Me olime Eesti sõdurid. Mart Laar
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Me olime Eesti sõdurid - Mart Laar страница 11

Название: Me olime Eesti sõdurid

Автор: Mart Laar

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: История

Серия:

isbn: 9789949495139

isbn:

СКАЧАТЬ ja selle ettevalmistamine pandi minule. Harjutustel läks kõik väga ladusalt, kuid peoõhtul esineti nigelalt.

      Umbes samal ajal hakati otsima ka väeosale poliitilist juhti. Ka nooremaid ohvitsere kutsuti diviisi poliitjuhi juurde ja esitati küsimusi sotsiaalse päritolu kohta. Ütlesin, et isa omab Tartumaal 300-hektarilist talu, sellega langes minu kandidatuur kohe ära. Raskusi oli ka nooremleitnant Linsil ohvitseride klassist, kes oli linnast pärit, selline sotsiaalne seisukord oli rohkem vastuvõetav. Temale tuli aga abiks asjaolu, et meie kompaniiülem major Ein hakkas ise selle poliitilise koha vastu suurt huvi tundma. Räägiti, et J. Ein oli isegi Prantsusmaal sõjalist haridust saanud. Samal ajal muutus ta meie vastu väga tigedaks ja häbematuks. Ühel heal päeval olid diviisi tegelased pataljonis mingisugusel revideerimisel, kuid major J. Eini ei leitud kusagilt. Pataljoniülem saatis paremad kapralid ja allohvitserid teda otsima. Minule ütles, et kui juhtun teda nägema, siis pean talle ütlema, et ta mingu kohe väga tõsiste asjaolude tõttu väeossa. Õhtul läksin abikaasaga ohvitseride kasiinosse sööma ja kohtasin seal major Eini. Kui olin kolonel A. Häelme korralduse edasi andnud, sain hirmsa sõimu ja röökimise osaliseks. Ma ei kannatanud seda välja ja ütlesin, et tal ei ole õigust vabal ajal ja kõikide silme all minu peale röökida. Majorile tuli minu äge vastus ootamatult ning hiljem ta seda vahejuhtumit unustada ei suutnudki. Temast sai lõpuks 9. üksik-jalaväepataljoni poliitjuht, truu ja energiline punavõimu pooldaja.

Lahkume Pärnust Petserisse

      10. septembril alustati Pärnu väeosade, 9. ja 6. üksik-jalaväepataljoni evakueerimist Petserisse, kus moodustati Punaarmee 171. laskurpolk, kolonel A. Sauselg’iga eesotsas. Polgu koosseisu kuulus ka 3. üksik-jalaväepataljon Valgas.

Rahvas saatis sõdureid kingitustega.

      Rahvas saatis sõdureid kingitustega.

      Pärnu elanikkond tundis väeosade lahkumise vastu suurt huvi, kuid kellelegi ei antud informatsiooni, kuhu väeosad lähevad ja mis nendega edasi juhtub. Pärast lõunat, kui väeosad olid rongile laaditud, kogunes jaama rohkesti saatjaid. Major J. Ein oli ešeloni juht ja mina ešeloni korrapidajaohvitser. Rahvas pildus sõduritele lilli, viinapudeleid ja maiustusi. Õhkkond muutus palavaks siis, kui keegi alustas „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” laulmist. Major Ein ei pidanud sellele rahvuslikule juubeldusele enam vastu ja röökis minule, et mina kui korrapidaja laulmise ära keelaksin. Vastasin, et kord on rongil väga hea ja et lauljad on saatjad ja neid mina keelata ei saa. Ja et kuidas oleks, kui ešeloni juht seda ise püüaks teha! Ta läks seepeale tagasi oma vagunisse viinapudeli juurde.

      Ešelon jõudis öösel Petseri jaama, kus vihmasajus algas kohe mahalaadimine. Ööbisime Petseri kloostri ruumides.

      Teisel päeval kolisime endistesse 7. jalaväerügemendi I pataljoni ruumidesse linnakese lääneserval, Tartu maanteel. Polgu staap asus endisesse Kaitseliidu majja. Staabiülemaks oli major Tuvikene, abideks majorid Teemant ja Kommusaar. Mind määrati ajutiseks ladude ülemaks, kuna polgu töökodade ülemaks oli juba määratud koolivend Edgar Reiksaar. Hiljem selgus, et Reiksaar kuulus koguni Elva polku ja ta pidi Petserist lahkuma. Tema asemele määrati mind ajutiseks töökodade ülemaks ja relvatehnikuks. Ette oli aga nähtud töökodade ülemaks ltn Lagle, kes oli kusagil likvideerimisel ja jõudis kohale alles 1941. a kevadel. Ta sai olla töökoja ülemaks ainult mõned päevad ja siis arvati ta reservi. Teisena määrati töökodade ülemaks leitnant A. Palgi, kuna mina täitsin edasi relvatehniku ülesandeid. Palgi oli endine Arsenali relvurohvitser ja tubli ning korralik töömees. Ka major J. Ein oli mõned päevad Petseris, kuid varsti lahkus sealt Tallinna, kus olla olnud koloneli auastmes mingil tähtsal ametikohal. Hiljem kuulsin, et Ein oli korraldanud tagavaraväe ohvitseride mobilisatsiooni, et neid Venemaale saata. Ise ta aga nendega kaasa ei läinud. Kui Saksa sõjavägi Tallinna saabus, Ein vangistati.

      1941. aasta sügisel sain töökoha Tallinna 29. pataljoni relvurohvitserina. Ühel päeval 1942. a jaanuaris ilmus kohale J. Ein. Tal oli pikem jutuajamine pataljoniülema major J. Peikeriga, kes küsis mult, et miks Ein oli sakslaste poolt arreteeritud. Rääkisin, mida teadsin Pärnu ajast ja tema punameelsusest. Teda siiski pataljoni teenistusse ei võetud. Hiljem, 1943. aastal kohtasin J. Eini Petseri omakaitse ridades. Ta pääses vabasse maailma ja ma kohtasin teda hiljem Buffalos, kus ta ka oma maise rännakuteekonna lõpetas.

      Peale „selle” major Johannes Eini tundsin veel kahte major Eini 7. jalaväerügemendist, kes olid väga toredad eestimeelsed ohvitserid. Isegi neljas major Ein olevat olemas olnud, teda mina aga ei tundnud. Lisasin need read sellepärast siia juurde, et mitte kahjustada meie sõjaväe majoreid punameelsuses nimede äravahetamisega. Punase vaatega või suure karjäärihimuga oli ainult major J. Ein Pärnust.

Meenutusi 171. (kolonel A. Sauselgi) laskurpolgust

      1941. aasta mai alguses kolis 171. laskurpolk Petserist Värska valda laagrisse, mida kutsuti ka Põhjalaagriks. Laager asus ilusas männimetsas Ersava järve naabruses. Suurt tegevust seal töökodade personalil ei olnud. Ka puudusid vastavad tööruumid. Kasutusele võeti üks järveäärne endine laskemoonakelder, kus valmistati märklaudu. Varsti anti kõrgematele ohvitseridele käsk olla valmis Venemaale Frunze akadeemiasse saatmiseks. Käsu sai ka polgu staabiülem major Tuvikene. Ta pidi ära andma püstoli ja selle toimingu ajal ütles, et tema ei näe enam meid ega meie teda. Ja nii see ka juhtus. Pean siinkohal lisama, et Tuvikene oli väga töökas ja eestimeelne ohvitser. Hiljem kuulsin, et ta siiski seda korraldust ei täitnud, vaid asus maapakku kusagile Valgamaal sugulaste juures. Need sugulased või head tuttavad olid aga küüditamisele määratud ja seega avastati ka major Tuvikene. Tema edaspidisest saatusest ei ole rohkemat teada. 13. juunil 1941. a anti staapi nimekiri nende ohvitseride kohta, kes pidid kohe kogunema manöövritele minekuks. Nende varustuse juurde ei kuulunud püstolid ja kaarditaskud. Samal õhtul sõitsid need ohvitserid veoautodel Petseri suunas. Teisel hommikul teati rääkida, et nad olid määratud küüditamisele. Juba laagri alguses anti korraldus, et igaühel olgu valmis pakitud kohver ettenähtud isiklike esemetega. See oli 14. juuni ööl, kui meie elukorteri uksele Ersava külas koputati. Ratsahobustel olid üks politruk ja kaks relvastatud sõdurit. Ütlesin abikaasale jumalaga, võtsin selle väikese valmis pakitud isikliku kohvri ja avasin ukse. Minult küsiti ühe kaasteenija ohvitseri kohalviibimise kohta, mida eitasin. Järgmisel hommikul selgus, et nimetatud ohvitser oli polgu staapi sõidutatud. Sama juhtus veel mitme kaasteenijaga. Kokku küüditati kolonel A. Sauselgi polgust 22 ohvitseri ja allohvitseri. Nad koondati Petseri polgu staabihoone keldrisse, kust neid hiljem viidi raudteejaamas ootavatesse kaubavagunitesse. Sealt said mõned sõrmedega näidata numbreid, 10 või 15, mis tähendas, mitmeks aastaks neid vanglasse oli määratud. Staabi keldris oli neid kõiki läbi otsitud. Ära võeti vöörihmad ja ka kõik muu väärtuslik. Hiljem, kui sinna keldrisse jõudsin, siis oli veel kogu põrand täis dokumente ja teenistuskirju. Õnneks leidsin sealt ka oma Eesti Vabariigi aegse sõjaväe teenistuskirja, missugune on minul praeguseni alles.

      Samal ajal koguti Petseri raudteejaama ohvitsere ka teistest väeosadest. Kas ka Võru 140. polgust, seda ma ei tea, kuid minu koolivend ja sõber leitnant Felix Saar oli nendega. Kusagilt levis jutt, et enne rongi lahkumist Petserist oli keegi noorematest ohvitseridest alustanud laulu „Eestimaa su mehe meel…”. Üksikute ülejäänud ohvitseride küüditamine toimus veel 15. juuni ööl. 16. juunil võeti kogu 171. laskurpolk rivisse ning komissar Dimitrjev teatas, et „ebausaldusväärne element on kõrvaldatud ja et kedagi enam ei puudutata”.

      Väikeses Ersava külas olime saanud elamiseks erakortereid, üksikuid tube või nurgakesi magamiskohaga mingis tühjas ruumis. Neil päevil oli kerge märgata nende abikaasade nägudelt valu, kelle mehed olid küüditatud. Jagasime üht tühja ruumi kaasteenijate, veebel Adu Loo ja veebel Viirsaluga.

Hitler alustab sõda

      22. juunil kutsuti mind kiiresti polgu staapi. Asi tundus kahtlane. Arvasin, et võidakse saata kusagile laskemoona või relvavarustust vastu võtma. Staabis selgus, et hommikul kell 2.00 ajal algas sõda Saksamaa ja N. Liidu vahel. Minu ülemuseks oli kapten A. Moora, kes СКАЧАТЬ