Название: Середземноморське перехрестя
Автор: Андрій Харук
Издательство: OMIKO
Жанр: Документальная литература
Серия: Великий науковий проект
isbn: 978-966-03-8989-2
isbn:
В останній момент британцям довелось переглянути план – на авіаносцеві «Ігл» виявили несправності, які потребували тривалого докового ремонту. Адмірал Каннінгем, не бажаючи далі відкладати операцію, вирішив провести її за участю лише «Ілластрієса». На останній передали частину «Свордфішів» з «Ігла», але й так чисельність ударної групи довелось скоротити з 30 до 24 літаків. Тепер кожна ударна хвиля мала складатись з 12 «Свордфішів» – шести з торпедами, чотирьох з фугасними бомбами і двох з освітлювальними.
Британське командування доклало максимальних зусиль для маскування удару, намагаючись створити метушню в Середземному морі. В період з 4 по 14 листопада воно запланувало проведення одразу десяти операцій різного масштабу, що мало заплутати розвідку противника й ускладнити ворожому командуванню визначення пріоритетів. До найбільших операцій, що здійснювались у цей час, належали:
– проведення конвою AN-6 з Єгипту в порти Егейського моря;
– проведення конвою MW-3 з Єгипту на Мальту;
– передислокація лінкора «Барем», важкого крейсера «Бервік», легкого «Глазго» та трьох есмінців з Гібралтару до Александрії (операція «Коат»);
– доставка легкими крейсерами «Ейджекс» і «Сідней» з Порт-Саїда підкріплення на о. Крит (бухта Суда).
4 листопада з Александрії та Порт-Саїда вийшли конвої AN-6 і MW-3, наступного дня порт залишили крейсери «Ейджекс» і «Сідней» з бійцями 14-ї піхотної бригади. Після висадки піхотинців на Криті вони долучились до основних сил адмірала Каннінгема, які вийшли в море 6 листопада. У той же день Гібралтар залишив лінкор «Барем» із супроводом. Його перехід прикривало все з’єднання «Н». 9 листопада літаки з авіаносця «Арк Ройял» бомбили аеродром Кальярі на Сардинії, після чого основні сили адмірала Соммервілла повернулись до Гібралтару, а «Барем» з ескортом неподалік від Мальти приєднався до ескадри Каннінгема.
Торпедоносець «Свордфіш»
Заходи оперативного маскування, вжиті британцями, виявились цілком успішними. Коли противник СКАЧАТЬ