Название: Painav söögiisu. Mida tähendavad isud teatud toitude järele ja kuidas neist jagu saada?
Автор: Doreen Virtue
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Общая психология
isbn: 9789949529599
isbn:
Toon välja 10 kõige levinumat emotsioonidest põhjustatud isude kategooriat. Mõne inimese isu jääb kogu elu samaks, neil on alati magusaisu. Teised inimesed läbivad erinevaid seisundeid. Ühel kuul on neil isu juustuburgeri järele, järgmisel kuul tõmbab neid koledal kombel Hiina toidu poole. Paljudel naistel on menstruaaltsükli ajal isu süsivesikute järele, näiteks jahutooted, kartulikrõpsud, pähklid, alkohol ja šokolaad. Mõned tahavad süsivesikuid rohkem talvel. Käsitlen iga toidurühma ja isu eraldi peatükkides.
1. Šokolaad: küpsised, kook, komm, helbed, sõõrikud, jäätis, piimakokteil, puding, siirup, trühvlid.
2. Piimatooted: sinihallitusjuust, või, kastmed, juust, määrdejuust, kodujuust, dipikaste, jäätis, majonees, piim, puding, hapukoor.
3. Pähklid ja krõbedad näksid: kõikvõimalikud krõpsud, kreekerid, friikartulid, praetud nuudlid, pähklid, krõbedas taignas sibularõngad, saiakuubikud, küüslaugusaiad, vahvlid, popkorn, soolapulgad.
4. Joogid: alkohol (õlu, viin, vein); kohvi; kokakoola jms.
5. Rasvane toit: burgerid, friikartulid.
6. Piprased ja tugevalt maitsestatud toidud: rahvustoidud – India, Indoneesia, Itaalia, Mehhiko, Tai toit; marineeritud toidud; suitsuliha ja – kala; vürtsid ja maitseained – kaneel, karri, till, küüslauk, (pipar)münt, sinep, sibul, pipar, sool, suhkur, äädikas.
7. Jahu ja tärklist sisaldavad toidud: soolakringlid, küpsised, sai, helbed, vahvlid, kaeraküpsised rosinate, pähklite ja meega, pannkoogid, pasta, kartulid praetud või pudruna, riis, saiakesed.
8. Küpsised, koogid ja pirukad: sealhulgas sõõrikud ja pagaritooted.
9. Maiustused: karamell-, pumati-, kummi- jne kompvekid, puuvilja-, vanilli-, piparmündi-, kohvimaitselised jne kompvekid.
10. Puuviljad, juurviljad ja salatid: värske puu- ja juurvili, moos ja marmelaad, mahlad, pirukad, püreed, salatid (sealhulgas puuviljasalat), oasalat, köögiviljasalat.
4. PEATÜKK
MILLIST TÜÜPI EMOTSIONAALNE SÖÖJA OLED SINA?
Praeguseks oled arvatavasti juba otsustanud, kas sinu isud ja liigsöömine on põhjustatud ebamugavatest emotsioonidest või mitte. Vaatame nüüd sinu söömisstiili natuke lähemalt.
Kõik emotsionaalsed sööjad pole sugugi ühesugused. Üldiselt saab eristada viit erinevat emotsionaalse söömise stiili; võib-olla kehtib üks või kaks neist sinu kohta. Lisaks sellele on mõne inimese puhul kombineerunud kaks, kolm või enamgi stiili. Paljud on mulle tunnistanud, et märkavad enda juures kõigi viie stiili tunnuseid! Emotsionaalse söömise puhul on võimalik eristada 31 erinevat varianti.
Miks on tähtis seda teada? Nagu juba varem ütlesin, on väga oluline, et eneseabi programm sobiks just sulle ainuomase elustiili, isiksuse ja soovidega. Muidu abi ei saa! See kaalulangetamise plaan, mis sobib su emale, õele, sõbrannale või töökaaslasele, ei pruugi sobida sulle. Nemad söövad võib-olla hoopis teistsugustel põhjustel kui sina. Sinu söömisstiil on kõige tähtsam, kui tahame otsustada, millisele edukale toitumisprogrammile võiksid end pühendada ja elu lõpuni truuks jääda.
Kahtlemata oled kuulnud, et tervislike eluviiside juures on üheks tähtsamaks aspektiks järjepidevus – tasakaalustatud toidu regulaarne söömine, liikumine mitu korda nädalas jne. Aga kui söömisskeem sinu isiksuse omapära ei arvesta, siis tunned end sama ebamugavalt kui vale suurusega rõivaid ja jalatseid kandes; ning lõpuks loobub inimene ikka sellest, mis on ebamugav.
Koostasin aastaid tagasi küsimustiku, et aidata sinuga sarnastel inimestel soovi korral end paremini tundma õppida. Olen seda küsitlust läbi viinud nii tele- kui raadiosaadetes üle riigi ning publiku vastukaja on alati olnud väga hea, sest inimesed on saanud endast äärmiselt õige pildi.
Kui sa neid küsimusi endalt küsid, siis püüa hoiduda enda arvustamisest, samuti ära ürita anda sellist vastust, mis sobiks sinu arvates ideaalse söömisstiiliga. Kindlasti oled tervisliku toitumise küsimustes vägagi haritud – nagu 1. peatükis kirjeldasin, on ülekaalulised inimesed tavaliselt suurepärased iseõppinud toitumisspetsialistid.
Parima tulemuse saad juhul, kui vastad igale küsimusele julgelt, kohe esimese pähe turgatava mõttega.
Jah või ei:
1. Kipun liialdama üht või kaht tüüpi toiduga.
2. Kui olen juba võtnud suutäie seda kindlat tüüpi toitu (magustoit, piimatoode, küpsetis, soolane rämpstoit jne), siis väljub söömine kontrolli alt.
3. Mõnikord muretsen – sageli ilma põhjuseta –, et mulle ei jätku piisavalt süüa.
4. Mul on isu teatud marki või tüüpi toidu järele ja mõnikord ei saa ma oma isudest jagu muul viisil, kui et söön seda, mida ihaldan.
5. Olen soovitud toidu nimel olnud valmis ette võtma pikki autosõite, kulutama palju raha jms.
6. Söön üleliia ainult siis, kui mind valdab tugev emotsioon, näiteks viha või masendus.
7. Töölt saabununa torman kohe sööma.
8. Kipun igavledes alati sööma.
9. Mõnikord tunnen ootamatult kohutavat nälga.
10. Mulle ei meeldi oma tunnetest avalikult rääkida.
11. Soovin, et oleksin enesekindlam ja tugevam inimene.
12. Just siis, kui olen nii palju kaalust alla võtnud, et hakkan kuulma komplimente, kipuvad lisakilod tagasi tulema.
13. Suuremalt jaolt tahan kaalu langetada abikaasale, vanemale, armsamale või kellelegi teisele meeldimiseks.
14. Olen peaaegu kaotamas lootust lisakilodest kunagi üldse lahti saada; võib-olla olengi ülekaaluliseks loodud.
15. Ma ei tunne ennast kehakaalu pärast hästi. Kaalutõus tekitab minus läbikukkumise tunde.
16. Näib, et mul ei ole kunagi aega õigesti süüa ega sporti teha.
17. Mul on nii kiire, et mõnikord tunnen: kurnatus tapab.
18. Näib, et töötan viimasel ajal üha rohkem, kuid saavutan üha vähem.
19. Saan auru välja lasta ainult süües.
20. Kui minu jõuvarud on otsakorral, kuid mul tuleb edasi tegutseda, siis on ainsaks ergutiks toit.
21. Mu kehakaal kõigub hooajati; suvel olen ühes, talvel teises kaalus.
СКАЧАТЬ