Рослини. Отсутствует
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Рослини - Отсутствует страница 18

СКАЧАТЬ бактерії надзвичайно швидко. У середньому клітина ділиться на дві кожні двадцять хвилин. Таким чином, за добу лише одна особина може дати потомство вагою 1800 кг, а за тиждень його маса може досягти маси земної кулі. На щастя, різні негативні фактори, наприклад нестача вологи, поживних речовин, наявність отрути і таке інше, стоять на перешкоді до того, щоб бактерії заполонили світ.

      Живуть бактерії всюди: у воді, в повітрі, на землі та під землею. Більшості з них необхідне повітря для дихання. Такі бактерії називаються аеробними. Але існують і такі, для яких кисень є отрутою.

      Палочкоподібна бактерія з фімбріями

      Такі бактерії називаються анаеробними. Вони живуть глибоко під землею, в товщах піску та намулу, глибоко під водою – всюди, куди не досягає повітря. їх знаходять навіть на десятиметровій океанській глибині в намулі.

      Сила-силенна бактерій мешкає навіть у стратосфері, на висоті 15—20 км, де багато шкідливого для життя космічного випромінювання, а температура нижча 55° С. Вони мають жовтогарячий колір і називаються флавобактини. Втім, це бактерії певного виду, а інші в повітрі почувають себе не дуже добре, бо їм там немає чим живитися. Вони тільки подорожують разом з пилинками в повітряних потоках, а розвиваються лише там, де знаходять для себе певні умови. Найбільше їм потрібна вода. Разом з нею всередину цих одноклітинних створінь потрапляють поживні речовини.

      Чим же живляться бактерії? Більшість з них окислює органічні та неорганічні сполуки і навіть деякі синтетичні речовини, виготовлені штучним шляхом. Завдяки цьому мікроорганізми одержують енергію, необхідну для життя.

      Частина бактерій споживає виключно органічні речовини. їх називають сапрофітами. Більшість сапрофітів є дуже корисними.

      Це вони перетворюють рештки мертвих рослин і тварин на перегній і роблять ґрунт родючим.

      Деякі сапрофіти люди здавна використовують для виробництва молочнокислих продуктів, спирту, оцту і таке інше. Вони викликають бродіння – особливий спосіб дихання мікробів, який існував задовго до того, як жива істота зробила перший подих. Під час бродіння, особливо якщо мікроби розкладають цукристі речовини, активно виділяється вуглекислий газ.

      Важливого значення в житті людини набули молочнокислі бактерії. Завдяки їх різноманітності ми маємо кисле, ацидофільне молоко, йогурт, кефір. Вони вбивають у молоці інші бактерії, через що воно може набути неприємного смаку й запаху.

      При гнитті виділяється тепло, і так багато, що складені в купу вологі зерно, сіно, бавовна, торф, ганчір’я тощо можуть самозайматися. Це дуже небезпечно, бо може спричинити пожежу. Так, одного разу сталася пожежа на великому океанському пароплаві, який віз бавовну з Єгипту до Англії. Можна собі уявити, якою жахливою була ця пожежа у відкритому морі, адже бавовна горить як порох.

      Але саморозігрівання, СКАЧАТЬ