Звичаї нашого народу. Олекса Воропай
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Звичаї нашого народу - Олекса Воропай страница 21

Название: Звичаї нашого народу

Автор: Олекса Воропай

Издательство:

Жанр: История

Серия:

isbn: 978-966-03-4397-9

isbn:

СКАЧАТЬ то на одній, то на другій нозі, обходить по черзі всіх членів родини. Танцюючи, він співає в супроводі всього хору:

      Ой, пляшу, пляшу – знаю до кого,

      Дасть мені ґазда півзолотого.

      Ой, мало, мало – на цім не стало…

      Ой, скачу, скачу, бо гроші бачу,

      Як маєш сина, то давай сира,

      Як маєш дочку – давай горілочку.

      Ой, дай же, дай же, як маєш дати,

      Не маєш дати – вигонь із хати:

      Ой, хоч ожогом, хоч кочергою

      А хоч дівчинов коструботою…[42]

      За цей «пляс» колядник дістає в шапку або в дзвінок гріш від кожного, до кого танцював і приспівував.

      Після цього всі колядники тричі вклоняються ґазді та ґаздині і, танцюючи від столу назад плечима, виходять із хати. За ними виходять ґазда з ґаздинею. На подвір'ї ватага стає колом, оточуючи ґазду, ґаздиню і свого скрипаля. Скрипаль грає, а колядники йдуть «різної» – хороводять то в один, то в другий бік, приспівуючи:

      Аби ґаздам весело було

      Через цілий рік жити…

      За це ґазда частує колядників горілкою. Нарешті, ватага зупиняється, випускає з кола ґазду з ґаздинею, ще п'є по келішку оковитої і, пританцьовуючи, виходить на вулицю.

Аби бджоли були веселі…

      Якщо ґазда має пасіку, він веде колядників на те місце, де вліті будуть стояти вулики. Прийшовши, колядники стають колом, падають на коліна, на снігу перед собою роблять хрест топірцем, потім складають топірці лезами до середини, а держаком до себе, на топірці купою складають шапки: «бо то – як рій бджіл!»

      Ґаздиня насипає в їхні шапки потрохи пшениці, – вона принесла її з собою в запасці. Коли вже пшениця насипана, колядники стають на ноги, беруться за руки і крутяться «за сонцем», – «щоб рої не втікали». При цьому всі співають хором яку-небудь веселу пісеньку, – «аби бджоли були веселі».

      Відспівавши, ватага знову падає на коліна і на згарцьованому снігу ще раз робить хрест топірцями. Після цього знову стають на ноги, кожен бере свою шапку і висипає з неї пшеницю ґаздині в запаску, виголошуючи побажання: «Дай, Боже, аби ся пасіка була така велика, як святки були величні» або: «Дай, Боже, щоб бджоли роїлися та меди лилися».

      Весною ґаздиня чи ґазда, виставляючи пасіку «на пащу», посипає вулики тією пшеницею і промовляє:

      «Абисьте були величні, як сі свята були величні, коли я сю пшеницю збирала. Аби на вас так нічого не нападало, як на сі свята на нас нічого не нападало…»

      Як бачимо, гуцули ще й досі зберегли у своїх колядницьких звичаях чимало стародавніх, можливо ще навіть дохристиянських релігійних ритуалів. Відчуваються тут і залишки традиції стародавніх скоморохів. Це неабияка заслуга гуцулів – дуже цікавої частини нашого народу.

      Гой, сів сам Христос та й вечеряти…

      В останній час в Україні були найбільше поширені релігійні колядки. Ці колядки охоплюють своїм змістом багато апокрифічних оповідань про життя, муки, смерть і воскресіння Христа, найбільше – про охрищення Христа, вибір для нього імени і про Матір Божу, що шукає нічлігу, ховає СКАЧАТЬ



<p>42</p>

Михайло Грушевський. «Історія укр. літератури», ч. І. Київ – Львів, 1923. Стор. 159.