Название: Правознавство
Автор: Коллектив авторов
Издательство: Фолио
Жанр: Юриспруденция, право
isbn: 978-966-03-6568-1
isbn:
5.8. Національна політика України
Засади національної політики в Україні визначені Конституцією, Декларацією прав національностей України від 1 листопада 1991 р. та Законом «Про національні меншини в Україні» від 25 червня 1992 р.
Зокрема, у Декларації прав національностей України проголошено, що Українська держава гарантує всім народам і національним групам, які проживають на її території: рівні права та свободи, при цьому дискримінація за національною ознакою забороняється; право на збереження їх традиційного розселення; належні умови для розвитку всіх національних мов і культур; право вільного користування рідною мовою в усіх сферах суспільного життя; право сповідувати свою релігію, використовувати свою національну символіку, відзначати свої національні свята, брати участь у традиційних обрядах своїх народів; право створювати свої культурні центри, товариства, земляцтва, об’єднання тощо; пам’ятки історії і культури народів та національних груп на території України охороняються законом.
Згідно з Конституцією, держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.
Україна дбає про задоволення національно-культурних і мовних потреб українців, які проживають за межами держави.
Основні напрями реалізації цих принципів регламентовані Законом «Про національні меншини в Україні». У ньому визначено поняття національних меншин і проголошено, що Україна гарантує рівні права і свободи всім своїм громадянам незалежно від їхнього національного походження, усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах.
Громадяни України всіх національностей зобов’язані дотримуватися Конституції і законів України, оберігати її державний суверенітет і територіальну цілісність, поважати мови, культури, традиції та звичаї українського народу і всіх національних меншин.
До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення і спільності між собою.
Українська держава гарантує всім національним меншинам право на національно-культурну автономію, тобто: користування і навчання рідною мовою; розвиток національно-культурних традицій; використання національної символіки; сповідування своєї релігії; задоволення потреб у літературі, мистецтві та будь-яку іншу діяльність, що не суперечить законодавству. У роботі державних органів, підприємств і установ, розташованих у місцях, де більшість населення становить певна національна меншина, поряд з державною українською мовою, може використовуватися мова цієї меншини.
Держава гарантує національним меншинам право на збереження життєвого середовища в місцях СКАЧАТЬ