Название: Правознавство
Автор: Коллектив авторов
Издательство: Фолио
Жанр: Юриспруденция, право
isbn: 978-966-03-6568-1
isbn:
Правовою державою Україна визнається тому, що тут проголошений і діє принцип верховенства права в усіх сферах суспільного життя, тобто сама держава, всі її органи, організації, посадові особи і громадяни повинні діяти на основі й у межах правових норм. Конституція України має найвищу юридичну силу. Її норми є нормами прямої дії. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції і повинні відповідати їй. Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі й у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод гарантується.
За формою правління Україна є республікою. Республікою Україна визнається тому, що в ній відсутній інститут монарха, а основні органи державної влади і самоврядування формуються на засадах виборності на певний строк.
Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу і судову. Її органи здійснюють свої повноваження у визначених Конституцією межах і відповідно до законів України.
В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
За формою територіального устрою Україна є унітарною державою. Територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.
Систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим (АРК), області, райони, міста, райони в містах, селища і села. До складу України входять: АРК, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області.
Міста Київ і Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України.
5.7. Політика України у сфері використання мов
Політика України у цій сфері визначена Конституцією, Законом «Про мови в Україні» від 28 жовтня 1989 р., Рішенням Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 р. щодо застосування державної мови органами державної влади, СКАЧАТЬ