Название: Suurepärase ema käsiraamat
Автор: Grace Saunders
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Здоровье
isbn: 9789949478583
isbn:
Pole midagi hullemat kui pool teed ümber kvartali ära joosta vaid selleks, et tagasi pöörata, sest muretsete oma põnni pärast, kes on jäetud vastutuleliku, aga mitte väga usaldusväärse naabri hoolde (ta võib vabalt unustada, et teie väike ingel on piima vastu allergiline ja läheb hulluks, kui talle suhkrut antakse). Kui kavatsete jätta lapsed hoidjaga, et võtta pisut aega enda vormiviimiseks ja hellitamiseks, peate täiesti kindel olema, et lapsed on hästi hoitud. Ma ei taha öelda, et superlapsehoidja on ainuke valik, kaugel sellest, aga planeerige oma trenne kindlasti usaldusväärse hoidja toel.
Kui teie lapsed on kooliealised, siis on veel parem – teil on lapsehoidjad (sageli tasuta) olemas! Ja kui olete töötav ema, on ehk lõunapausid suurepärane võimalus näpistada pool tundi spordiklubi jaoks, pealegi pakuvad paljud spordifirmad ettevõtetele häid sooduspakkumisi ja allahindlusi.
Tunnistan, et paljude värskete emade jaoks võib spordiklubi liikmekaart olla lisakulutus, mis näib ebarealistlikuna, isegi ekstravagantsena, aga kui seda piisaval määral kasutate ja seal tasuta lapsehoidu pakutakse, on see tegelikult üsna säästlik. Väga paljudes spordiklubides ja vabaajakeskustes on suurepärane lapsehoiuteenus ja nii on lastel võimalus mängida, samal ajal kui teie end vormi viite. Paljud võtavad vastu beebisid alates kolmandast elukuust, mis võib olla lausa elupäästjaks emadele, kellel on range toitmisgraafik ja maksimaalselt 45minutiline auk, mille ajal trenni teha. Isegi kui te ei lähe peenesse spordiklubisse, võite vabalt leida kohalikke keskusi, mis pakuvad ema-lapse joogat koos innukate abilistega.
Minu meheõde Sue valib vabaajakeskusi puhtalt lapsehoiuteenuse taseme järgi. Teda ei pane spordiklubi aastalepingule alla kirjutama mitte ainult vesiaeroobikatunnid või tantsustuudio tase, vaid ka lapsehoidjad. Kui lamamistoolid ei ole piisavalt head või seal salmikesi ette ei loeta, siis võite selle ära unustada!
Aitame ühe mu sõbranna ja naabri Amyga vahel teineteist lapsehoidmises, et saaksime uksest välja astuda ja pisut kaloreid põletada. Tema vaatab minu lapsi teisipäevases mängugrupis ja mina võtan mõnikord kõik tema pojad enda juurde teed jooma, et ta saaks jooksma minna. Kui meil on kuupäevad paika pandud (arvestamata tuulerõugeid, rahetorme või töökohustusi), saame 90 protsenti ajast maksimaalse kerguse ja minimaalse stressiga välja minna. See sujub nii hästi, et Jennie, mu teine sõbranna, on ka oma naabruskonnas sellise graafiku sisse seadnud. Tema tütart on tõeline rõõm hoida, nii et mitmed semud perekoolist on enam kui õnnelikud, kui saavad teda laupäeviti hoida, samal ajal kui Jen ujub. Vastutasuks vaatab Jennie regulaarselt nende lapsi, kui nad käivad poksimas, rattaga sõitmas, postitantsu tegemas… Lisaboonus? Kui trenn on tehtud, saavad emad suure tassi teega maha istuda ja mõnusalt möödunud nädala tegemistest lobiseda. Trenn, tassike teed, kõlakad ja kaks õnnelikku last ei kõla ju väga halvasti, ega ju?
Kui kutsute sõbrannasid üles vormi saamise nimel pingutama, avastate ilmselt, et saaksite seda ka kõik koos teha. Ma tean mitmeid vastsündinutega emasid, kes on loonud emmede vankrijooksuklubi (see on sama asi mis peaaegu kultuseks muutunud vankrilükkamine). Seitse või kaheksa ema saavad kord nädalas kokku, kolme rattaga vanker kaasas. Nad teevad kümme minutit pargis sooja ning sellele järgneb 45minutiline jooks, beebi samal ajal vankris lalisemas. Olen isegi näinud, kuidas nad teevad suvel maa peal harjutusi, sageli nii, et beebi häälitseb õnnelikult ema kõhul (pensionäride imestuseks, kes pargis oma igapäevast jalutuskäiku teevad). See tundub olevat täiuslik viis, et välja pääseda, end vormi viia, teiste tillukeste beebide emadega kohtuda, ning kõige parem osa on see, et see on tasuta ja te ei pea oma pisikesest eemal olema!
Kahjuks polnud midagi nii seikluslikku päevakorras neli aastat tagasi, kui ma esimest korda sünnitasin. Kuid ma jätkasin paari sõbrannaga joogatrenni, mida olime ka raseduse ajal harrastanud. Sarnaselt emmede jooksuklubile andis seda tundi tõeline maaema Lolly Stirk. Ta kiitis heaks, et me beebid kaasa võtsime – mida rohkem, seda uhkem. Ikka ja alati hakkas mõni beebi nutma ja me kõik aitasime kordamööda. Ühel või teisel moel saime me vähemalt pool tundi joogat teha ning trenni lõpus rääkida veel oma lugusid teemal „Kuidas rohkem magada“. Juhendaja andis mõista, et ka pereliikmed ja sõbrad on teretulnud. Ühel nädalal, kui mu tütar oli vaid kaheksanädalane, võtsin kaasa oma toona veel lapseta meheõe Sue, kellel oli töölt vaba päev. Me kammisime mööda poode, sõime pisut lõunat ja siis kussutas tema mu tütart, kuni mina veidi joogat nautisin. Suurepärane omaette olemise aeg nende jaoks, oivaline puhkus minu jaoks!
Peaks ütlematagi selge olema, et vabandused, miks trenni teha ei saa, on suurepärase ema sõnavaras keelatud. „Väljas on liiga külm“, „ma olen liiga väsinud“, „mul pole tuju“ ja „ma lihtsalt ei viitsi“ pole lubatud emale, kes tahab suurepärane välja näha ja ennast hästi tunda. Olgu, ma tunnistan, et olen vahel ise ka neid lauseid pillanud, kui kannatan liialt PMSi all, et külmas basseinis supelda, või olen kuus korda üles ärganud lapse pärast, kellel tulevad hambad, aga üldiselt elan ma reegli järgi, et vabandusi ei tohi otsida. Kui olete tõesti pühendunud sellele, et heasse vormi saada, tervislikult elada ja suurepärane välja näha, siis peate olema motiveeritud ja aus. Pole mõtet seda ülesannet võtta ja siis esimesel võimalusel alla anda – me kõik istuksime parema meelega kodus ning sööksime kala ahjukartuliga, aga see ei tekita meis head enesetunnet ja kohe kindlasti ei aita see meil ka hea välja näha.
Niisiis näete, aja leidmine muudatuste jaoks ei ole nii lihtne kui enne lapsi, aga see on kindlasti võimalik. Tean, et mina vajasin selleks tohutult motivatsiooni, häid sõpru ja pagana palju huumorimeelt. Kui väljas sajab ja te jooksete ümber kvartali teadmisega, et abikaasa istub mõnusalt lastega teleka ees ja vaatab „Dumbo“ multikat, siis peate suutma selle üle naerda. Kui see ei õnnestu, hakkate nutma ja see on kõige hullem asi, mida teha, kui teil on võhm väljas, aga ees on veel ootamas terve mägi, mille tippu ronida!
„Ma ei saanud endale spordiklubiga liitumist lubada, kui olin teise lapse saanud ning pidin maksma lastesõime ja päevahoiu tasu. Kuid vajasin meeleheitlikult trenni, nii et mu meheõde Karen, kes oli kohaliku spordikeskuse liige, pakkus välja, et tuleb minuga igal pühapäeva hommikul tunniks ajaks ujuma. Tema pladistas minu lastega madalas vees, samal ajal kui mina kasutasin sõbrapiletit ning sain igal nädalal tubli 45 minutit ujuda. Karenile meeldis väga iga nädal lastega mängida ja ta ütles, et see on suurepärane viis emakogemuse saamiseks, ilma et tal endal neid oleks! Ja mitte ainult tema polnud õnnelik – mina olin täiesti sillas sellest, et saan endale lubada sellist tegevust, mis mind vormis hoiab. Tõsiasi, et see mulle sentigi maksma ei läinud, oli lisaboonus!“
Lucy Williamson, sekretär ning Williami (4 a) ja Rosie (1 a) ema
Niisiis, te olete läbi teinud kogu tsükli: muutunud kõigepealt hiigelsuureks, otsustanud siis, et on õige aeg end taas vormi viia, ning leidnud nädalas tervelt tunni ja kaksteist minutit, mille jooksul seda teha. Mis siis edasi? Mul on kahju öelda, aga järgmine osa on tõeliselt raske. Me võime kõik rääkida korralikust trennist jooksulindil, aga kas meil tõesti õnnestub seda teha? Ja kas me õnnitleme end otsusekindluse ja tahtejõu puhul, kui otsustame üht eriti suurt juustukoogitükki mitte võtta? Aga trenni juures on hea asi see, et kui sellega algust teha, on tulemused sageli kiired ja suurepärased. Endorfiinid, mida tekitate, pumbates verd kehas ringi, muudavad teid energiliseks ja tekitavad imehea enesetunde (eriti kui enne oli teie kõige suurem trenn bussis istumine või kotitäie kartulikrõpsude nahkapistmine laste mänguringis). Kui lisada see tõsiasjale, et nähes pisut kaalu langemas või tibatillukestki lihast käsivarrele tekkimas (selle võdina asemel, mistõttu te peate ka 27kraadises kuumuses pikkade varrukatega rõivad kandma), tunnete end suurepäraselt.
Mäletan СКАЧАТЬ