Painav söögiisu. Mida tähendavad isud teatud toitude järele ja kuidas neist jagu saada?. Doreen Virtue
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Painav söögiisu. Mida tähendavad isud teatud toitude järele ja kuidas neist jagu saada? - Doreen Virtue страница 8

СКАЧАТЬ ei pannud tähele pitsitavaid kingi, rinnahoidjapaelu ega söögiisu. Ruth oli kaotanud sideme tegelike kehaliste aistingutega nagu nälg ja täiskõhutunne. Ta võis lõputult süüa, kuni oli lõpuks nagu täistopitud tänupühakalkun. Aga Ruth ei suutnud täiskõhutunnet tunda, sest tema teadlikkus oli suunatud väljapoole.

      Samamoodi väärastunud oli ka naise näljatunne. Ta ei teinud vahet füüsilisel näljal ning stressist ja vihast tingitud emotsionaalsel näljal.

      Ruthi-taoliste klientide jaoks tähendab teraapia oma kehaga sideme taastamist. Palusin Ruthil silmad sulgeda, hingata mõned korrad sügavalt sisse-välja ja kirjeldada, mida tunnevad tema jalad põrandal, sääred vastu tooli, tagumik tooliistmel ning käed ja sõrmed tooli velvetpolstril. Palusin, et Ruth kirjeldaks, mis tunne oli käsivartel, lõual ja kaelal.

      Palusin keskenduda enesele, et Ruth hakkaks jälle tunnetama oma keha aistinguid, saaks endaga taas tuttavaks ning õpiks sealjuures tegema vahet emotsionaalsel ja füüsilisel näljatundel. Kui inimene saab selle erinevuse selgeks, kaotab emotsionaalne näljatunne suurema osa oma väest. Söögiisu muutub normaalsemaks, inimesel on selle üle suurem kontroll ja vähenevad ka söömishood.

EMOTSIONAALSE NÄLJATUNDE 8 TUNNUST

      Emotsionaalne ja füüsiline näljatunne võivad tunduda ühesugused juhul, kui sa pole õppinud neil tegelikult vahet tegema. Kui järgmine kord tunned hundiisu, siis vaata hoolega, kas pole märke sellest, et su söögiisu on hoopis emotsionaalne, mitte niivõrd füüsiline vajadus. Selline teadlikkus võib ära hoida emotsionaalse söömishoo.

       Painavast isust vabanemine

      Selleks et järjekindlalt kindlaks teha, kas tegemist on emotsionaalse või füüsilise näljatundega, on vaja kannatlikult harjutada. Kui oled emotsionaalset nälga tundnud, siis tead, kui vastupandamatu võib olla tung midagi süüa. Isegi kui oled endale tõotanud, et ei söö liiga palju, tühistab emotsionaalne nälg tõotused hetkega. Ka kõige pühendunum tervisefanaatik leiab end külmkapi poole sööstmas ja seal närviliselt tuhnimas, et seda kõikevaldavat isu kuidagi rahuldada.

      Vabasta isu ja söömisharjumused sellest kohutavast emotsionaalse nälja haardest! Võta tagasi vabadus ja juhtohjad, et saaksid öelda: „Ei, ma keeldun ülesöömisest!” Et seda teha, on vaja läbi teha 5 sammu.

5 SAMMU EMOTSIONAALSE NÄLJA VÄHENDAMISEKS

      Kui järgmisel korral tunned, et oled kohutavalt näljane, võivad järgmised 5 sammu sulle abiks olla:

      1. Võta endale veerandtunnine mõttepaus. Ütle endale, et sa ei saa veel 15 minutit süüa. Kui sa ka pärast veerandtunni möödumist veel tunned nälga, ei keela sind keegi söömast. Selle 15 minuti jooksul jõuad aga läbi käia järgmised 4 sammu, ning pärast seda oled tõenäoliselt saavutanud seisundi, milles sa toiduga ei liialda.

      2. Mine toidu juurest eemale. Kui vaja, lahku kodust. Peaasi on järgmise 15 minuti jooksul köögist eemale hoida. Emotsionaalne söömine muutub sageli automaatseks ja hajameelseks, mil sa ei saa isegi aru, kui palju oled söönud. Söömishoogu saab ära hoida lihtsalt toidu juurest lahkumisega. Mina pidin mõnikord isu tekitanud toidu ära hävitama. Sellest ei piisanud, kui küpsisepaki lihtsalt ära viskasin, sest siis oli mul võimalus see prügikastis tuhnides uuesti kätte saada, ja see tekitas enda vastu veelgi suuremat vastikust. Sellistel hetkedel võiks toidu puistata prügipurustajasse (see maksab kokkuvõttes vähem kui teraapia või ülekaalust tingitud haiguste ravi!) või valada toit lahtiselt prügikonteinerisse, kust seda enam pole võimalik välja koukida.

      3. Kui tunned, et tegu on „suu näljaga”, pese hambad ja joo klaas vett (kuid hoia sellegipoolest köögist 15 minutit eemal!). Suud puhastades saad lahti šokolaadi, burgeri, küpsise või mõne muu toidu maitsest ning see aitab emotsionaalset näljatunnet vähendada. Ja vesi aitab juhul, kui oled nälja ajanud segi januga (seda juhtub üllatavalt sageli).

      4. Küsi endalt: „Kas ma tunnen hirmu või viha või häbi või olen pinges?” Selle küsimuse juures ei ole vaja hakata tegelema sügava sisekaemusega. Tavaliselt annab vastus endast kohe märku. Sa küsid küsimuse ja kuuled peas üsna kiiret vastust: „Jah, sa muretsed rahaasjade pärast”, „Jah, oled solvunud ema sõnadest” või „Jah, oled kade selle pärast, kuidas ta seda teist naist vaatas.”

      Juba ainuüksi endale tunnete ausast ülestunnistamisest piisab, et leevendada emotsionaalse näljatundega kaasnevat pakilist vajadust toidu järele. Emotsionaalne nälg peegeldab kanget vajadust mõnd valusat tõde, mõtet või tunnet varjata või selle teadvustamist maskeerida. See tähendab sama, kui pista sõrmed kõrvadesse, et mitte kuulda midagi soovimatut! Kui oled tõelised tunded endale juba üles tunnistanud, siis pole nende varjamiseks enam vaja joosta külmkapi juurde.

      5. Asenda hirm, viha, pinge ja häbi armastusega enda vastu. Metafüüsik Marianne Williamson tuletab meile meelde, et hirmu saab ravida, kui valada see üle armastusega. Kui täidad end armastusega, siis ei jätku enam ruumi negatiivsetele mõtetele. Meenuta neid aegu, mil nautisid õndsalt romantilist armastust. Kas mäletad, et sel ajal polnud sul vähimatki soovi toiduga liialdada? Pöördugem praegu kohe kahe võimsa sammuga sellesse aega tagasi:

      a) Otsi „liblikad kõhus” tunnet. Keskendu kõhutundele ja püüa tabada märke mõnu ja kerguse aistingutest. See tunne sarnaneb värinaga kõhus, mis tabab sind siis, kui midagi imetoredat hakkab juhtuma – näiteks hõigatakse lavalt võitjaks sind; või meenuta lapsepõlvest sünnipäevahommikut, mil hakkasid avama oma unistuste kingitust.

      See on armastuse ja rõõmu aisting, mis on kogu aeg meiega. Taju seda tunnet ja lase sel enda sees paisuda. Kujutle, et hõljud kõrgel, eemal kõigist probleemidest, ning naudi liblikkerget olekut, mis sisaldab ainult armastust, rahu ja mängulist ootusärevust. Kord kui oled seda sammu proovinud, tead täpselt, millest ma räägin.

      b) Armasta käesolevat hetke. See on sisendus, mis täidab sind meelerahuga, kui seda ikka ja jälle lausud. Siin on sinu uued tunded, mis asendavad hirmu, viha, pinge ja häbi:

       „Andestan endale ning väärtustan ja usaldan ennast.”

      Eespool toodud 5 sammu on lihtsad, kuid võimsad. Küllap oled rahul, kui kiiresti need lakkamatut söögiisu tervendavad. Minu jaoks võrdub „liblikad kõhus” tunne romantilise armumisega, mis on hoopis maitsvam kui ükski šokolaad, mida iial maitsnud olen. Tänu sellele tundele kogen niisugust rahu, et kõik ümbritsevad probleemid kaovad justkui nõiaväel. Rahulikuna olen palju produktiivsem ja loovam ning inimesed suhtuvad minusse armastusega ja abivalmilt. Milline alternatiiv hirmule, või selle ilmingutele viha, pinge ja häbi näol!

      Siin on lühikokkuvõte viiest söögiisu vähendamise sammust. Soovitan sul sellest koopia teha ja rahakoti vahel kogu aeg endaga kaasas kanda.

      5 sammu ülesöömise vähendamiseks

      1. Võta vastu otsus, et sa ei söö veel vähemalt 15 minutit.

      2. Mine toidu juurest eemale või hävita isu tekitav toit.

      3. „Suu näljatundest” vabanemiseks pese hambaid või joo klaas vett.

      4. Küsi endalt: „Kas kardan midagi ja olen sellepärast vihane, pinges või tunnen häbi?”

      5. Asenda hirm, viha, pinge ja häbi armastusega enda vastu. Selleks:

      a) leia kõhus „liblikad” ja lase sel tundel enda sees paisuda;

      b) korda СКАЧАТЬ