Название: Бути щасливіше. Сьогодні. Зараз. Завжди
Автор: Тал Бен-Шахар
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Иностранные языки
isbn: 978-617-12-1205-3, 978-617-12-1206-0, 978-617-12-0842-1, 978-0-07-149239-3
isbn:
Але навіть тоді, коли нам доводиться жертвувати миттєвим прибутком в ім’я суттєвішого зиску в майбутньому, не можна залишати поза увагою нашу головну мету – проводити якнайбільше часу, займаючись тими справами, які несуть для нас джерело не тільки справжніх, а й майбутніх благ.
Жити на гедоністичний манер часом теж буває корисно. Той, хто живе сьогоднішнім днем, молодіє душею – аби в довгостроковому плані це не призвело ні до яких негативних наслідків (на зразок тих, які бувають через прийом наркотиків). Якщо ми трошки розслабимося, побайдикуємо і порадіємо життю – поваляємося на пляжі, змотлошимо кілька гамбургерів з фаст-фуду, а потім ще й поласуємо морозивом з фруктами і збитими вершками або просто полупаємо очима на телевізор, – ми від цього станемо тільки щасливішими.
Час замислитися
Згадайте один або два періоди у вашому житті, коли ви насолоджувалися одночасно справжніми і майбутніми благами.
Ілюзія учасника щурячих перегонів полягає в тому, що якщо він коли-небудь у майбутньому зможе досягти наміченої мети, то буде щасливий до кінця своїх днів; йому невтямки, що шлях до мети нітрохи не менш важливий, аніж сама мета. Ілюзія гедоніста, навпаки, полягає в тому, що для нього важливий тільки шлях, але не мета. Нігіліст, зневірившись у тому, що йому вдасться досягти мети, і махнувши рукою і на неї, і на шлях до неї, повністю розчарувався в житті. Учасник щурячих перегонів стає рабом майбутнього, гедоніст – рабом теперішнього, а нігіліст – рабом минулого.
Для того щоб стати щасливим надовго, треба насолоджуватися власне дорогою до мети, яку ми вважаємо гідною. Щастя не в тому, щоб піднятися на вершину гори, і не в тому, щоб безцільно блукати горами; щастя – це те, що ми відчуваємо, коли пнемося на вершину.
Чотири сектори
Опитування людей, які регулярно ведуть щоденник, свідчить про те, що нотування подій нашого життя – як негативних, так і позитивних – сприяє підвищенню рівня нашого душевного і фізичного здоров’я[8].
Протягом чотирьох днів поспіль щонайменше по п’ятнадцять хвилин на день пишіть про те, що з вами відбувалося в кожному з цих чотирьох секторів. Напишіть про ті часи, коли були учасником щурячих перегонів, гедоністом і нігілістом. Четвертого дня напишіть про щасливі моменти у вашому житті. Якщо ви захочете написати про якийсь конкретний сектор більше, так і зробіть, але не пишіть більше, ніж про один сектор на день. Не переймайтеся граматикою або правописом – просто пишіть. Важливо, щоб у своєму творі ви чесно розповіли про ті емоції, які ви відчували колись або ж відчуваєте зараз, а також про те, який саме поведінковий сценарій ви реалізували СКАЧАТЬ
8
Див.: Pennebaker, J. W. (1997). Opening Up. The Guilford Press; and Burton,C. M., and King, L. A. (2004). The Health Benefits of Writing About Intensely Positive Experiences. Journal of Research in Personality, 38, 150–163. Крім праці Пеннбейкера «Розкривання» («