ühineda.16

      VABADUSE JA OMA VABARIIGI POOLE: ELSBET PAREK MEENUTAB

      Eestlased olid kuni 1917. aastani Vene impeeriumi lojaalsed alamad. Eestil õnnestus iseseisvus välja võidelda tänu sellele, et nii Venemaal kui ka Saksamaal puhkes revolutsioon – mõlemaid eestlaste ammuseid rõhujaid nõrgestati seestpoolt. Venemaa demokraatlik Veebruarirevolutsioon sundis tsaar Nikolai II troonist loobuma, loodi Ajutine Valitsus, mis andis tsaaririigi rahvusvähemustele õiguse nõuda enesemääramist.

      Seda aega on oma mälestustevihikutes jäädvustanud kultuuriajaloolane Elsbet Parek, kelle tütar Lagle Parek oli Nõukogude okupatsiooni ajal Eestis tuntud teisitimõtleja ja poliitvang. Pärast Eesti taasiseseisvumist oli Lagle Parek ka Eesti siseminister.

      Elsbet Parek kirjutab, kuidas 1917. aasta veebruaris toetas kohalik “Päevaleht” innukalt ja julgelt uut võimu. Parek oli tollal koolitüdruk ja mäletab neid meeleolusid, mis Eestis valitsesid.

      Kõige huvitavam minuealisele oli otsene reageering koolis. Kõigil kooliaastail olin harjunud seisma hommikupalvusel, mille kindlaks koostisosaks oli palve keiserliku perekonna eest. Keisrihärra Nikolai Aleksandrovitš, keisriema Maria Feodorovna, keisriproua Aleksandra Feodorovna, troonipärija Aleksei Nikolajevitš – need nimed kuulusid hommikupalvusse nagu leib lauale. Oli põnev ja enneolematu moment, kui pastor Kapp, meie usuõpetaja, hommikul palvusel keiserlikku perekonda ei maininud, vaid lihtsalt palus tarkust nendele, kes meie riiki ja rahvast juhivad.17

      Märtsis 1917, kui teade revolutsiooni kohta levis, hakkasid Tallinnas sündmused arenema. Inimesed läksid madruste eestvedamisel Tallinna vanalinna 16. sajandist pärit kuulsa kindluse Paksu Margareeta juurde, kus tollal asus kurikuulus poliitvangla (tänapäeval on seal Meremuuseum). Paksust Margareetast kavatseti nüüd vabastada kõik poliitvangid. Kõik olid ärevil. Elsbet Pareki näitlejannast ema ei olnud sugugi arg ja võttis oma tütre kaasa, et sellest meeleolust ja vabaduse vaimustusest osa saada.

      Ma ei unusta kunagi seda vaatepilti, kui astusime oma tagahoovist tänavale: märtsiõhtu hämaruses leekis võimas tuli Toompeal. Toompea vangla keskaegsete lossimüüride vahel põles, saates sädemetevihma ja vägevaid suitsupilvi üle taeva. Punane võimas kuma ja üleslöövad tuleleegid pidid paistma kaugele üle maa ja mere. Kuulsime, et kõik vanglad põlevad – Vene tänava oma, Lasnamäe vangla, Paks Margareeta. Vaatepilt oli vägev, ent mitte hirmuäratav. Mingit õudset tunnet ei mäleta. Just vastupidi – oli ülev ja romantiline elamus. Seda õhtut valitses ja valgustas tulekahju kõrgel Toompeal, mis kogu öö taevast punaseks värvis. Esimest korda elus nägin tulekahjusid, mida ei kustutatud, mida spontaanselt süüdati …

      Kõik politseijaoskonnad ja kohtute ruumid rüüstati. Linnatänavad olid täis tuules lendlevaid poolpõlenud ametlikke dokumente. Mingeid vägivallastseene inimeste suhtes ei näinud. Ühes väeosas oli maha lastud ohvitsere – seda vägivalla kasutamist mõistis avalikult hukka äsja moodustatud Soldatite Saadikute Nõukogu. Mina jooksin päevad läbi linnas ringi ja jälgisin põnevaid muudatusi. Ühtki püssipauku ma neil päevil ei juhtunud kuulma ega ühtki laipa nägema. Järgmisel päeval lugesime lehest uuest Ajutisest Valitsusest.

      10. märtsil СКАЧАТЬ



<p>14</p>

Seda teemat on “Helsingin Sanomates” 15.11.1998 käsitlenud Maikki Kiviharju-Wiebenga.

<p>15</p>

Alain Besançon. 20. sajandi õnnetus. Tallinn, 2001.

<p>16</p>

François Dosse. Mälujälgede historiseerimine. – Vikerkaar 2006, nr. 4–5, lk. 90–101.

<p>17</p>

Elsbet Parek. Minu koolipõlve Tallinn 1916–1922. Tartu, 1999.