Название: Рослини
Автор: Отсутствует
Издательство: OMIKO
Жанр: Книги для детей: прочее
Серия: Шкільна бібліотека. Дитяча енциклопедія
isbn:
isbn:
Глава 3. ФОРМИ ТА ЗВИЧКИ РОСЛИН
Рослини є дуже різноманітними. І щоб якось розібратися в цьому розмаїтті, науковці домовилися розподілити їх на кілька великих груп. За низкою ознак рослини розподіляються на нижчі та вищі. До нижчих належать такі, тіло яких не розчленоване на корінь і пагін, а представлене сланню (таломом). Так називають тіло нижчих рослин – водоростей та лишайників. Вищі рослини, які мають корінь і пагін, поділяють на плауноподібні (плаунові та молодильникові), хвощеподібні (хвощі та ін.), папоротеподібні, а також голонасінні (насінні папороті, саговники, бенетитові, гінг-кокові та хвойні) і покритонасінні (квіткові).
Нещодавно до нижчих рослин відносили ще й гриби. Проте зараз їх розглядають як окреме царство організмів, для яких характерна відсутність у клітинах хлорофілу і крохмалю.
Немає хлорофілу і в переважної кількості бактерій, втім, ці одноклітинні організми завдовжки всього кілька десятих мікрона також зазвичай відносять до рослин. У XX столітті їх теж вирізнили в окреме царство дроб’янок, що охоплює бактерії та синьо-зелені водорості, які називають ціанобактеріями.
Кожна з цих груп рослин налічує десятки тисяч видів. Отже, давайте познайомимося з особливостями кожної групи та деякими найпоширенішими або найцікавішими з них.
Невидиме диво
Триста п’ятдесят років тому жив собі в Амстердамі крамар і службовець міської ратуші Антоні ван Левенгук. Дивну пристрасть мав цей чоловік, з якої сміялися всі мешканці Амстердаму. У вільний час Левенгук шліфував скляні лінзи, щоб роздивлятися крізь них різні предмети. З часом його лінзи стали кращими у світі.
Майстер вставляв їх в оправи і годинами дивився на краплі води, частки листків дерев, дрібних комах.
Одного разу, дивлячись на краплю води, Левенгук побачив в ній «маленькіх звіряток». Так було зроблене епохальне відкриття – людство відкрило для себе невідомий світ, мешканцями якого були бактерії.
Наші очі не в змозі побачити бактерії без мікроскопа. Інакше ми б змалку знали, які вони різноманітні за формою. Існують бактерії, що нагадують кульки. їх називають коками. Якщо такі коки з’єднуються парами, то звуться диплококами, якщо утворюють низку, що нагадує намисто, – стрептококами.
Не менш різноманітними є й ті бактерії, які подібні до паличок. Слово «бактерія» в перекладі з латини, до речі, означає «паличка». Іноді такі палички утворюють ланцюжки. Це – стрепто-бактерії. Зігнуті на зразок коми палички називають вібріонами, а ті, що нагадують спіралі, – спірилами. Ще існують спірохети – тоненькі ниткоподібні бактерії з великою кількістю довгих звивистих джгутиків. Серед спірохет є дуже шкідливі, наприклад ті, що викликають тиф чи сифіліс.
Коки СКАЧАТЬ