Minu Kreeka. Ester Laansalu
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Minu Kreeka - Ester Laansalu страница 4

Название: Minu Kreeka

Автор: Ester Laansalu

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Книги о Путешествиях

Серия:

isbn: 9789949479566

isbn:

СКАЧАТЬ tänaval tõstetakse haige autost ja lükatakse kanderaamil ukse poole.

      Siht on selge, abivahendeid pole kuskilt võtta – kaenla alt kinni ja sissepääsu suunas.

      Ninna lööb jube haiglalehk. Paigast, mis meenutab registratuuri, saab taksojuht suunised siirduda kaks korrust kõrgemale. Kuskil seal peab olema päästev uks arstide maailma.

      Kolmandale korrusele jõudes ja liftiuksest välja koperdades tabab meid šokk. Koridoris tungleb umbes 40pealine jõuk – kellel käsi kaelas, kes toetab end kargule. Kanderaamilt vaatab vastu avatud kõht, keegi nosib nurgas keedetud muna. Me kõik oleme ühiselt teel selle maagilise ukse poole. Kuna meie, eestlaste kogemus on siin olematu, saadame rindejoonele sõbra taksojuhi. Tagantjärele tuleb tõdeda, et ilma temata oleks me sel korral küll hätta jäänud.

      Sätime end sisse seina ääres. Istuda pole kuhugi. Raimond on endiselt vait. Mõningase tunglemise järel õnnestub meie heategijal tasapisi uksele lähemale nihkuda ja lõpuks sellest ka sisse pugeda. Mõne aja pärast on ta tagasi ja ütleb: „Lähme!”

      Avanev pilt on paljutõotav. Ruumis on ringis 8–9 lauda, mille peal sikutatakse paika väljaväänatud küünarliigest, õmmeldakse lõhkilöödud pead või pannakse jalga kipsi. Kõik on sisenejale näha. Me ei lase end sellest vaatepildist heidutada. Arste, õigemini valge kitli kandjaid, on jalaga segada. Suundun röntgenipilti vaatavate arstide juurde ja karjatan inglise keeles: „Välismaalane! Haige! Appi!”

      Tundub, et mõjub. Raimondile leitakse laud ja arst asetab käe vigastatud põlvele. Ta nägu tõmbub pilve.

      „Kardan, et asi on rohkem kui tõsine. Ülaltpoolt põlve on rebenenud kõik lihased ja põlve kohal on rusikasuurune auk. Kõigepealt tuleb teha röntgen.”

      Sikutame Raimondi uuesti püsti ja suundume röntgenit otsima, mis pidi järgmisel korrusel olema. Aga ei mingit röntgenit enne, kui on makstud! Kuna tooli pole kuskilt võtta, paneme Raimondi põrandale lamama – kaua sa ikka ühel jalal seisad! Raimond on endiselt vait.

      Taksojuht ees, mina järel. Kolm korrust allpool saamegi makstud – 1200 drahmi (4 eurot). Pilt tehtud, tuleb uuesti sukelduda tõuklevasse rahvasumma. Nüüd on meil õnneks kogemused ja nihkumistaktika olemas. Ruumis upitame Raimondi uuesti lauale.

      Paraku kinnitab röntgenipilt tohtri kahtlusi.

      „Kas opereerime õhtul või hommikul?” kõlab küsimus.

      Nüüd teeb suu lahti ka seni täiesti vait püsinud Raimond: „Mina tahan Tartusse, doktor Teini juurde!”

      „Kust ma sulle täna selle doktor Teini võtan?” küsin siiralt.

      „Mina tahan doktor Teini juurde!” kõlab väga rahulik vastus.

      Arst selgitab uuesti: „Kui operatsiooni kohe ei tee, ei pruugi see mees enam kunagi kõndida. Mida kiiremini opereerida, seda lootustandvamad on tulemused.”

      „Mina tahan doktor Teini juurde!” kordab Raimond endiselt.

      „Otsus on teie,” vastab arst. „Aga jala paneme täies pikkuses kipsi ikkagi.”

      Arstiga ei ole mõtet ega tohigi vaielda. Asi niipalju selge, suundume nüüd juba kolmandat korda imeuksest välja. Peeter läheb koos taksojuhiga hotelli Raimondi riiete järele. Järsku kostab esmaabiruumist meeleheitlik karje: „Ester! Appi!” Rahvahulgast läbi trügides õnnestub mul lõpuks ruumi pääseda. Raimond on keeratud kõhuli ja parasjagu pannakse jalga kipsi.

      „Mis nüüd siis on?” mõistan vaid küsida.

      „Ta ei saa aru! Ta ei saa mitte millestki aru!”

      Kuna Raimond oli keeratud kõhuli, siis pandi kipsi valele jalale! Kahe peale õnnestub meil asi lõpuks selgeks teha, aga nüüd lööb valges kitlis korpulentne daam käed puusa: „Mul pool tööd juba tehtud! Kõik ilmaasjata! Tule siia ja aita mul see jama ära koristada!”

      Töö lõpuks tehtud, vaatavad kanderaami alt vastu ka mu enda kipsiseks saanud varbad.

      Raimondi pabereid oodates on mul aega haiglat tunnistada. Jah, tavaline riiklik haigemaja näeb tõesti rääbakas välja, olen seda varemgi kogenud, sest Raimond pole mitte mu esimene klient, kellega haiglasse satun…

      Juba hoonesse sisenedes tuhiseb vastu tuul. Kui enne haige ei olnud, siis siin külmetab end kindlasti ära. Tossatakse nii koridorides kui ka rõdudel, kreeklased on sigaretihullud.1 Mõnel pool haiglates meenutab sisseseade 30 aasta tagust aega. Külastajad voorivad sisse-välja 24 tundi ööpäevas. Sageli palgatakse haiget pereliiget hooldama eraõde tasuga 60 eurot päevas. Ka ööseks. Arstid ei kanna vahetusjalatseid. Pole mingi ime, kui patsienti tuleb läbi vaatama nabani ulatuvate saabastega tohtriproua.

      Unustada ei maksa ka kreeklaste kõiketeadmist – eriti meditsiini alal. Patsientide sugulased kipuvad haiglapersonali õpetama ja kodune isetohterdamine on au sees. Popp on näiteks oliivilehtedest tehtud kõikide hädade vastu aitav koleroheline leotis ja muud ravimtaimesegud. Neid tuuakse ka haiglasse kaasa.

      Tavapärane visiit polikliinikus maksab kolm eurot, mille eest ei saa korralikus kohvikus tassi kohvigi. Hädapärane abi on alati olemas. Osas paikades, eriti mõnel saarel, võtab vastu kohaliku omavalitsuse palgal olev arst. Kõik abivajajad saavad esmatasandi abi ilma ühtegi senti maksmata, ka turistid. Uuringud saab tehtud kindlustussummade eest.

      Mõned aastad tagasi tehti Kreekas korruptsiooniuurimus. Tulemus oli ootuspärane: esimesele kohale platseerus meditsiin. Arsti juurde minnes peab alati kaasas olema väike ümbrik. Pisukest tasu ootavad ka sanitarid ja õed. Siis saab süst parem…

      Aga üldiselt on mul kogemus, et arste ei maksa Kreekas peljata, haiglaid ka mitte. Paljud arstid on oma hariduse saanud väljaspool Kreekat: Itaalias, Prantsusmaal, Inglismaal. Arstiamet on prestiižne, aga riik ei tasusta seda piisavalt. Seetõttu ongi saanud tavaks arste rahaliselt toetada. Asi on läinud nii kaugele, et kui pereliikmele on vaja teha plaaniline operatsioon, siis kõigepealt leitakse arst ja seejärel lepitakse kokku summa. Hoolimata sellest, et olete korralikult oma ravikindlustuse eest tasunud. Selline süsteem on üdini mäda, aga toimib endiselt väga jõudsalt. Kokkuvõttes tähendab see riigikassale tohutuid summasid tasumata makse.

      Tasuline on ka lapse ilmaletoomine, isegi riiklikus haiglas, kuigi hiljem maksab riik väikse osa kuludest tagasi. Ja kulud on suured – alla 3000 euro ei ole mõtet eelarvet koostada.

      Enamik Ateena naisi sünnitab ühes hiigelsuures erasünnitusmajas. Neljakohalisse palatisse kohta broneerides tuleb välja käia umbes 800 eurot. Lisaks arsti visiiditasu – umbes 2000 eurot. Kokkuvõttes peab erahaiglas sünnituse maksumuseks arvestama 4000 kuni 15 000 eurot.

      Ei sobi ju minna riigihaiglasse, kui naabrinaine oli erahaiglas. Asi pole muidugi ainult naabrinaises. Riigihaiglate varustatus on üsna vilets, teenindus samuti. Vähemalt nii arvavad kreeklased ise. Nii õilmitsebki Ateena üheksakorruseline erasünnitushaigla hoolimata ülikõrgetest hindadest.

      Peeter on hotellist tagasi jõudnud. Trügin nüüd juba peaaegu spetsialistina ukse vahelt rahva sekka. Hea on tuttavaid nägusid näha. Veendunud, et teiste reisijatega on kõik korras ja nad on kenasti linna uudistama läinud, läheme Raimondi juurde tagasi. Vaatame ruumis ringi, ent Raimondit ei ole! Kiikame ühele lauale, teisele, kolmandale… Nagu silmamoondus – Raimondit ei ole. Pöördun СКАЧАТЬ



<p>1</p>

Suitsetada võis Kreeka haiglates kuni 1. juulini 2009. Rõdul tossatakse veel praegugi.