Название: Художник
Автор: Денис Замрій
Жанр: Историческая литература
isbn: 978-966-14-6264-8,978-966-14-6307-2,978-966-14-6260-0
isbn:
Ні для кого не було секретом те, що колись Самойлова протегувала служителям Евтерпи – музи ліричної поезії й музики. У «колекції» графині були по-справжньому «рідкісні екземпляри»: Вінченцо Белліні, композитор, який обезсмертив своє ім’я оперою «Норма», і Джованні Пачіно, який створив неймовірно успішну оперу тих років «Корсар».
Однак зараз Юлія Павлівна збайдужіла до музики, а також до її авторів. Її цілком захопив живопис – звичайно, не без участі й приголомшливої чарівності «синьйора Карліто Брюлло», з яким вона познайомилася в Римі, у салоні княгині Волконської. Графиня до цього часу розлучилася зі своїм чоловіком графом Миколою Самойловим і була вільна, як теплий і ласкавий денний бриз, що дме із Середземного моря.
Самойлова з милою відстороненою усмішкою світської левиці дозволила охочим кавалерам прикластися до ручки і кивнула своєму коханому, вказуючи на карету, яка чекала біля брами:
– Друже мій, уже сутеніє, а нас ще чекає подорож Елладою й османським краєм…
Юлія Павлівна підвелася. За нею підвелись також усі інші. І довго ще стояли біля карети: художники не хотіли відпускати «російського маестро», вони обіймалися й давали поради в дорогу, пили за його здоров’я. Коли ж карета нарешті поїхала, довго махали хусточками вслід і лили щирі сльози. А потім при світлі зірок у тому самому дворику тихо співала мандоліна, а живописці і скульптори обговорювали слова свого гостя про те, що в Російській імперії месія і талант завжди приходять із півдня…
Зараз, коли відтоді минуло багато-багато років, ми можемо сказати, що слова Карла Брюллова про «месію з півдня» були якщо й не пророчими, то принаймні дуже й дуже правдивими. Справа тут не в самих лише великих італійцях… Можливо, прийде месія (якщо взагалі прийде) так само з іншої сторони світу.
Але південь Російської імперії дав їй Гоголя і Чехова; покинувши Омськ, підкорив столицю Михайло Врубель, а Київ відправив у столицю Михайла Булгакова та Олександра Вертинського. Зараз мало хто знає, що великий російський діяч, батько багатьох реформ і «дідусь індустріалізації» граф Вітте народився в південному грузинському місті Тифлісі. «Хохлом гнаним» (як він сам себе називав) з південної Чернігівської губернії був граф Розумовський – блискучий фельдмаршал і президент Російської академії наук, а його брат Олексій став фаворитом і морганатичним чоловіком імператриці Єлизавети Петрівни. Якщо вірити літописцям, саме з півдня пішла Руська земля.
Так само наш герой був родом із півдня Російської імперії.
Розділ другий
Літній сад
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
Бо хто матір забуває,
Того Бог карає,
Того СКАЧАТЬ