Нариси з екзистенціальної аналітики педагогічного дискурсу. Олександр Григорович Волков
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Нариси з екзистенціальної аналітики педагогічного дискурсу - Олександр Григорович Волков страница 18

СКАЧАТЬ як спеціалізовані класі, у які відбираються учні з кращою успішністю. Відповідно, виникають класи, в яких збираються решта дітей, в яких дуже важко організувати нав-чальний процес навіть досвідченим вчителям. Якщо в спеціалізованих класах панує творча атмосфера, то в звичайних – атмосфера насильства, як результат, набуває поширення деспотичний дискурс. Іншими словами, при такому формуванні класів виникає проблема обмежень дискурсивної агресії. У суспільствах з високим добробутом є також розділення на приватні і державні (муніципальні) школи. Приватні – для багатих, а державні – для бідних, відповідно, проблема тільки посилюється. Саме тому в суспільствах з високим рівнем добробуту диференціація освіти за майновою ознакою є джерелом криміналізації суспільства.

      f) Стандарти освіти та довіра вчителю

      Не можна не вказати також на такий негативний чинник як запровадження універсальних стандартів освіти в масштабах декількох держав, наприклад, в рамках Болонського процесу. Це пов’язано з державним контролем над якістю знань, який припускає використання тестування як провідної форми виявлення їх якості. Негативний вплив цього чинника приводить до дегуманізації освіти, що виявляється у недовірі педагогові. Знання не мають персональної спрямованості, оскільки панує безлика машинна форма контролю. Якщо до його введення неуспішний міг звернутися до вчителя, відповідно, з його допомогою вирішити проблему, то в умовах машинного контролю це неможливо, що породжує безисходність. Крім того, тестування як форма контролю не дозволяє у повній мірі виявити творчі здібності, оригінальність мислення, оскільки на перший план виділяється не продуктивне, а репродуктивне мислення. З часів старовини було відомо, що «багато знання нічому не учить». Відповідно, обдаровані особи переживають невпевненість, дискомфорт тощо.

      Яким же чином можна обмежити негативний вплив деструктивних форм педагогічного дискурсу? По-перше, введенням психологічного контролю під час вступу до педагогічних закладів, який дозволить виявити наявність педагогічних здібностей, що, у свою чергу, стане причиною якісного відбору для навчання. По-друге, необхідне вдосконалення педагогічної підготовки майбутніх вчителів за допомогою залучення педагогів зі шкіл, що володіють педагогічним досвідом, які можуть передати свою майстерність. По-третє, введення якісного психологічного контролю занять в загальноосвітній школі.

      6. ЕТОС ДИСКУРСУ

      Питання про етос (еthos [грец.] – характер особи або явища, сукупність рис індивідуальності та характеру) дискурсу може бути поставлене після того, як привернути увагу до його якісних характеристик з допомогою виявлення відповідних понять. Серед філософських понять, що можуть бути співвіднесені з поняттям «етос», слід вказати на «субстанцію». Дискурс всезагальний, тобто, субстанціональний, тому підкоряє, водночас є сферою вираження своєрідностіі, неповторності та унікальності, тому СКАЧАТЬ