Название: Правознавство
Автор: Коллектив авторов
Издательство: Фолио
Жанр: Юриспруденция, право
isbn: 978-966-03-6568-1
isbn:
Спираючись на патріотично налаштовані частини царської армії, Центральна Рада проголосила право українського народу на створення національної держави, і Тимчасовий уряд у Петрограді змушений був визнати повноваження українського національного уряду на чолі з Володимиром Винниченком.
ІІІ Універсалом Центральної Ради 7 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіка (УНР), але, як і раніше, у федеративних зв’язках з Росією. І тільки ІV Універсалом 9 січня 1918 р. Україна стала незалежною суверенною державою. Зокрема, в Універсалі зазначалося, що «…однині Українська Народна Республіка стає самостійною і ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу».
18 лютого 1918 р. був прийнятий закон про Державний герб УНР, грошову систему та громадянство.
29 квітня 1918 р. Центральна Рада прийняла Конституцію УНР.
У жовтні 1918 р. розпалася і Австро-Угорська імперія, а тому 13 листопада 1918 р. у Львові було проголошено утворення самостійної Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Втілюючи в життя прагнення всього українського народу до об’єднання, на початку 1919 р. до Києва була направлена повноважна делегація представників Галичини, Буковини і Закарпаття, і 22 січня відбулася урочиста церемонія злуки УНР та ЗУНР, про що В. Винниченко оголосив відповідну Декларацію.
А 30 грудня 1922 р. був утворений СРСР, до складу якого увійшла й Україна. Відтоді вона хоча й проголошувалася суверенною державою, але фактично втратила свою незалежність і перебувала у складі СРСР до 1990 р.
Процес перебудови СРСР призвів до його розпаду, що сприяло відродженню сучасної незалежної Української держави.
Політико-правове закріплення суверенітету України здійснювалось шляхом прийняття відповідних політико-правових актів.
16 липня 1990 р. Верховна Рада прийняла Декларацію про державний суверенітет України, в якій було проголошено державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах.
Слово «декларація» походить з латинської і означає «заява, повідомлення», а тому декларацією, як правило, називається офіційна заява, у якій доводиться до загального відома певний програмний акт, важлива державна подія.
Декларація про державний суверенітет України містить десять розділів, у яких проголошені основні принципи розвитку України як суверенної держави. Зокрема, в ній зазначається, що:
«Україна як суверенна національна держава розвивається СКАЧАТЬ