Название: Фортеця на Борисфені
Автор: Валентин Чемерис
Жанр: Историческая литература
Серия: Історія України в романах
isbn: 978-966-03-4252-1
isbn:
Та ось кошовий підняв над головою булаву і дужим голосом, що пролунав на увесь майдан, озвався:
– Панове молодці! І ви, пани отамани! Січове лицарство! Як нам далі бути з Кодацькою фортецею на Дніпрі? Ми порадились з старшиною і ухвалили скликати військову раду. Чи правильно ми зробили, панове молодці?
– Правильно, батьку! – в одну дужу горлянку відповів майдан.
– Панове молодці! – знову звернувся кошовий. – Військову раду війська Низового Запорозького із вашої згоди відкриваю. А про діло, панове молодці, буде казати вам курінний отаман, наш славний ватаг і лицар Іван Сулима.
Сулима став поруч з кошовим. Випростався, гордо окинув блискучими очима запруджений майдан.
– Козаки! Отамани! Лицарство січове! Шляхта не може спокійно спати доти, доки за порогами твердинею і оплотом України стоїть Січ! – гримів Сулима, і голос його гучнішав з кожною хвилею. – На Дніпрі, на святій українській річці, якраз на Кодацькому порозі, вона спорудила фортецю і поселила там німецьку залогу. Кодацька фортеця відгородила нас від України. Залога перехоплює втікачів, чинить над нашим людом звірства і наругу. Укріпившись на Кодаці, ляхи з часом забагнуть ще ближче підсусідитись до Січі, аби оточити її фортецями і задушити!
– Не бувати ляхам на запорозькій землі! – крикнув високий худий козак з чорними вусами, котрий стояв неподалік Гната. – Не потерпимо душителів у себе під боком. Інакше гріш нам ціна, козаки!
– Правильно! – залунали голоси.
– То – Дмитро Гуня, – шепнув Ярема, показуючи на високого та худого козака. – Хоробрий лицар і добрий товариш. А ото біля нього стоїть Яцько Остряниця, також батьків побратим.
– Не бувати ляшкам у нашому краї! – гудів майдан. – Викуримо ос!
Сулима підняв руку, закликаючи до тиші.
– А злота у фортеці достобіса? – пролунав раптом хриплий голос. – Але правду кажи, отамане!
Сулима метнув гнівний погляд на той голос:
– Не знаю, скільки злота у Кодацькій фортеці, осавуле Кирпо, бо не лічив його.
– Кирпо, готуй капшуки та на пояс їх чіпляй! – глузливо крикнув Дмитро Гуня. – Гляди, ще й пояс не витримає, шаровари спадуть!
– Він його в пазуху нагребе, – почулося з іншого боку.
Майданом пронісся сміх.
– Не в злоті річ, осавуле Кирпо, – заговорив Сулима. – Я з десяток фортець на своєму віку брав, але так і не нажив злота-срібла. Бо не за злото б'ємося ми, запорозькі козаки, не за червінці, а за волю свого народу! І єдина нам плата за кров нашу, за голови наші, зложені в боях, – вічна шана і дяка народу нашого вкраїнського. А це – найвища плата, яку тільки можна одержали. Так я кажу, товариство?
– Так, батьку, так! – відповів майдан.
А Сулима вже далі СКАЧАТЬ