Название: Правознавство
Автор: Коллектив авторов
Издательство: Фолио
Жанр: Юриспруденция, право
isbn: 978-966-03-6568-1
isbn:
Територія України є неподільною і недоторканною. Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України.
Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення».
1 грудня 1991 р. Акт проголошення незалежності України був одностайно схвалений народом України на Всеукраїнському референдумі. Його підтримали 28,8 млн громадян, тобто близько 90,32 % тих, хто взяв участь у референдумі.
5 грудня 1991 р. Україна першою з колишніх союзних республік заявила, що Договору 1922 р. про утворення Союзу РСР стосовно себе більше не визнає.
А оскільки Україна стала незалежним і повноправним суб’єктом міжнародних відносин, то їй необхідно було виголосити й принципи своєї внутрішньої і зовнішньої політики і в питаннях правонаступництва.
Правонаступництво держави – це перехід прав і обов’язків від одного суб’єкта міжнародного права до іншого у зв’язку зі зміною державного суверенітету.
Свою політику в цих питаннях Україна визначила в Законі «Про правонаступництво України» від 12 вересня 1991 р., у якому вона проголосила принципи своєї внутрішньої і зовнішньої політики та визначила ті права і обов’язки, що склалися з правовідносин колишньої УРСР і СРСР, які вона з моменту проголошення незалежності визнає і бере на себе зобов’язання виконувати.
Зокрема, у законі зазначається, що: з моменту проголошення незалежності України її найвищим органом державної влади є Верховна Рада України; до прийняття нової Конституції України на її території діє Конституція УРСР; законодавство УРСР діє на території України остільки, оскільки воно не суперечить законам України, прийнятим нею після проголошення незалежності; органи державної влади, управління і правоохоронні органи діють до створення нових на основі нової Конституції; кордони УРСР оголошуються державним кордоном України; Україна є правонаступником прав і обов’язків за міжнародними договорами Союзу РСР, які не суперечать її Конституції та інтересам; усі громадяни Союзу РСР, які на момент проголошення незалежності України постійно проживали на її території, визнаються громадянами України, яка гарантує забезпечення прав і свобод людини кожному її громадянину згідно з міжнародно-правовими актами про права людини.
Слід підкреслити демократичний характер правонаступництва України у сфері громадянства, яка обрала так званий нульовий варіант, за яким її громадянами визнавалися всі особи, які на момент проголошення незалежності України постійно проживали на її території. Завдяки цьому було уникнуто проблем, що мали місце в тих пострадянських країнах, де умовами набуття громадянства визнавалося знання державної мови (що визначалося складанням іспиту), визначений законом час постійного проживання на території держави тощо.
З урахуванням факту припинення існування СРСР як суб’єкта міжнародного права та геополітичної реальності, СКАЧАТЬ