Must tuul, valge lumi. Uue Vene natsionalismi tõus. Charles Clover
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Must tuul, valge lumi. Uue Vene natsionalismi tõus - Charles Clover страница 6

СКАЧАТЬ valges roosikees

      Jeesus Kristus kõige ees.1

      Eurasianistide ideed ei olnud tõsised teadusteooriad, vaid pigem (nagu poeem) analoogia – esteetiline katse lepitada punast ja valget Venemaad. Nad nägid kommunismis mööduvat versiooni kristlusest, mis ühendamisel punakaartlasi läbi lume juhtiva õigeusuga sobiks juhtima hiigelimpeeriumi.

      Vaimuenergiast tiine rühmitus teatas muistse kontinentaalse Atlantise avastamisest, mis oli mattunud Sise-Aasia rahvastiku kollektiivsesse alateadvusse – ainulaadne Euraasia tsivilisatsioon, määratud ühtsusele, mis oli ilmnenud eri variatsioonides sküütide, hunnide, turkide ja mongolitena. Vene impeerium ja selle järeltulija Nõukogude Liit olid selle ajatu ühtsuse kõige hilisemad väljendusvormid, kontinendi siseavaruste steppide ja metsade uus orgaaniline peremees.

      Nende teooria nägi Venemaas loomupärast ideokraatiat, mille juhiks oli määratud üsna kommunistlikku parteid meenutav jõud – kuni kommunism omaenda vastuolude koorma all kokku varises. Vene impeeriumi ja Nõukogude Liidu piirid olid ühtseks tervikuks olema määratud poliitilise entiteedi looduslikud piirjooned. Nagu liikumise peaintellektuaal Nikolai Trubetskoi 1925. aastal kirjutas: „Juba oma loomult on Euraasia ajalooliselt määratud olema ühtne riiklik üksus.”9

      Eurasianism oli vaid rühmituse tõsise akadeemilise töö kõrvalliin, paik, kuhu nad valasid välja oma hämarama poole, hoiupaik nende kibestumisele. See oli rohkem teraapia kui tõsine teadustöö ning hiljem hakkas Trubetskoi suhtuma oma poliitilistesse töödesse mitte lihtsalt kui valskusesse, vaid kui üsna kahjulikku valskusesse; ta pidas Stalini võimu rühmituse kümne aasta poliitiliste manifestide kehastuseks: „Meie ennustused osutusid märki tabades hirmuunenägudeks,” mainis ta sõbrale, öeldes lõpuks oma vaadetest lahti.

* *

      Gumiljov, kellega kohtusime sissejuhatuse alguses, on autor, keda on eurasianismi esilekerkimisega kõige enam seostatud. Ta oli esimese laine järeltulija ja sai sellest inspiratsiooni. Gumiljov kirjutas Venemaa ja stepinomaadide ajaloo kohta neliteist teost, mis rõhutasid kahe grupi omavahelisi suhteid ning alatähtsustasid Venemaa sidemeid Euroopa kultuuriga. Mongoleid kujutati positiivses valguses kui venelaste sagedasi liitlasi, Lääne-Euroopa rahvaid aga riukalike ja õelate rüüstajatena.

      Gumiljov ise oli kolleegidega oma ajalookäsitluse puuduste suhtes avameelne – suur osa sellest oli kirjutatud vanglas, juurdepääsuta raamatutele ja teistele allikatele. „Nii olin sunnitud toetuma oma kujutlusvõimele ning jõudma järeldustele, kasutades, ütleme siis, et omaenda loogikat,” tunnistas ta kirjas teisele eurasianistile Pjotr Savitskile.10

      Gumiljovi teostes meenutavad stepihõimud rohkem ajaloolist allegooriat kui tõsist uurimisobjekti. Xiongnu’d, hunnid, turgid, mongolid – kõik Gumiljovi ajalooteoste subjektid on isoleeritud, pidevalt ülekohtu osaliseks saavad mahajäänud ühiskonnad, mis on ajalooliselt määratud hiilguse ja krahhi traagilistesse dramaatilistesse tsüklitesse. Tundub, et sellistena täidavad nad Gumiljovil Venemaa metafoori rolli.

      Kahekümnenda sajandi kahe kuulsama luuletaja, Anna Ahmatova ja Nikolai Gumiljovi pojana oli Lev perestroika ajal üks Nõukogude Liidu tuntumaid intellektuaale. Passionaarsusteooria loojana sai tema enda elust selle näidis. Gumiljovi teooriad võeti avasüli vastu riigis, mis suhtus kahtlusega igasugusesse ortodoksusesse ja nägi selle kannatustes autentsuse kinnitust. Gumiljovi kuulsus viis eurasianismi Venemaa postsovetlikku peavoolukultuuri koos ideega, et Venemaa ei ole rahvas, vaid tsivilisatsioon, Vene impeeriumi ja Nõukogude Liidu mantlipärija, mis mõlemad olid omakorda vaid sisekontinenti alates muistsetest aegadest vallanud müstilise entiteedi mööduvad ilmingud. Kui Nõukogude Liidu sirp ja vasar 1991. aastal viimast korda Kremli mastist langetati, võtsid Gumiljovi teooriad üle vana režiimi elemendid, kes püüdsid sünteesida internatsionalismi natsionalismiga, mis võimaldaks neil jätkata valitsemist Euraasia impeeriumi kehastusena, mida Gumiljov elu lõpupoole nii neurootiliselt armastas.

      Vana kooli tagurlased pühiti 1991. aasta augusti nurjunud riigipöördekatsega minema. Koos nendega kadus igasugune lootus punaseks natsionalismiks kommunismi otsese järeltulijana. Rahvuslust hoiti elus keldrites ja kehvakestes brošüürides tänu kolmanda mehe, endise dissidendi, pamfletisti, hipsteri ja kitarri tinistava luuletaja Aleksandr Dugini pingutustele, kes kerkis perestroika-eelse Moskva boheemlaskonna vabameelsusest ning kellest sai ässitajast intellektuaal, sõjaväeakadeemia lektor ning viimaks Kremli käsilane. Tema endine kaasvõitleja Eduard Limonov nimetab Duginit naljatamisi fašismi Kirilliuseks ja Metodiuseks, kuna ta importis Venemaale Euroopa paremäärmuslaste ideed, Kremli mainemeister Gleb Pavlovski aga poetas mulle intervjuus torkava nalja Dugini mõjust niinimetatud silovik’idele – koos Putiniga võimule tulnud julgeolekutöötajatele: „Ta avaldas tohutut muljet inimestele, kes ei olnud elu sees ühtki raamatut lugenud.”

      Kogu karjääri jooksul propagandisti, variautori, ajakirjaniku ja professionaalse provokaatorina on Duginil olnud peaaegu täielik monopol perestroika-aegse Moskva rõsketes keldrites ja kohvikutes alguse saanud uue tagurliku natsionalismi sümbolite, teooriate ja brošüüride tootmisele. Kuigi Dugin ise ei teinud hüpet suurde poliitikasse, tegid seda tema ideed – meeldib see meile või mitte. Dugini tuntuim teos „Geopoliitika alused”, mille ta kirjutas Venemaa postsovetliku languse haripunktis 1997. aastal, on maailmas ülemvõimu saavutamise aabits. Riigis, kus see eesmärk tundus nii kauge, võeti raamat innukalt vastu. Teost läbib idee, et külm sõda ei olnud kokkupõrge kommunismi ja kapitalismi vahel, vaid pigem alaline konflikt kahe geograafilise reaalsuse – maailma suurima maismaavõimu Euraasia ja selle loomupärase vastase Atlandi merevõimu vahel, mida esindasid algul Suurbritannia ja seejärel Ühendriigid. See, varjatud kõigi pilgu eest peale asjassepühendatute, on külma sõja järgse ajastu põhiline esoteeriline tõde: Ühendriikide kõige ohtlikum vastane ei ole radikaalne islam, Hiina ega mõni amorfne asümmeetriline nurjunud riik ega ka küberviirus. Selleks oli, on ja jääb Venemaa, vallutamatu maismaavõimu kants, Euraasia südamaa. Ja isegi omaenda rahva teadmata töötab USA nüüdsama oma vastase hävitamise nimel.

      Geopoliitika teooria kohaselt ei ole riigivalitsemises teisi reegleid peale igivana vallutustungi. Kõik muu – loosungid nagu „universaalsed inimõigused” või „demokraatia” – on vaid silmailu ja propaganda. Tegelikkus on konkurents, sõjad, liidud, puhverriigid, punased jooned, mõjusfäärid ja impeeriumid. „Geopoliitika aluste” sõnum oli ahvatlev Vene silovik’ide, kindralite ja julgeolekutöötajate jaoks, kelle ajaloo lõpu kuulutustele oli külma sõja järel selg pööratud. Nad tahtsid kuulda, et maailma peamine reaalsus ei olnud muutunud: riigid vajasid endiselt armeesid, spioone, julgeolekuteenistusi, strateegilisi liite ja suuri kaitse-eelarveid. Samamoodi nagu Machiavelli oli tekitanud kuueteistkümnenda sajandi Firenzes elevust avameelse õpetusega poliitilise võimu saavutamisest ja hoidmisest, oli ka „Geopoliitika alustel” varjatud tarkuste aura, mida globaalplutokraatide valitsev klikk eelistas üldsuse käeulatusest eemal hoida. Poliitiliselt korrektsema versioonina tsaariaegsest „Siioni tarkade protokollist” ei paigutanud raamat globaalse kaosevandenõu peakorterit Praha surnuaiale, vaid atlantismi võimukoridoridesse Washingtonis ja Londonis.

      Dugini isiklikku mõju Venemaal on alahinnatud, kuid talle tähelepanu osutamiseks on põhjust küllaga: tema düstoopialik nägemus ennetas suuri sündmusi nii kummaliselt, et see tundub nõudvat selgitust.

      2009. aastal joonistas Dugin rahvuslaste üritusel jagatud Ukraina kaardi, millel oli ka saatuslik sõna „Novorossija” idapoolsete oblastite kohta, mis 2014. aastal Venemaa toetatud separatistide relvastatud ülestõusus Ukrainast lahku lõid. Dugin kasutas tsaariaegset väljendit viis aastat enne seda, kui sama sõna kasutas Putin. Sama aasta YouTube’i videos annab Dugin üksikasjalise ülevaate Ukraina lõhenemisest ja ennustab, et „need valimised (2010. aasta presidendivalimised) jäävad Ukrainas kui ühtses riigis viimasteks”.СКАЧАТЬ



<p>1</p>

tlk Johannes Semper