Название: Правознавство
Автор: Коллектив авторов
Издательство: Фолио
Жанр: Юриспруденция, право
isbn: 978-966-03-6568-1
isbn:
У ній УРСР проголошувалася соціалістичною загальнонародною державою, яка виражає волю та інтереси робітників, селян та інтелігенції, трудящих усіх національностей. Особливий акцент робився на керівній і спрямовуючій ролі Комуністичної партії. Як і в попередніх Конституціях, підкреслювалось, що УРСР є суверенною радянською соціалістичною державою, яка з метою успішного будівництва комуністичного суспільства, зміцнення економічної і політичної єдності, гарантування безпеки та оборони країни в результаті вільного самовизначення її народу на основі добровільності і рівноправності разом з іншими радянськими республіками входить до складу Союзу РСР. Основним принципом здійснення державної влади залишався демократичний централізм, а державною ідеологією – марксизм-ленінізм. Основою економічної системи, яка належала до єдиного союзного народногосподарського комплексу, визнавалася соціалістична власність на засоби виробництва, а її метою проголошувалося найповніше задоволення матеріальних та духовних потреб людей. Соціальною основою УРСР проголошувався союз робітників, селян та інтелігенції.
Стрімкий розвиток суспільних відносин в Україні призвів до того, що незабаром ця Конституція стала відставати від їх розвитку, вступати з ними в суперечності, а отже, й гальмувати їх розвиток. Саме тому до неї було внесено низку змін і доповнень. Зокрема: вилучено преамбулу про будівництво комунізму та положення про керівну і спрямовуючу роль КПРС; засновані такі інститути, як Президент, Кабінет Міністрів, Конституційний Суд; утворення Автономну Республіку Крим зумовило зміни в територіальному устрої України тощо.
Усі ці зміни і доповнення не змогли, однак, розв’язати всіх тих проблем, які постали перед конституційним регулюванням в Україні, а тому стало актуальним прийняття нової Конституції, яка відповідала б рівню розвитку суспільних відносин і сприяла їх подальшому демократичному розвитку. З цією метою була створена конституційна комісія, яка і розробила проект нової Конституції. Він був винесений на всенародне обговорення, в ході якого був підданий серйозній критиці і повернутий на доопрацювання. Робота над ним затягувалась, а дискусії – загострювалися. Внаслідок цього намітилося протистояння між Верховною Радою і Президентом. Тому 8 червня 1995 р. поміж ними було укладено Конституційний договір «Про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України», яким і були врегульовані ті нові суспільні відносини, що склалися в Україні, та який згодом і ліг в основу нової Конституції, яка була прийнята 28 червня 1996 р.
Вона складається з преамбули і 15 розділів: розділ І «Загальні засади»; розділ ІІ «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина»; розділ ІІІ «Вибори. Референдум»; розділ ІV «Верховна СКАЧАТЬ