Название: Kadunud riigid
Автор: Norman Davies
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежная образовательная литература
isbn: 9789985327760
isbn:
Seetõttu võib kokkuvõtteks olla sobilik esitada märkuse A täiendatud variant:
1. 410–436 Esimene Gundahari Burgundia kuningriik (Bryce’i I).
2. 451–534 Teine, Gundioci asutatud Burgundia kuningriik
3. u 590–734 Kolmas (frankide) Burgundia kuningriik (Bryce’i II)
4. 843–1384 Prantsuse Burgundia hertsogkond (Bryce’i X)
5. 879–933 Alam-Burgundia kuningriik (Bryce’i III)
6. 888–933 Ülem-Burgundia kuningriik (Bryce’i IV)
7. 933–1032 Kahe Burgundia ühendatud kuningriik (Bryce’i V)
8. u 1000–1658 Burgundia pfaltskrahvkond (Franche-Comté) (Bryce’i VII)
9. 1032–? Keiserlik Burgundia kuningriik
10. 1127–1218 Keiserlik Väike-Burgundia hertsogkond (Bryce’i VI)
11. 1127– Keiserlik Burgundia maakrahvkond (Bryce’i VIII)
12. 1384–1477 Ühendatud Burgundia
13. 1477–1791 Prantsusmaa Burgundia provints (Bourgogne)
14. 1548–1795 Keiserlik Burgundia ringkond (Bryce’i IX)
15. 1982– Tänapäevane Bourgogne’i piirkond Prantsusmaal
Tänapäeval pöörab enamik infootsijaid kõigepealt oma arvuti ja interneti poole. Käivitatakse mõni otsingumootor, nagu Webcrawler, Yahoo, Google või Baidu, lüüakse sisse otsingusõna, klõpsatakse korraks hiirel ja saadakse silmapilk tasuks lugematu hulk vastuseid. Tavadesse uskujad aga arvavad, et uus tehnoloogia annab tihtipeale viletsaid tulemusi.
Burgundia puhul pakkus üks hiireklõps Google’is (veebruaris 2009) 23 900 000 vastust. Nimistu pikenes veelgi, kui küsida otsingusõna või – sõnade definitsiooni. Üks klõps võimalusel Definition, mida pakub answers.com, andis järgmise tulemuse:
Burgundia – ajalooline ala ja endine provints Ida-Prantsusmaal. Selle piirkonna esimese kuningriigi lõi 5. sajandil germaani soost burgundide hõim. Mõjuvõimu kõrgajal 14. ja 15. sajandil allus [selle] kontrollile suur territoorium tänapäeva Hollandis, Belgias ja Kirde-Prantsusmaal. 1477. aastal liitis Louis XI selle Prantsuse kroonile alluvate aladega.285
Tahtmata olla ülearu pedantne, tuleb täpsuse tagaajajaid ikkagi hoiatada: igas viimaseski ülalpool toodud lauses leidub vale- või eksitavaid väiteid. Näiteks esimene ala, kus burgundid rajasid kuningriigi, ei asunud sugugi Ida-Prantsusmaal.
Siiski ei peaks answers.comi autoreid arvustama liiga karmilt. Kui viisteist Burgundiat lugeda täielikuks loeteluks, siis on neil õnnestunud rääkida kolmest ehk 20 protsendist, mis – nagu selgub edaspidi – ei jäta neid sugugi viimasele kohale. Pealegi pärineb nende vigane info kontrollitud allikatest. „The Britannica Concise Encyclopedia”, mida answers.com tsiteerib, defineerib Burgundiat kui „ajaloolist ja riiklikku piirkonda Prantsusmaal”. „Columbia Encyclopedia” ütleb „ajalooline regioon Ida-Prantsusmaal”. Wikipedia artikkel räägib „ajaloolisest piirkonnast tänapäeva Pratsusmaal ja Šveitsis … mille roomlased loovutasid 4. sajandil burgundidele, kes rajasid sinna oma kuningriigi”.286
Nende määratluste vastukäivused on kergesti avastatavad. Siiski on häiriv näha, et nende kõikide iseloomulik joon seisneb jäikuses: nad üritavad siduda Burgundiat üheainsa paikkonnaga. Mitte ükski ei taba põhilist, nimelt seda, et Burgundia oli liikuv mõiste.
Google’i loetelu teemal „Burgundia” on esitatud kahel kujul. Täielik loetelu, kus leidub üle 23 miljoni artikli, on võimatult pikk. Lühendatud variant sisaldab 535 artiklit, mis on järjestatud otsingu sageduse alusel. Siin on üldine iseloomulik joon peatähelepanu pööramine olevikule ja jällegi jäik püüd paigutada Burgundia eranditult Prantsusmaale.
Uue otsingu võib teha kahe otsisõna abil: „Burgundia” ja „ajalugu”. Pakutavate veebisaitide hulk näib paljutõotav. Nende hulgas on „Burgundia ajalugu”, „Burgundia – ajalugu”, „Burgundid” ja palju teisigi. Asja lähemalt uurides ilmneb aga ka varjukülgi. Saidi „Burgundid” tekst lõpeb järsult pärast teist kuningriiki, piirdudes 6. sajandiga (tulemus 2: 15). Lehel „Burgundia ajalugu” on neli alajaotust, millest kolmas kannab pealkirja „Kuulsusrikas ajastu … 1364–1477”. Ainus eesmärk on ülistada „kuulsusrikast hertsogkonda” ja mitte midagi muud. „Burgundia – ajalugu” pakub häbenematult eelarvamusi. „Alates 10. sajandist,” väidetakse, „oli Burgundia hertsogkond, mis kuulus Kapetingide kuninglikule dünastiale.” Kui seda uskuda, siis pole Saksa-Rooma keisririigi koosseisu kuulunud Burgundia kuningriiki kunagi olemas olnudki (tulemus 1: 15).287
Ja nii see eri otsingusõnu ja väljendeid kasutades jätkub. Samasugused hädised üldmõisted korduvad ikka ja jälle. Prantsuskeelse otsingusõna Bourgogne kaudu leitud sait teeb vahet varasemal Bourgondie (burgundide) kuningriigil ja „hilisemal [frankide] Bourgogne’i kuningriigil” ning mainib erakordsel kombel kahe Burgundia kuningriiki (tulemus 4: 15).
Uurijaid hoiatatakse tihti otsimast infot internetist. Eriti kahtlustäratav tundub võrguentsüklopeedia Wikipedia. „Kuidas saab üldse midagi kontrollida?” võib kuulda kurtmist. „Igaüks võib ju kirjutada, mis talle pähe tuleb.” Niisugused kartused pole ilmselt alusetud. Ometi kaasneb nendega laialt levinud arvamus, et vanamoodsad trükis ilmunud teatmeteosed ja „tunnustatud autorid” on iseenesest usaldusväärsemad. Seda seisukohta saab kontrollida, kui võrrelda internetisaite mõne traditsioonilisema ja akadeemilise väljaandega.
Kindlasti on „Burgundia” keeruline juhtum. Sellel sõnal on hulk kaastähendusi. Inglise keeles on sellel näiteks kaks peamist tähendust: koht ja saadus. „Shorter Oxford English Dictionary” defineerib kohta nii: „1. Kuningriik ja hiljem hertsogkond Lääne-Rooma riigis, andis hiljem nime Prantsusmaa provintsile.” Saadus on aga „2. Burgundias valmistatud vein” Muidugi ei saa oodata, et inglased oleks Mandri-Euroopa rahvaste asjadega eriti hästi kursis, ja pole ka täielik üllatus, et SOED-i artikkel on puudustega. Üllatav on aga see, et ebatäpne sõnajärjestus ähmastab täiesti põhjendamatult asja sisu. Kui artiklis oleks kirjutatud: „Burgundia: 1. Lääne-Rooma riigi kuningriik ja hiljem hertsogkond …” oleks see olnud õigem, ehkki mitteküllaldane. Praegu on see aga nii ebatäpne kui ka mitteküllaldane. Ja mis puudutab veini, siis jahmatab asjatundjaid artiklist jääv mulje, et iga kõnealusest piirkonnast pärit vana odav vein võib olla „Appellation d’Origine Contrôlée” sertifikaadiga288(tulemus 1: 15).289
Suur „Oxford English Dictionary” kordab ülaltoodud definitsioone, aga lisab uusi:
• „Burgundia veinile omane punane värvitoon”
• „naiste peakate = BOURGOIGNE (van)”
• „Burgundia hein: Briti kirjanikud kasutavad seda lutsernisordi Medicago sativa kohta, prantsuse keeles kasutatakse seda aga esparseti Onobrychis sativa kohta (varem aeti neid sageli segi)”
СКАЧАТЬ
284
Ilmselt moto
285
„Burgundy”, www.answers.com (2009).
286
„Burgundy (region)”, http://en.wikipedia.org/wiki/burgundy_(region) (2008). Mõnd probleemi käsitletakse aadressil http://fr.wikipedia.org/wiki/bourgogne_(homonymie).
287
www.burgundynet/history-burgundy.html.
288
Appellation d’Origine Contrôlée (pr) – Prantsuse põllumajandusministeeriumi sertifikaat, mis kinnitab, et saadus on toodetud täpselt määratletud alal kindlate reeglite järgi. – Tõlkija
289