Середземноморське перехрестя. Андрій Харук
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Середземноморське перехрестя - Андрій Харук страница 30

СКАЧАТЬ й населення острова усім необхідним, як і раніше, лишалось вкрай актуальним. На Мальту морським шляхом доводилось возити буквально все – паливо, боєприпаси, продовольство…

      Підводний човен «Рорквел»

      Найбільш термінові й важливі вантажі доводилось доставляти підводними човнами, зокрема, великими мінними загороджувачами «Рорквел» і «Кашалот». У кожному з рейсів ці субмарини привозили на острів дві тонни медикаментів та близько 100 тонн авіаційного бензину. Однак це була лише крапля в морі потреб, які обчислювались тисячами й десятками тисяч тонн. Такі обсяги можна було доставити лише великими надводними транспортами під надійним прикриттям з моря та повітря. Це вимагало організації комплексних операцій, кожна з яких передбачала проведення конвоїв як з Гібралтару, так і з Александрії, а також повернення порожніх суден з Мальти. Зокрема, в ході операції «Іксесс» у січні 1941 р. з Гібралтару було без втрат проведено чотири судна, одне з яких доставило на Мальту 12 винищувачів, 4000 тонн боєприпасів і 3000 тонн насіннєвої картоплі, а інші три везли озброєння і техніку британського експедиційного корпусу в Греції і пунктом їхнього призначення був Пірей. Одночасно здійснювалось проведення двох суден з вантажем з Александрії на Мальту і повернення дев’яти порожніх транспортів з Мальти до Александрії. Усі транспорти досягли мети, однак ескортові довелось відбивати несамовиті атаки німецьких пікірувальників та італійських торпедоносців. Після полудня 10 січня авіаносець «Ілластрієс» зазнав удару групи Ju 87, які добились шести прямих влучань бомб. На авіаносці була пошкоджена льотна палуба, виведено з ладу половину озброєння та стерно. Корабель змушений був зайти у Валетту для аварійного ремонту. Атаки літаків продовжувались і наступного дня. Найбільшим успіхом стало пошкодження трьома прямими влучаннями легкого крейсера «Саутгемптон». Пожежу, яка спалахнула на кораблі, приборкати не вдалось, і крейсер довелось добити торпедами з інших британських кораблів.

      «Ілластрієс» перебував на Мальті до 23 січня. Незважаючи на неодноразові нальоти ворожих літаків, які прагнули за будь-яку ціну добити авіаносець, сяк-так полатаний корабель ввечері 23 січня залишив острів і за два дні безперешкодно досяг Александрії.

      19—23 березня 1941 р. у рамках операції МС-9 британці без втрат провели на Мальту чотири транспорти з Хайфи та Александрії, у квітні були теж без втрат проведені конвойні операції MD.2 і MD.3.

      Швидкісний мінний загороджувач «Менксмен»

      Наприкінці квітня – у травні 1941 р. британський Королівський флот провів великомасштабну конвойну операцію «Тайгер»/MD.4, яка мала на меті не тільки доставку вантажів на Мальту, але й перекидання підкріплень до Єгипту. Останні зазвичай доставлялись більш безпечним кружним шляхом – довкола Африки. Але з огляду на поразку в Греції становище британських військ в Єгипті було критичним, СКАЧАТЬ