Название: Рослини
Автор: Отсутствует
Издательство: OMIKO
Жанр: Книги для детей: прочее
Серия: Шкільна бібліотека. Дитяча енциклопедія
isbn:
isbn:
Через деякий час вони починають ділитися, і вже за кілька годин жертва лопається, а її згубники опиняються на свободі й атакують інших.
Цікаво, що бактерії можна вважати «живим компасом». У 1975 році американський фахівець у галузі магнетизму Р. Франкель при дослідженні бактерій з морського мулу на узбережжі Массачусетської затоки виявив, що декотрі з них рухаються завжди в одному напрямку. Через деякий час він довів, що ця, на перший погляд дивовижна, особливість бактерій пояснюється тим, що вони від природи мають усередині справжній компас: двадцять дві – двадцять п’ять дрібненьких частинок магнітного залізняка. Зміна напрямку магнітного поля за допомогою штучних магнітів спричиняла зміну напрямку руху бактерій.
Біля нафтових родовищ мешкають мікроби, які живляться нафтою і нафтовими випарами. Їм не потрібен кисень, а от вуглеводні сполуки для цих бактерій є дуже важливими.
Вони використовують для живлення такі складові нафти, як гас, парафін тощо. Достатньо тижня, щоб такі бактерії знищили шар нафти завтовшки 1 мм, що вкриває поверхню водоймища. Їх можна використовувати для очищення води. А ще ці бактерії допомагають людям при розвідуванні нафтових родовищ. Коли в землі є нафта, на поверхню виходять нафтові гази. Якщо бактерії помістити в спеціальну колбочку з поживним розчином при наявності поблизу газів, вони починають швидко розмножуватися. На поверхні розчину з’являється плівка, а вода мутнішає. В таких випадках геологи знають, що тут потрібно бурити свердловину.
Завдяки діяльності деяких мікробів утворюються цілі родовища корисних копалин. Ще з давніх-давен люди видобували в болотах та на дні озер залізну руду. З часом вони звернули увагу, що через деякий період після того, як вона була вибрана, руда з’являлася знов. А наприкінці 1888 р. було доведено, що це є результатом життєдіяльності залізобактерій. Вони здатні видобувати й поглинати солі заліза, розчинені у воді, і перетворювати їх на окисні сполуки, які легко випадають в осад і лягають на дно. Такі ж самі процеси тривали в первісних морях і утворили родовища залізної руди. А нині залізобактерії живуть у багатьох прісних та солоних водоймищах. Багато їх і в Чорному морі.
Бактерія-паразит бделовібріо кріпиться до жертви
Інші бактерії «вміють» утворювати сірку, азот та селітру. Над селітрою «працюють» одразу дві групи бактерій: нітритні та нітратні. Перші окислюють аміак, який утворюється при розкладанні мертвих тварин і рослинних решток до азотистої кислоти, другі перетворюють її на азотну. У свою чергу, вона вступає в реакцію з сполуками вугільної кислоти, що знаходиться у ґрунті. Як наслідок, утворюються селітра і природна сода.
Є серед мікробів і так звані хромогенні бактерії. Вони здатні виділяти фарби майже всіх відомих відтінків. Молоко, наприклад, вони перефарбують у синій або жовтий кольори. А якщо з’являються на білому хлібі або вареній картоплі, СКАЧАТЬ