Компанії майбутнього. Фредерік Лалу
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Компанії майбутнього - Фредерік Лалу страница 33

СКАЧАТЬ Бірюзових методів. Ця тема обговорюється в частині 3.

      Те, як я прив’язував компанії до певних стадій людського розвитку в частині 1 цієї книги (дивіться сторінку 79), звичайно, так само стосується й Бірюзових компаній. Коли для зручності я пишу про Бірюзові компанії, то не маю на увазі, що всі люди, які там працюють, і усі повсякденні процеси керуються Еволюційною Бірюзовою парадигмою. Як уже сказано в розділі 1.2, наша людська природа (на щастя) занадто складна, щоб бути зведеною до однієї етикетки. Натомість я маю на увазі, що багато, якщо не більшість структур, методів роботи та культурних аспектів цієї організації відповідають Еволюційній Бірюзовій стадії розвитку людської свідомості.

      Лише кілька з цих компаній є майже повністю Бірюзовими. Більшість із них являють собою суміш – в одних галузях запроваджуються нововведення Еволюційного Бірюзового характеру, в інших – працюють за традиційними Помаранчевими та Зеленими методами. Яскравим прикладом є Morning Star, компанія з переробки томатів: вона розвинула й удосконалила механізм самоврядування, але не дуже переймалась іншими двома відкриттями Бірюзової стадії. Буде точніше назвати її Зелено-Бірюзовою компанією, те саме можна сказати і про деякі інші організації. На щастя, це не шкодить дослідженню: якщо в окремих компаніях можуть бути відсутні певні складники Бірюзової моделі, то сукупно, у кожній галузі, маємо більше ніж досить прикладів, що усувають прогалини і створюють повну картину. Спираючись на нововведення Еволюційної Бірюзової організаційної моделі, її можна описати доволі детально, щоб створити практичний посібник для інших компаній, які прагнуть іти схожим шляхом; ми можемо навіть розрізняти структури й методи, які можуть застосовуватись у всіх типах організацій, і такі, що потребують адаптації до особливостей конкретних компаній та галузей.

      Розділ 2.2. Самоуправління (структури)

      Чому так багато людей тяжко працюють, щоб утекти до Діснейленду? Чому відеоігри є популярнішими за роботу?… Чому сила-силенна працівників гайнують роки, мріючи про пенсію і будуючи плани, що робитимуть, коли на неї вийдуть?

      Причина проста і гнітюча. Ми перетворили роботу на безрадісне місце, де панує розчарування, де люди виконують те, що їм указують, і мають обмаль можливостей для того, щоб брати участь у прийнятті рішень або повністю використовувати свої таланти. Унаслідок цього вони, природно, тяжіють до занять, де можуть певною мірою контролювати власне життя.

      У більшості організацій, які я демонструю по всьому світу,…усе ще є інстанції «над» співробітниками, котрі, не порадившись із ними, ухвалюють рішення, що суттєво впливають на їхні життя.

Денніс Бакке

      Концентрація влади нагорі, ділячи людей на могутніх та безсилих, несе з собою проблеми, що переслідують організації стільки, скільки ми їх пам’ятаємо. Владу в компаніях розглядають як дефіцитний товар, за який варто боротися. Така ситуація неминуче виявляє тіньовий бік людської натури: особисті амбіції, інтриги, недовіру, страх і жадібність. СКАЧАТЬ