Название: Художник
Автор: Денис Замрій
Жанр: Историческая литература
isbn: 978-966-14-6264-8,978-966-14-6307-2,978-966-14-6260-0
isbn:
Але одна справа – думка художника, а зовсім інша – думка влади. І хоча до видання Валуєвського циркуляру залишалося понад двадцять років, уже була надрукована перша книжка українською мовою – «Енеїда» Івана Котляревського. Однак це був не успіх просвітництва, а скоріше потурання й благодушність російського уряду, який не бачив тоді в Україні бунтарського духу або старанно його не помічав.
Карета Брюллова котилася шляхами Малоросії. Художник відраховував катерининські верстові стовпи, поставлені ще світлішим князем Потьомкіним-Таврійським на шляху імператриці під час її єдиної подорожі до Тавриди. Відтоді минуло чимало часу, але дороги, прокладені для подорожі Катерини, не змінилися. Вони були курними, розбитими й вибоїстими.
У Росії навіть зараз із дорогами біда, а в середині дев’ятнадцятого століття її транспортні магістралі взагалі нікуди не годилися. Як сказав хтось із мудрих: «Дві біди на Русі – дурні і дороги». Зараз уже важко уточнити, кому належить ця карбована фраза. Можливо, Салтикову-Щедріну, можливо, Карамзіну, а можливо, самому імператору Миколі Першому. Але цілком можливо, що ніхто з них нічого подібного не казав. Хай там як, але сказано точно й правильно.
Отже, карета торохтіла старим і нудним трактом, Карл Павлович, нудьгуючи, дивився у вікно і, як-то кажуть, ловив ґав. Коли карета зустрічала на своєму шляху чергове село, художник пожвавлювався і крутив головою на всі боки, немов намагаючись назавжди зберегти у своїй пам’яті прекрасні пейзажі.
Біленькі хатки в селах зворушували своєю картинною чистотою, а квітучі вишні в садках налаштовували на поетичний лад. Брюллов згадував із Баратинського:
На звук цевницы голосистой,
Толпой забав окружена,
Летит прекрасная весна,
Благоухает воздух чистый,
Земля воздвиглась ото сна.
Восторги дух мой пробудили!
Звучат и блещут небеса,
Певцов пернатых голоса,
Пастушьи песни огласили
Долины, горы и леса.
Юлія Павлівна в дорозі здебільшого спала. Прокидаючись на коротких стоянках біля колодязів і поштових станцій, Самойлова виходила з карети, підставляла обличчя південному сонцю, жартувала з Брюлловим і здавалася абсолютно щасливою.
– Друже мій, – раз у раз запитувала вона свого супутника, – хіба цей благодатний край не заслуговує честі бути відображеним на полотні?
– Тебе справді так вражає цей ландшафт? – усміхнувся Брюллов.
– О, так!
– Тоді, люба моя, я познайомлю тебе в Петербурзі з дивовижною людиною – майстром саме такого пейзажу!
– Правда? Хто ж це?
– Іван Сошенко, мій давній приятель. Він родом звідси, малорос. Повір, його роботи – гімн цьому дивовижному краю!
– Гімн Малоросії? Чому ж я про це нічого не знаю?
– По-перше, сам він називає цю місцевість «Україна», а СКАЧАТЬ