Название: Отаман
Автор: Виктор Вальд
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Историческая литература
isbn: 978-617-12-8285-8, 978-617-12-8286-5, 978-617-12-8094-6
isbn:
– Божевільний? Фаталіст? Фанатик?
– Радше святий, наділений милістю небес…
– Добре, що тебе не чують інші наші товариші…
– Ще китайці запропонували таке: щоб наш знайомець усе-таки виказав місце, де зберігається це золото, застосувати останній аргумент – змію, що обвиває нефритове гніздо. Це тортури, коли роздвоюється член, розрізається й вивертається мошонка, і… Такий неймовірний біль, після якого він якщо виживе, то назавжди втратить розум.
– Не наш випадок… Залишається тільки пряник для того, кого торкнувся сам Будда? Сподіваюся, що ці брати Сан і Ван знають, про що кажуть. Китайські товариші багато чим допомогли нашій революції.
– Так. І це не забудеться… Згоден: батіг – не наш випадок. Але…
– Щоб ти не мучив мене своїм «але», займися цією справою сам. Сподіваюся, що тобі це буде цікаво і задовольнить твій гострий розум, мій надійний товаришу Ґете?
Після довгого мовчання надійний товариш Ґете відповів:
– У великого Ґете[17] є мудра думка: «Розумні люди – найкраща енциклопедія!» Думаю, що наш арештант – людина особливого розуму та здібностей.
– А поки що наказую без особливого галасу перевернути Херсон, починаючи з його підземелля.
На ці слова Голови ВЧК розмовник стенув плечима.
– Гадаю, що чорнило, папір і пір’я – правильніший шлях. У мені утвердилось бажання дослідити книгу життя того, кого, можливо, торкнулися небеса. І ще… Ви відчинили вікно…
– Серце мало не розірвалося. Такого нестерпного болю ще не було… Відтоді як побачив залиту кров’ю сестру…
Термінова телеграма. Цілком таємно. Москва. Луб’янка. Відділ по боротьбі з контрреволюцією. Уповноваженому з особливо важливих справ товаришеві Ґете.
(З оперативного донесення від 5 червня 1921 року).
Згідно з вашим розпорядженням, Мідас переведений у слідчу в’язницю[18] в камеру особливого контролю. Забезпечений посиленим пайком. Охоче йде на контакт зі слідством. Подальша робота – згідно з вашою інструкцією та переліком наданих запитань. Уповноважений Варніч.
Херсон. 6 червня 1921 року. Слідча в’язниця. Камера допитів
Височенний латиш, тримаючи в руках величезну зв’язку ключів, із незворушним спокоєм і ангельським терпінням відмикав і замикав безліч ґратчастих дверей. Із того, як цей конвоїр ніжно причиняє чергові двері, можна було зробити висновок: свою роботу він поважає, розуміє і, певно, любить. Замкнув – відімкнув, «до стіни», «вперед», «стояти» – ось і весь процес, що не вимагає особливих розумових і фізичних витрат життєвої енергії.
Ходили СКАЧАТЬ
17
Йоганн-Вольфґанґ фон Ґете – німецький письменник, мислитель, філософ і натураліст, державний діяч XVIII ст. Творив у різних жанрах: поезія, драма, епос, автобіографія, епістолярій та ін.
18
Колишня Херсонська тимчасова каторжна в’язниця.