Название: Книга радості: вічне щастя в мінливому світі
Автор: Дуглас Абрамс
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Зарубежная эзотерическая и религиозная литература
isbn: 978-617-12-4253-1,978-617-12-4254-8
isbn:
Чи відмовилися ви від насолоди?
Більшість релігій дотримуються стійкого переконання, що тривале щастя не можна знайти за допомогою наших органів чуття. Хоча органи чуття можуть викликати тимчасову насолоду, вона завжди є скороминущою і не здатна бути джерелом тривалого задоволення. Є буддійське прислів’я про те, що намагання знайти щастя у сенсорних відчуттях нагадує спробу втамувати спрагу морською водою. Але яким саме є зв’язок між радістю і насолодою, а також між тим, що Далай-лама назвав щастям на фізичному рівні та щастям на ментальному рівні?
– Ваша Святосте, багато людей вважають, що ви як монах відмовились від будь-яких насолод і задоволення.
– І сексу, – додав Далай-лама, хоча я мав на увазі зовсім не це.
– Що? – спитав архієпископ.
– Сексу, сексу, – повторив Далай-лама.
– Невже ти справді це сказав? – недовірливо промовив архієпископ.
– Ой-ой, – засміявся Далай-лама, спостерігши подив архієпископа. Після цього він заспокійливо поплескав його по плечу, чим викликав у нього регіт.
– Окрім сексу, – сказав я, намагаючись продовжити обговорення, – чи відмовились ви від насолоди і задоволення? Я сидів поруч із вами під час обіду, і було схоже на те, що вам дуже смакувала чудова їжа. Яку роль для вас відіграють життєві насолоди?
– Я люблю їжу. Без їжі мій організм не може існувати. Ти теж, – сказав він, повертаючись до архієпископа, – не можеш постійно думати: Бог, Бог, Бог. Я не можу постійно думати: співчуття, співчуття, співчуття. Співчуття не наповнює мій шлунок. Але, розумієте, щоразу треба розвивати в собі здатність уживати їжу без прив’язаності.
– Га? – перепитав архієпископ, не розуміючи вжитого Далай-ламою буддійського терміна прив’язаність і, мабуть, не зовсім розуміючи, як можна не бути прив’язаним до їжі.
– Не їсти через жадібність, – пояснив Далай-лама. – Їсти лише для того, щоб жити. Слід думати про глибшу цінність поживи для тіла.
Якось за столом Далай-лама показав мені свою тарілку з тибетським рисово-йогуртовим пудингом і сказав:
– Це типова страва тибетського ченця – обожнюю її.
Він ласував нею. Було щось глибоко заспокійливе в тому, що задля святості не треба відкидати прості радощі життя, СКАЧАТЬ