Suurepärase ema käsiraamat. Grace Saunders
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Suurepärase ema käsiraamat - Grace Saunders страница 8

Название: Suurepärase ema käsiraamat

Автор: Grace Saunders

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Здоровье

Серия:

isbn: 9789949478583

isbn:

СКАЧАТЬ või õhtusöögiks mõnusat lahjat köögivilja-kalkuni vokirooga teha, istusin teleka ees ja sõin ära terve paki küpsiseid. Ärge öelge, et te pole kunagi midagi sarnast teinud. Isegi kui küpsised ja meelelahutuskanal pole teie pahed, ahvatleksid „Naabrite“ kordused ja suur pakk võiga plaksumaisi teid ikka sedasama tegema!

      Me näeme meedias hulganisti pilte värskelt emaks saanud supermodellidest (kes lippavad glamuursetele lõunatele, ise piitspeenikesed ja nägu säramas), mis suurendab süükoormat, kui tunnete end juba niigi kartulikotina. Paljudel naistel, kes kukuvad madala enesehinnangu auku, on tunne, et nad on planeedil ainukesed emad, kes ei suuda end välja ajada ja elu täiel rinnal elada. Niisiis, te ehk küsite, kuidas ma pääsesin eemale küpsistest, kokasaadetest ja rasedusjärgsest kahtlemisest eneses? Noh, esimene samm oli tunnistada, et toit on minu kaduvas enesekindluses suur süüdlane. Ma olin mõne kuuga muutunud kenast, saledast ja šikist moetoimetajast (kes kandis iga päev stilettosid) küpsiseid õgivaks suureks emmeks. Sukeldudes ebatervisliku toidu järele iga kord, kui ma endist mina taga leinasin, tegin asja vaid hullemaks. Kuidas ma küll kavatsesin kuuekuulist sünnituspuhkust tõeliselt hinnata, kui sõin iga kord, mil tundsin väsimust, tüdimust, kurbust või vajasin toitu lihtsalt pärastlõunaseks söötmiskorraks ja ajakirja OK! lugemiseks, mis sellega kaasas käis?

      Kui tuvastasin, et toit on eneses kahtlemise väljund ning viis leevendada paratamatut eraldumistunnet ja võib-olla ka rutiini, mis esimese lapse saamisega kaasneb, siis suutsin täiskasvanulikult selle vastu ka võidelda, leides lahendused, mis aitaksid mul hästi süüa, ennast hästi tunda ja hea välja näha. Esimene harjumus, mille pidin kõrvale heitma, oli pidev näksimine, mis oli muutnud liigagi lihtsaks nüüd, kui ma viibisin suurema osa päevast kodus. Otsustasime sõbranna Catherine’iga koos selle vastu võidelda (üheskoos oleme ikka tugevamad!). Me olime pannud teineteisele hüüdnimeks lausa „Paks Kit Kat Üks“ ja „Paks Kit Kat Kaks“, et illustreerida meie suutlikkust lõputult lemmikšokolaadi sisse ahmida! Võtsime vastu kaks otsust. Esiteks, need magusad asjad peaksid olema harv, mitte püsiv osa meie toitumisest. Keelatud asjade hulga vähendamine (kuigi pean tunnistama, et orgaaniline piimašokolaad oli siinkohal erandiks) ja nende asendamine tervislike vahepaladega, selle asemel et need täielikult ära keelata, näis teostatav ja suhteliselt realistlik eesmärk. Pisut, aga mitte liiga palju seda, mida armastad, on ju hingele hea, kas te ei leia?Teiseks kehtestasime reegli, et kui me toidukordade vahel süüa tahame, peame pool tundi ootama. Me teame, et värskel emal on sada asja, mida teha, et oma aega sisustada. Enne kui me selle julgustüki ette võtsime, käisime läbi köögikapid ning täitsime need pikaaegset energiat andvate toitudega, et käepärast oleks võtta need, mitte küpsisekarp (mida me muide uuesti ei täitnud, kui see tühjaks sai). Selliste teadlike muutuste tegemine meeskonnana toimib hästi: te ei tunne ennast nii üksi ja saate vähemalt Kit Kati ahvatluse üle tublisti itsitada.

      Kui teie probleem pole näksimine, siis tehke kindlaks, mis see on. Kas te võtate lapsed koolist peale ja suundute otsejoones üheskoos McDonald’sisse? Kas ärkate kell kolm öösel üles, et noorimat last toita, ja teete ühtlasi leivakapis puhta töö? Või kui beebimassaažitunnis küpsiseid jagatakse, kas võtate lõpuks terve tosina (tehes näo, et need on ühele teisele emade seltskonnale)? Kui olete põhisüüdlase üles leidnud, saate mõelda, kuidas asja muuta. Kuidas oleks näiteks piknikuga pargis, selle asemel et burgeriputkasse suunduda?Või kui teil on himu pitsa järele, kuidas oleks oma lisanditega? Need võivad olla väga tervislikud, eriti kui kasutate madala rasvasisaldusega juustu, värskeid tomateid, oliive, seeni, magusat maisi, rukolat ja lahjat sinki. Selle asemel et keskööl leivakasti rünnata, proovige süüa madala rasvasisaldusega kodujuustu ja ananassiga maisikakku või juua klaasitäis kuuma kooritud piima. Mis puutub beebimassaaži küpsisetagavara laastamisse, siis hoidke kõhutäiteks hoopis banaani käepärast. Pöörake asi teiste emadega naljaks ja võib-olla kaob siis küpsiste kahmamise mõnu.

      Kui lähete tagasi tööle või teie lapsed hakkavad rohkem teiste lastega suhtlema, suureneb pidevate äkiliste näljasööstude tõenäosus. (Kui teil pole just küpsisepurki laua all või lapsevankri tagaosas, et vahepeal näksida.) Te olete ehk endiselt oma uuest rollist segaduses ja välimuse pärast masenduses, nii et keskendunud lähenemine toidule on ikka oluline. Sööge hästi, hoidke energiataset kõrgel ja püüdke mõelda välja maitsev õhtusöök, mida koos elukaaslasega nautida, või kui olete üksikema, kasutage hea raamatu, sõbra või lemmiktelesaate seltsi tasuna selle eest, et kogu päev toidu mõttes õigel rajal püsisite. Pole tõepoolest midagi paremat, kui lapsed voodisse pista, pudel valget veini avada, grillida mereande koos baklažaanide ja bataatidega ning abikaasaga päevasündmusi arutada. Ei mingeid lapsi, televiisorit, kiiruga valmistatud ebatervislikku kala ja friikartuleid – lihtsalt lõõgastav viis, kuidas end päeva lõpus lõdvaks lasta. Mina avastan ikka ja jälle, et mu enesekindlus on suurem ja ma tunnen end paremini, kui mul on õnnestunud söök hästi planeerida, kui olen selle valmistamist nautinud ja maha istunud, et seda aeglaselt süüa. See tekitab tunde, et kontrollid olukorda ja oled tugev, mitte ei anna abitult oma isudele järele.

      Oma enesehinnangu tõstmiseks on teil vaja tahtejõudu, aga ka häid sõpru. Te peate kõvasti pingutama, et leida teisi emasid, kellega neid uusi kogemusi jagada (puuviljasalatit, mitte kreemiküpsiseid süües). Te peate kogu selle hulluse üle lihtsalt naerma nagu Catherine ja mina oma Kit Kati maania üle ning jagama kogemusi ja lahendusi, mis aitavad kaalu ja toiduga võitlemisele lõppu teha. Ma tean, et tunneli lõpus on väga raske valgust näha, kui raseduse ajal kogunenud lisakilod lihtsalt ei liigu paigast ja te pole näiliselt terve igaviku korralikult öösel magada saanud, aga rääkige sellest! Mis on minu lahendus küpsisekuristikku sattumisele? Helistage mõnele teisele emale, kellel on samuti paar lisakilo, kellele meeldivad kondiitritooted ja kes ajab teid pisarateni naerma. Halage koos temaga, kurtke selle ebaõigluse üle, rääkige probleemist ja tuletage endale meelde, et te pole üksi. Seejärel minge oma imeilusa beebi juurde ja kallistage kogu selle toiduängi põhjustajat. Nii suure armastuse puhul pole ju võimalik, et teie enesehinnang ei tõuseks, kas või pisut.

Ema teab

      „Mul oli illusioon, et kui olen esimese lapse sünnitanud, hakkan meeletult teiste emmedega suhtlema ja tegelen muudkui lapsega. Kuid keegi ei valmistanud mind ette esimeste kuude üksinduse jaoks. Kõik mu sõbrad käisid tööl ning mina olin liiga väsinud, et välja minna ja kohalike emadega tutvuda. Olin eraldatud, täiesti masendunud ja pöördusin lohutuse saamiseks toidu poole. Pärast kuut nädalat ma murdusin ja nutsin ema juures mitu peatäit maha. Pisarad muudkui voolasid. Minu lahendus? Otsustasin proovida GI-dieeti (mille puhul keskendutakse madala glükeemilise indeksiga toitude söömisele, näiteks kaerahelbepätsid, pudrud ja läätsed), sest olin selle kohta palju lugenud ja see paistis minu kui värske üksikema toitumisvajadustele vastavat. Võtsin eesmärgiks olla distsiplineeritud ja süüa tervislikult. Ütlesin endale, et tohin suhkruseid maiustusi süüa teiste emadega teed juues, aga mitte siis, kui olen üksinda kodus. Kaal hakkas tõepoolest langema ning see andis mulle kindlust välja minna ja uus emade sõpruskond luua. Mul on endiselt kuus lisakilo, aga ma ei hooli sellest eriti. Tunnen end paremini, sest olen midagi ette võtnud, ja nüüd, mil mul on palju tegemist, naudin oma uut emmerolli.“

      Clare Carter, lasteaiakasvataja ja Lucinda (6 kuud) ema

Koostöö toiduga, mitte võitlus sellega

      Enne emaksolemise uue maailmaga tutvumist polnud te tõenäoliselt palju üksi kodus ega teinud endale suurt süüa. Ma tean oma kogemusest, et sõin käigu pealt hommikust, lõunatasin tööl (söögiks võis olla nii võileib oma laua taga kui ka peen eine klientidega mõnes uhkes Londoni söögikohas) ning õhtusöögiks oli tihtipeale eine, mille kuue sekundiga kokku klopsisin. Ma pole kunagi eriline valmitoitude armastaja olnud, aga kohe kindlasti ei hakkaks ma töölt koju jõudnuna lammast marineerima või aeglasel tulel pajarooga valmistama. Seetõttu tuli see mulle pisut üllatusena, kui olin väikese lapsega omapead kodus ja mul oli vaja kolm täisväärtuslikku söögikorda välja mõelda. Ma tunnen uhkust selle üle, et olen suhteliselt hea kokk, aga kui suurema osa päevast peab üksinda sööma (toitmiskordade, mähkmete vahetamise, telefonikõnede ja pesumasina saatel, kus keerleb 90kraadise СКАЧАТЬ