Название: Бути щасливіше. Сьогодні. Зараз. Завжди
Автор: Тал Бен-Шахар
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Иностранные языки
isbn: 978-617-12-1205-3, 978-617-12-1206-0, 978-617-12-0842-1, 978-0-07-149239-3
isbn:
Можливо, когось не переконує аргумент, що щастя потрібно прагнути, бо ж це і є найвища мета. Проте було проведено безліч соціологічних досліджень, і результати їхні переконливо доводять: щастя – це ще й засіб, який дозволяє досягти вищого сукупного рівня успіху. Підбиваючи підсумки одного із соціологічних обстежень самопочуття людей, психологи Соня Любомірські, Лора Кінґ і Ед Дінер зробили одне вельми прикметне зауваження: «Численні дослідження свідчать про те, що щасливі люди домагаються успіху в багатьох сферах життя, таких як шлюб, дружба, рівень доходів, продуктивність праці й стан здоров’я». Це опитування наочно показує, що між щастям та успіхом існує вельми тісний взаємозв’язок: успіх – чи то у роботі, чи то у коханні – сприяє щастю, а щастя – успіху.
За інших рівних умов щасливі люди більш щасливі у коханні, їм легше домогтися підвищення на роботі, та й узагалі живуть вони довше і краще. Щастя варте того, щоб за нього боротися, – байдуже, йдеться про самодостатню кінцеву мету або ж про засіб для досягнення будь-яких інших цілей.
Щойно ми повірили, що нам вдалося вгамувати безмірну цікавість нашого чада, як малий уже знову тут як тут з черговими викрутасами. Тепер, замість щоб увесь час запитувати «Чому?», він змінює тактику і починає чіплятися з нескінченними запитаннями «Що таке?» і «Як?». Але на запитання «Що таке щастя?» і «Як стати щасливим?» відповідь так просто не даси – тут потрібно щось мудріше.
Я визначаю щастя як «насолоду одночасно з відчуттям сенсу життя». Щаслива людина відчуває позитивні емоції і разом з тим сприймає своє життя як сповнене особливого сенсу. Це визначення стосується не якогось одиничного моменту, а всієї сукупності того, що відбувається з нами в житті: людина може часом відчувати душевний біль, але водночас залишатися щасливою.
Можна подумати і про те, як сформулювати це визначення в термінах архетипу щастя. Насолода пов’язана з переживанням позитивних емоцій тут і тепер – це теперішня користь; натомість сенс виникає з відчуття свого життєвого призначення, з майбутньої користі, джерелом якої є наші сьогоднішні справи і вчинки.
Зрозуміло, що емоції відіграють основну роль у всіх наших справах і прагненнях, зокрема й у нашій гонитві за щастям. Майже неможливо уявити життя, позбавлене пристрастей. Спробуйте-но уявити байдужого робота, у якого є ті самі фізичні й пізнавальні здібності, які притаманні людині, за винятком здатності відчувати будь-які емоції. Робот мислить і поводиться точнісінько так само, як і люди. Він здатний обговорювати глибокі філософські проблеми і стежити за складним ходом міркувань; він уміє рити канави й будувати хмарочоси.
Але хоч би яким хитромудрим був цей робот, йому бракує будь-якого спонукання до дії. Причина в тому, що навіть найпримітивніші з наших спонук залежать від емоцій – але ж це єдина річ, якої СКАЧАТЬ