Kadunud riigid. Norman Davies
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Kadunud riigid - Norman Davies страница 29

СКАЧАТЬ riigiga, on selle olemasolu jäänud tihtipeale märkamata. Igal juhul olid mõlemad esimesed Burgundia riigid ühtviisi sõltuvad kõrgematest valitsejatest.

      Guntram ehk Guntramnus on huvipakkuv kuju, ja mitte üksnes seetõttu, et ta kuulutati pühakuks, vaid ka põhjusel, et tema väed käisid võitlemas nii kaugel kui Bretagne’is ja Septimanias Frangi riigi edelaosas.

      Mõnda aega oli ta Orléans’i kuningana Pariisi kaasvalitseja. Ta oli kroonikust Tours’i piiskopi Gregoriuse kaasaegne ja viimane on hoolikalt kirja pannud kogu Guntrami valitsusaja, mille põhilise osa moodustasid sõjad, dünastiasisesed tülid, mõrvad, intriigid ja reetmised. Guntrami abieluasjad olid sama keerulised kui tema sõjaretked.

      Hea kuningas Guntram võttis endale kõigepealt konkubiiniks Veneranda, ühele tema alluvale kuuluva orjatari, kellega ta sai poja Gundobadi. Hiljem abiellus ta Magnari tütre Marcatrude’iga ja saatis oma poja Gundobadi Orléans’i. Aga kui ka Marcatrude sünnitas poja, siis räägitakse, et naine sai armukadedaks … ja pani [Gundobadi] jooki mürki. Pärast Gundobadi surma langes Jumala abiga … tema peale kuninga viha ja ta ajas naise minema. Järgmisena võttis ta naiseks Austerchildi, keda kutsuti ka Bobillaks. Temaga oli kuningal kaks poega, kellest vanema nimi oli Chlothar ja nooremal Chlodomer.196

      Ühes kohas katkestab Tours’i Gregorius jutustuse, et kirjeldada Diviot (Dijon), millele sai osaks etendada Burgundia ajaloos erilist rolli. Ta räägib ka Langres’i piiskopist Gregoriusest.

      [Divio], kus [piiskop Gregorius] nii aktiivselt tegutses … oli väga tugevate müüridega kindlus, mis oli ehitatud keset tasast, väga meeldivat paika, kus maa oli rikas ja viljakas, nii et … annab rikkaliku saaki, kui aeg on käes. Lõuna pool voolab … väga kalarikas jõgi, põhjas aga teine väike jõgi, mis voolab … silla alt läbi … ja siis ümber kogu kindluse … ning paneb enne linnaväravat kiiresti tööle veel veskid. Neli väravat vaatavad nelja ilmakaarde ja kolmkümmend kolm torni kaunistavad linnamüüri [mis on] kolmkümmend jalga kõrge ja viisteist jalga paks … Läände jääb küngastik, mis on väga viljakas ja täis viinamarjaaedu, kus valmistatakse nii head Falerni veini, et [siinsed asukad] põlgasid Ascaloni veini ära. Vana aja inimesed ütlevad, et selle linna rajas keiser Aurelianus.197

      Hoolimata niisugusest külluslikust õhkkonnast saatis Guntram – kui uskuda Gregoriust – oma viimased eluaastad mööda paastudes, palvetades ja pisaraid valades. Tema pealinn oli Cabillos (Chalon-sur-Saône), mille püha Marcelluse kirikusse on ta ka maetud. Alamate üldisel spontaansel heakskiidul kuulutati Guntram pühakuks ja temast sai oma tegu kahetsevate mõrtsukate kaitsepühak.

      Gregoriuse väidetavalt äärmiselt frangimeelset hoiakut tasakaalustab Lausanne’i piiskop Avenches’i Marius (532–596, hiljem püha Marius Aventicensis), kes oli kuulus nii jumalakartliku inimese kui ka õpetlasena. Ta oli vaeste kaitsja, kes olevat ise kündnud oma maad, õpetlasena täiendas ta Akvitaania Prosperi tööd, jätkates tema kroonikat 581. aastani.198 Toonase aja kõige tähtsam kirikutegelane oli aga arvatavasti Arles’i Caesarius, kardetud jutlustaja, teoloog ja prelaat ning pühak (surn 542). Cabillos sündinud Caesarius õppis Lerinumis ja oli seejärel peaaegu nelikümmend aastat Gallia peapiiskop.199 Iiri misjonär Columbanus (u 540–615) elas Guntramiga nähtavasti samal ajal. Mõnda aega elas ta Burgundia õukonna juures külalisena ja mõnda aega erakuna Vogeesides.200

      Oma hiilgeajal 587. aastal valitses Guntrami Regnum Burgundiae lühikest aega suuremat osa Galliast, kaasa arvatud Bordeaux, Rennes ja Pariis, aga ka omaaegne Gundobadi Burgundia. Paraku oli riik laiali veninud ja ahvatles naabreid rüüsteretkedele. Guntrami mõõgaga vehkida armastavad järeltulijad korraldasid segastel asjaoludel hulga võimuvahetusi ja territoriaalseid muutusi. Mitut valitsejat nimetavad kroonikud kas Burgundia, Neustria ja Burgundia või „kõikide frankide” kuningaks; lisaks Guntramile on nende hulgas Childebert II (valitses 592–595), Theoderich II (595–613), Sigebert (613), Chlothar II (613–629), Dagobert (629–639), Chlodovech II (639–655) ja Chlothar III (655–673).

      Nii mõnigi Merovingide ajalooetapp on lootusetult aegade hämarusse vajunud, aga siiski heidab kroonik, keda teatakse kui Fredegari, Fredegariust või pseudo-Fredegariust (surn u 660), valgust 7. sajandi kolmandale veerandile. Kroonik elas kloostris, võib-olla Chalonis või Luxeuil’s ja üritas esialgu „parandada” mitut juba olemasolevat kroonikat. Aga alates 624. aastast pani ta kaheksateistkümne aasta jooksul kirja üksikasjalikud ja mõtestatud kommentaarid tema eluajal aset leidnud sündmuste kohta, mis kinnitavad igakülgselt, et verivaen oli kõikidel frangi-burgundi ühiskonna tasanditel endiselt aus. Siinkohal on rohkem kui kohane tsitaat Attilalt: „Quid viro forti suavius quam vindicta manu querere?” („Mis võib olla tugevale mehele veel meeldivam, kui korraldada vendeta?”) Fredegar mainib vahejuhtumit, kus oli osaline ka Bütsantsi keiser ja mis näitab kenasti, kui odav oli inimelu. Pärast seda kui Bütsantsile alluvas Kartaagos tapeti kakluse käigus kaks Burgundia saadikut, pakkus keiser Flavius Mauricius Tiberius hüvituseks kahtteist meest, „kellega võite teha mida tahate”.201 Erilise kollina kohtleb Fredegar läänegootide printsessi Brunechildist, kes tuli Burgundia õukonda Hispaaniast ja tõi väidetavalt kaasa vägivalla- ja vihapuhangu: „Tanta mala et effusione sanguinum a Brunechildis consilium in Francia factae sunt.”202

      Fredegari jutustus lõpeb looga sünnipärasest frangist (genere Franco) ja paleeülemast Flauchadist, kes haudus kättemaksu burgundi patriitsile Willebadile. Mõlemad mehed koos oma kaaskonnaga kohtusid silm silma vastu Augustodunumi linnamüüri ääres.

      Trans-Juura frank Berthar … oli esimene, kes Willebadi ründas. Ja siis asus burgund Manaulf vihast hambaid kiristades koos oma meestega võitlusse. Berthar oli kunagi olnud tema sõber ja ütles nüüd: „Tule minu kilbi varju ja ma kaitsen sind …”, ja ta tõstis kaitset pakkudes kilbi. Aga [Manaulf] lõi oma piigi talle rinda … Kui Berthari poeg Chaubedo nägi isa ähvardavat ohtu, paiskas ta Manaulfi maha, torkas ta odaga läbi ja tappis kõik, kes olid haavanud tema isa. Ja nii päästis tubli poiss Jumala abiga Berthari surmast. Need hertsogid, kes olid eelistanud jätta oma mehed Willebadi vastu saatmata, asusid nüüd rüüstama tema telke … Võitlusest kõrvale jäänud said suurel hulgal kulda ja hõbedat ning hobuseid ja muid asju.203

      Nagu on öelnud üks juhtivaid teadlasi: „Varakeskaegse ühiskonna ime on rahu, mitte sõda.”204

      Fredegari ajaks olid Merovingidest valitsejad taandatud kuningapaleede majordoomuste ja krahvide tähtsusetuteks teenriteks. Pealegi nihkus poliitiline raskuskese frankide alale Austraasiasse (Frangi riigi idaosa). Dagobert, kes valitses Neustrias („uus [läänepoolne] maa”), jäädvustati kenas prantsuse lastelaulus: „Le Bon Roi Dagobert / A mis sa culotte à l’envers” (Tubli kuningas Dagobert / tõmbas püksid pahupidi jalga).205 Samuti tegi ta Pariisi tähtsaimaks pealinnaks. Pärast otsustavat lahingut Pikardias Tertry all 687. aastal lantges Burgundia lõplikult Austraasia vasalli seisusse.

      8. sajandi algul põhjustas Auxerre’i sõjaka piiskopi Savarichi algatatud Burgundia separatistlik liikumine just eesmärgile vastupidise tulemuse. Karl Martell (688–741), kes oli nii Karolingide dünastia rajaja kui ka suurel määral Karolingide riigi looja, tungis Burgundiasse, et see lõplikult allutada. Minnes ajaloolise Poiters’ ehk Tours’i lahingu võitjana 732. aastal saratseenide vastu, asus ta neid nende tugipunktidest Provence’is ja Languedocis välja tõrjuma. Tormijooks saratseenide valduses oleva СКАЧАТЬ



<p>196</p>

Tours’i Gregorius, Historia Francorum, 4. 25. Vt Medieval Online Sourcebook, www.fordham.edu/halsall/basis/gregory-hist.html.

<p>197</p>

Samas, 3. 19.

<p>198</p>

J. Favrod (tlk), La Chronique de Marius d’ Avenches (Lausanne, 1991).

<p>199</p>

W. E. Klingshirn, Caesarius of Arles: The Making of a Christian Community in Late Antique Gaul (Cambridge, 1994).

<p>200</p>

F. MacManus, St Columban (New York, 1963); Katherine Lack, The Eagle and the Dove: The Spirituality of the Celtic Saint Columbanus (London, 2000).

<p>201</p>

J. M. Wallace-Hadrill, „The Bloodfeud of the Franks” teoses The Long-Haired Kings and Other Studies in Frankish History (London, 1962).

<p>202</p>

J. M. Wallace-Hadrill, „Fredegar and the History of France”, samas, lk 87.

<p>203</p>

Samas, lk 92.

<p>204</p>

Samas, lk 147.

<p>205</p>

L. Theis, Dagobert: un roi pour un peuple (Pariis, 1952).