Звичаї нашого народу. Олекса Воропай
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Звичаї нашого народу - Олекса Воропай страница 66

Название: Звичаї нашого народу

Автор: Олекса Воропай

Издательство:

Жанр: История

Серия:

isbn: 978-966-03-4397-9

isbn:

СКАЧАТЬ з лиця трави, і це дозволяє йому жити і в посушливих степах південної України.

      179

      За П. Чубинським. III, стор. 110.

      180

      Граки (Corvus frugilegus).

      181

      M. Номис. Загадки. Стор. 292. «Укр. нар. припов. і таке інше».

      182

      На Україні водиться кілька видів диких гусей, але найбільш розповсюджений вид – сірі гуси (Anser anser). Від цього виду походять і наші свійські гуси (Anser domestikus). Всі види диких гусей на Україні є лише літніми мешканцями, а на зиму відлітають у вирій.

      183

      Див. М. Номис. «Укр. приказки, прислівья и таке инше». 1864.

      184

      Запис, від Марфи М-к з с. Надлак на Херсонщині.

      185

      Запис, від І. П. з Київщини.

      186

      Походить з південних районів Київщини. Село назвати відмовилась.

      187

      Див. М. Грушевський. «Історія укр. літ.» ч. 1. Київ – Львів, 1923. Стор. 166.

      188

      Існує три види барвінку: малий барвінок (Vinca minor L.), великий барвінок (Vinca major L.) і барвінок трав'янистий (Vinca herbacea W. et К.). Всі ці три види зустрічаються в Україні. Всі види барвінку мають сині квіти (Vinsa major іноді зустрічається з білим цвітом) і темно-зелене листя, що зберігається і взимку. За цю свою повсякчасну зеленість барвінок у народній традиції вважається символом вічного кохання та тривалого щастя і вплітається у весільний вінок молодої. Барвінок часто згадується в українських народніх піснях, казках, переказах та заклинаннях. Вживається в народній медицині. Квітка барвінку вважається чародійною і в багатьох інших європейських народів, наприклад, в англійців, голляндців та німців.

      189

      Запашний васильок (Ocimum basilicum), рослина з роду губоцвітих, цвіте в липні і на початку серпня. Рослина ця вимагає багато тепла, а тому поширена лише в південних районах України. На Херсонщині – у великій пошані в місцевого населення; там васильок росте і в дикому стані, і плекається у квітниках. Вживається в народній медицині, а добутий пахучий олієць іде на приправу горілки. Часто згадується в народніх піснях.

      190

      Чорногуз звичайний або білий (Ciconia alba). Хоч і рідко, проте зустрічається на Україні і чорний чорногуз або гайстер (С. nigra). Цей останній ніколи не гніздиться поблизу людських осель, а лише в лісах, на високих, міцних деревах. Обидва види чорногузів зимують в Африці та в Індії, прилітають до нас у березні, а відлітають у серпні місяці. Перед подорожжю у вирій чорногузи збираються великими табунами.

      191

      Див.: М. Номис. «Укр. приказки, присл, и таке инше». Стор. 154.

      192

      Колись, у доколгоспній Україні, в селах Чернігівщини, Полтавщини, Київщини та Поділля селилося багато чорногузів. Якщо митці малювали селянську хату, то завжди з гніздом чорногуза на даху, бо без цього додатку хата не вважалася типово українською. Тепер же, у всякому разі перед останньою війною, гніздо чорногуза на селянській хаті стало рідкістю. За нашим спо СКАЧАТЬ