Название: Рослини
Автор: Отсутствует
Издательство: OMIKO
Жанр: Книги для детей: прочее
Серия: Шкільна бібліотека. Дитяча енциклопедія
isbn:
isbn:
А цвітуть ряски дуже цікаво. На краю кругленького листочка (насправді це не листок, а сплющене стебло, від якого відходить тонесенький корінець, занурений у воду) виростає крихітна луската колбочка, з якої стирчать приймочка та дві тичинки.
Деякі вчені вважають, що це навіть не квітка, а ціле суцвіття з однієї жіночої і двох чоловічих квіток.
Ряска мала
А ще менші квітки має вольфія, яка дуже нагадує ряску, але вчетверо менша за неї. Іноді її навіть називають ряскою безко-рінцевою. Так само як ряска, вона має крихітні «листочки», пласкі зверху і випуклі знизу.
Квітка теж схожа на ряскову, але має лише одну тичинку. Воль-фія широко розповсюджена у водоймищах Європи та України, проте занесена сюди з теплих країв і, як вважають ботаніки, ніколи тут не цвіте.
Отже, тепер ви познайомили- ся з квіткою, з її анатомією та тими процесами, що в ній відбуваються, з деякими її найяскравішими представниками. А тепер настав час дізнатися про результати запліднення – плід та насіння.
Смачні дарунки рослинного світу
Тепер ви знаєте, як здійснюється запилення квітки. Але ось воно завершилося. У її середині утворився зародок, який розвивається за рахунок споживання речовин з ендосперму і поступово обертається в насінину.
Одночасно змінюється і зав’язь квітки. З неї утворюється так званий оплодень, який оточує насіння. До зав’язі з листків надходять поживні речовини, і вона поступово перетворюється на плід.
Плід є дуже важливим для будь-якої з рослин, що розмножуються насінням. Він захищає насіння від висихання, температурних коливань та інших негативних факторів. У стиглому вигляді він також сприяє розповсюдженню насіння якомога далі від рослини, яка його утворила, щоб молоді паростки не пригнічували її та один одного.
Яскравий колір, соковита та смачна м’якоть приваблюють птахів та тварин, ласих до стиглих плодів. Ви знаєте, як охоче дзьобають їх птахи, бо містять вони насіння або дрібні листочки. У їхньому шлунку насіння не перетравлюється і виходить з екскрементами. Таким чином птахи розносять його на далекі відстані, де воно й проростає.
«Вибух» шаленого огірка
Зовні плід оточує оплодень, який може бути сухим або соковитим. На плодах із сухим оплоднем часто утворюються різні вирости, волоски, крилатки. А іноді оплодень твердіє і утворює горішок, як ліщина, грецький (волоський) горіх та інші. Часто сухі плоди утворюють коробочки, в яких міститься насіння. Згадайте наш улюблений господарками садиб кручений панич (іпомею), який восени утворює маленькі коробочки з чотирма гранями і гострим верхом. У них обов’язково ви знайдете чотири чорних насіннячка. Різновидом коробочок є стручок. У деяких бобових, наприклад спаржевої квасолі, він, коли достигає, розтріскується сам і викидає квасолини поряд із собою.
За допомогою оплодня рослини СКАЧАТЬ