Правознавство. Коллектив авторов
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Правознавство - Коллектив авторов страница 29

Название: Правознавство

Автор: Коллектив авторов

Издательство: Фолио

Жанр: Юриспруденция, право

Серия:

isbn: 978-966-03-6568-1

isbn:

СКАЧАТЬ природу, яка зумовлена особливостями предмета правового регулювання; є нормами прямої дії, тобто безпосередньо врегульовують найважливіші аспекти суспільних відносин; позначені високою стабільністю, а тому внесення змін до цих норм ускладнене; мають прогностичний характер, позаяк визначають перспективи розвитку суспільства і держави; визначають порядок створення інших правових норм; позначені підвищеним ступенем їх охорони з боку держави; не містять санкції.

      Суб’єктами конституційних правовідносин є їх учасники. Поняття «суб’єкти конституційних правовідносин» не слід ототожнювати з поняттям «суб’єкти конституційного права» та «суб’єкти конституційно-правової відповідальності», тому що: суб’єкт конституційного права – це носій конституційних прав і обов’язків. Він стає суб’єктом конституційно-правових відносин лише в результаті певного юридичного факту, коли він вступає в ці відносини і, як наслідок, на нього покладаються конкретні обов’язки та йому надаються конкретні права. А суб’єкт конституційної відповідальності – це особа, яка порушила певну норму конституційного права, внаслідок чого притягується до конституційної відповідальності.

      Суб’єкти конституційного права наділені конституційною правоздатністю та дієздатністю, що охоплюється поняттям «конституційна правосуб’єктність».

      Конституційна правоздатність фізичних осіб настає з моменту їх народження і припиняється зі смертю.

      За загальним правилом конституційна дієздатність фізичних осіб настає з 18 років. Але суб’єктами окремих конституційних правовідносин фізичні особи стають і значно раніше (наприклад, з приводу громадянства), а іноді для цього недостатньо й вісімнадцяти років. Зокрема, щоб стати народним депутатом, має виповнитись двадцять один, суддею – двадцять п’ять, Президентом – тридцять п’ять, суддею Конституційного Суду – сорок), саме тому слід розрізняти загальну і спеціальну конституційну дієздатність.

      Правосуб’єктність державних органів і юридичних осіб настає з моменту їх заснування і припиняється з моменту їх припинення. Зміст їхньої конституційної дієздатності визначається їхньою компетенцією, тобто сукупністю їх прав і обов’язків, які визначені Конституцією або спеціальними законами.

      За чинним законодавством суб’єктами конституційного права є: український народ, територіальні громади, громадяни України, об’єднання громадян і трудові колективи, національні меншини; Українська держава; державні органи та їх посадові особи, адміністративно-територіальні утворення; установи; організації усіх форм власності; інші держави, їхні фізичні та юридичні особи, міжнародні організації.

      Особливістю конституційних правовідносин є те, що їх виникнення, зміна і припинення відбувається не тільки за волевиявленням сторін, а може бути зумовлене правовим актом (тобто ex lege – на основі закону). Юридичною підставою виникнення цих правовідносин СКАЧАТЬ