Название: Minu Ghana. Majanduspõgenik Mustal Mandril
Автор: Ethel Aoude
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Книги о Путешествиях
isbn: 9789949511730
isbn:
„Ma pean selle auto nüüd arestima,” teatab läbihigistatud tumesinises vormis inspektor. „See on ülerahvastatud.”
„Ei ole,” ütlen ma.
„On küll, sest Ghanas kehtivad seadused ja seaduste järgi ei tohi seda marki autodes viibida üle kahe inimese.”
„Ei kõla just tõepäraselt,” vastan ma lühidalt, saateks Andrese kohutavad näomoonutused.
„Mul on siin paber, mis ütleb, et autos võib viis inimest olla!” ulatab Martin politseinikule eestikeelse registreerimistunnistuse, millel numbrina kirjas uste arv: „5”.
„Hea küll,” möönab inspektor. „Ma lasen teil seekord minna, aga edaspidi teadke, et meil on Ghanas seadused!”
Ukseklaas sõidab üles ja me võtame kohalt.
„Praegu läks küll napilt,” ütleb Andres. „Las ma räägin järgmine kord ise. Siin ei saa neile niimoodi peale lennata ja konkreetseks minna – see teeb ainult hullemaks! Hetkel oli puhas vedamine, et juhtus normaalne mees olema! Peab ennast lihtsalt pooleks vabandama ja lubama, et rohkem nii ei juhtu, ja veenvuse huvides paar sedi ulatama. Muidu ei pääsegi tulema.”
„Sa kuulsid ju küll, mis jama ta kokku rääkis,” ütlen ma. „Kamoon, mis seadus see selline on, et Subarus ei või üle kahe sõitja olla?”
„Küsimus pole üldse selles, kas mingit seadust on või ei ole. Eesmärk on ilma käeraudade ja oluliste rahaliste kaotusteta kiirelt minema saada.”
Alles palju kuid hiljem loen ma kohalikust liikluseeskirjast, et võõrriigi numbrimärkidega autodes ei tohi tõepoolest reisida üle kahe inimese, põhjuseks segased julgeolekukaalutlused.
Aeg-ajalt peatume, et külaelanikelt teed küsida, ja saame koos juhtnööridega pidevalt hoiatuse, et eesootavatel teelõikudel võib röövleid kohata. Otsustame esimeses vähegi turvalisena tunduvas paigas laagrisse jääda. Selleks osutub järgmine politsei kontrollpunkt.
Andres on Martiniga kohad vahetanud, laseb ukseklaasi alla ja seletab inspektoritele ilma pikema sissejuhatuseta, kust me tuleme ning kuhu teel oleme, ja küsib, kas siiasamasse oleks võimalik telk püsti panna. On. Vägagi. Isegi meie pabereid ei kontrollita. Cape Coastist kaasahaaratud lapik viski Cask sillutab rahvaste sõprusele laiakeermelise tee – nime järgi otsustades miinimumvolüümiga 60%32.
Kontrollpunktitagusele võsavaherajale kerkib meie punahall öömaja. Andres siirdub korrakaitseorganitega semujuttu ajama. Martin kondab mööda rohtukasvanud ehitusjälgedega maastikku, pealamp kummiga laubal, ja uurib ümbrust. Otsustan vahepeal rahatähed matkajalatsitesse peita, juhuks kui lähedal asuvast kontrollpunktist hoolimata mõni kurikael ikkagi läbi astuda tahab.
Läbi astub hoopis kohalikus politseimundris Andres.
„Ei-ei, ärge pildistage! Pilti ei tohtinud teha – ma lubasin neile!” hüüatab ta, kui kähku fotoka järele haaran.
„Kas see tüüp ise peatab nüüd autosid pesuväel või?” uurin ma ja lülitan fotoka jälle välja.
„Mitte päris – andsin talle seniks oma särgi,” naerab Andres. Martin, kelles sõjaväestatud struktuurid on alati tülgastust tekitanud, vaatab kogu klounaadi hajevil ilmega. Andres tuiab sinise vormiga veel veidike ringi ning sörgib siis kontrollpunkti poole tagasi.
Laagripaigast ära sõites me öise vahtkonna inspektoreid enam ei kohta. Kui kella kaheksaks Koforiduasse saabume ning pärast nurgapealset kiirkohvi ja munasaia lõpuks Jackson Parki jõuame, käib kauplemine juba täie vungiga. Katustealustel lettidel ja lihvimata puittaladel ripub tuhandeid keesid, käevõrusid, ehtekomponente ja helmeid. Müügiks. Käsitsi maalitud, kõikides värvitoonides, intiimseid, maagilisi, meditsiinilisi, seisust näitavaid; kõikides mustrites – valmimas just siin, praegu, sinu silma all ja sinu jaoks. Tule! Osta! Maksta võib sedides, dollarites või eurodes. Käratsev sagimise ja tingimiste lehterkeeris imeb Andrese koos Janega korrapealt endasse.
Rahulikult kaupa vaadata siin ei saa. Müügiks läheb juba enne selle nägemist. Kivinenud pilguga enda ette jõllitamine ei aita, aga kui ringi vaadata, oled sa sootuks kadunud – ja seda hetkega.
„Proua, väga ilusad käevõrud!”
„Üks hetk palun!”
„Te ei taha käevõru? Aga äkki teie sõbranna tahab?”
Milline sõbranna? Kuidas ilusti keelduda? Või ma peaksin viisakusest kogu turu tühjaks ostma – „Palun mulle kõik need kuuskümmend tuhat keed ja käevõru”? Kuidas jääda märkamatuks? Kas üldse on võimalik jääda märkamatuks, kui mul on selline nahavärv? Kuidas mitte lahustuda kogu selles kirevas virvarris, kus kõik püüavad mu tähelepanu võita? Pakkumistulv ründab nagu tsunami, keegi tirib mind käisest. Millist keed on mul vaja? Kas mul on üldse midagi vaja? Mida ma siin teen?
Kümne minutiga põlevad mul kaitsmed maani maha ja tirin Martini varrukat pidi turult minema.
„Lähme vaatame linna!”
Koban taskuid, mu telefon ja rahakott on alles. Oleks vabalt võinud palju hullemini minna.
Jalutame rahulikel tänavatel. Oma saja kahekümne seitsme tuhande elanikuga meenutab Koforidua suurt ridaküla, kus kogu äriline ja administratiivtegevus on koondunud linna läbiva peatee äärde. Siin on üks valgusfoor ning üks ringristmik. Ja üks helmeturg. Ashfoami madratsipoe ees laaditakse veoautot tühjaks. Lähedal asuva seina peale on šablooni abil pihustatud telefonioperaatori reklaamlause„Proud to be a Ghanaian”33, mille all tukub tekstis mainitu isiklikult.
Koforidua on võrdlemisi uus. Enne kui Obuo Tabri mäejalamile linn kerkis, polnud siin mitte kui midagi peale onu Kofi Ofori onnikese, mille kohal kõrgus mahagonipuu – dua34. Ja selle alla jäid töölt koju suunduvad talunikud teinekord väsimust välja puhkama. Koht muutus sedavõrd popiks, et Kofist, Oforist ja dua’st sünteesiti sellele maakandile nimi: Koforidua, nii et kui linn kerkima hakkas, oli tal nimi juba olemas.
Püha mägi Obuo Tabri – sõna-sõnalt küll „Tabri kalju” – on veelgi märkimisväärsema taustaga, sest selles elavad linna kaitsvad kääbusjumalad. Kaitsmise vastutasuks on neil hädasti vaja, et neile igal aastal lammas ohverdataks, ja nii ka tehakse.
Tagasi Accrasse jõuame õhtupimeduses, sihtpunktiks Nima – kriminaalse elemendi asustatud favela35, kus kella kaheksast õhtul kehtib igaöine mootorrattakeeld. Tegelikult ei ole Nima muidugi läbinisti kriminogeenne. Ja loomulikult ei rakendu sealne mootorrattakeeld reaalselt, sest kes hakkaks keset õhtut heast peast jala käima. Liiatigi sõidab suvaline Nima tsiklist iga kell vähimagi pingutuseta politsei eest ära.
Kui СКАЧАТЬ
32
33
Uhke on olla ghanalane. (inglise k)
34
35