Organizacja ruchu kolejowego. Marianna Jacyna
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Organizacja ruchu kolejowego - Marianna Jacyna страница 17

Название: Organizacja ruchu kolejowego

Автор: Marianna Jacyna

Издательство: OSDW Azymut

Жанр: Техническая литература

Серия:

isbn: 978-83-01-20692-5

isbn:

СКАЧАТЬ [154]:

      – węzły miejskie,

      – porty morskie i porty wodne śródlądowe,

      – przejścia graniczne z państwami sąsiadującymi,

      – terminale kolejowo-drogowe,

      – porty lotnicze obsługujące pasażerski i towarowy ruch lotniczy.

      Należy zauważyć, że porty morskie sieci bazowej do 31 grudnia 2030 r. [152] mają zostać połączone z infrastrukturą transportu kolejowego i drogowego transeuropejskiej sieci transportowej. Główne porty lotnicze mają zostać połączone do 31 grudnia 2050 r. (w miarę możliwości powinny być integrowane z siecią kolei dużych prędkości).

      Sieć bazowa wdrażana jest przez korytarze sieci bazowej. Korytarze skupiają się na [154]:

      – integracji modalnej,

      – interoperacyjności,

      – skoordynowanym rozwoju infrastruktury, w szczególności na odcinkach transgranicznych i w miejscach powstawania wąskich gardeł.

      Zastosowanie koncepcji korytarzowej ma na celu wprowadzenie skoordynowanego i zsynchronizowanego podejścia do inwestycji w infrastrukturę, a także w zakresie wdrażania interoperacyjnych systemów zarządzania ruchem oraz wykorzystywania innowacji i nowych technologii.

      Korytarze sieci bazowej obejmują najważniejsze ciągi komunikacyjne obsługujące przewozy dalekobieżne i w szczególności mają za zadanie usprawnić połączenia transgraniczne w ramach Unii [154]. Są multimodalne, przecinają co najmniej dwie granice i obejmują co najmniej trzy rodzaje transportu. Przez Polskę przechodzą dwa korytarze sieci bazowej: Bałtyk–Adriatyk (na rys. 3.4 kolorem niebieskim oznaczone są linie kolejowe tworzące korytarz) i Morze Północne–Bałtyk (na rys. 3.5 linie kolejowe oznaczono kolorem czerwonym).

      Korytarz 1 Bałtyk–Adriatyk prowadzi z polskich portów Gdańsk i Gdynia oraz ze Szczecina i Świnoujścia przez Republikę Czeską lub Słowację i przez wschodnią Austrię do słoweńskiego portu Koper oraz do włoskich portów w Trieście, Wenecji i Rawennie. Obejmuje linie kolejowe, drogi, porty lotnicze oraz terminale kolejowo-drogowe. Z punktu widzenia niniejszej książki istotne są przede wszystkim drogi dla transportu kolejowego. Przebieg korytarza Bałtyk–Adriatyk na terenie Polski przedstawiono na rys. 3.4.

3.4.tif

      Rys. 3.4. Przebieg korytarza Bałtyk–Adriatyk na terenie Polski

      Źródło: http://ec.europa.eu/transport/infrastructure/tentec/tentec-portal/map/maps.html

      Długość dróg dedykowanych dla transportu kolejowego składających się na korytarz Bałtyk–Adriatyk na terenie Polski wynosi 2279,979 km. Na korytarz ten składają się odcinki linii kolejowych zaprezentowane w załączniku 1.

      Korytarz 2 Morze Północne–Bałtyk rozciąga się od portów Morza Północnego w Antwerpii, Rotterdamie, Amsterdamie, Bremie i Hamburgu przez Polskę do granicy białoruskiej i do portów państw bałtyckich w Kłajpedzie, Windawie (Ventspils), Rydze i Tallinnie, jak również do Helsinek. Przebiega zatem przez Belgię, Estonię, Holandię, Litwę, Łotwę, Niemcy i Polskę. Obejmuje trasy kolejowe, drogowe, porty lotnicze, terminale kolejowo-drogowe, śródlądową drogę wodną Mittellandkanal (Kanał Śródlądowy) oraz połączenia „autostrady morskiej” do Finlandii. Kluczowym projektem jest Rail Baltic(a), linia kolejowa o standardowej szerokości toru według norm UIC, prowadząca z północno-wschodniej Polski do Kowna, Rygi i Tallinna. Przebieg korytarza Morze Północne–Bałtyk na terenie Polski przedstawiono na rys. 3.5.

3.5.tif

      Rys. 3.5. Przebieg korytarza Morze Północne–Bałtyk na terenie Polski

      Źródło: http://ec.europa.eu/transport/infrastructure/tentec/tentec-portal/map/maps.html

      Długość dróg dedykowanych dla transportu kolejowego składających się na korytarz Morze Północne–Bałtyk na terenie Polski wynosi 1312,02 km. Na korytarz ten składają się odcinki linii kolejowych przedstawione w załączniku 2.

      Pozostałe korytarze sieci bazowej, które nie przebiegają przez Polskę, przedstawiono w tab. 3.3 [155].

      Przedstawione wymogi dotyczące sieci bazowej muszą być spełnione do 31 grudnia 2030 r. [155]. Pierwsza ewaluacja przez Komisję Europejską zostanie przeprowadzona do 31 grudnia 2023 r. [155]. Przebieg wszystkich korytarzy przedstawiono na rys. 3.6.

      Tab. 3.3. Korytarze sieci bazowej TEN-T nieprzebiegające przez Polskę

      Źródło: opracowanie własne na podstawie [155]

3.6.tif

      Rys. 3.6. Przebieg wszystkich korytarzy TEN-T

      Źródło: http://ec.europa.eu/transport/infrastructure/tentec/tentec-portal/map/maps.html

      Przebieg europejskich korytarzy towarowych (Rail Freight Corridors, RFCs) ustanowionych na podstawie rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 913/2010 z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy ma być spójny z przebiegiem korytarzy sieci bazowej TEN-T [156].

      3.4. Europejska sieć korytarzy towarowych

      Unia Europejska ciągle wprowadza rozwiązania pozwalające na osiągnięcie stanu zrównoważonego rozwoju transportu. Jednym z działań jest wspieranie transportu kolejowego w zakresie rozwoju europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy. Pierwszym krokiem w tej materii było otwarcie rynku na konkurencję w 2007 r. W 2010 r. opublikowane zostało rozporządzenie [156] wspierające konkurowanie towarowego transportu kolejowego z innymi gałęziami transportu. Konkurencyjność kolei w stosunku do innych gałęzi transportu przy przewozie towarów ma zostać osiągnięta dzięki poprawie stanu kluczowych elementów infrastruktury (w tym w zakresie interoperacyjności), co pozwoli na zwiększenie prędkości handlowej pociągów, skrócenie czasu jazdy oraz zwiększenie pewności realizacji przewozu.

      W związku z tym utworzono sieć międzynarodowych korytarzy kolejowych dedykowanych dla potrzeb transportu towarowego, które są objęte programem modernizacji elementów infrastruktury. Korytarze towarowe utworzone są w spójności z siecią TEN-T, scharakteryzowaną w rozdz. 3.3.

      Przez korytarz towarowy należy rozumieć [156] wyznaczone linie kolejowe zlokalizowane na terytorium państw członkowskich, łączące co najmniej dwa terminale towarowe położone przy głównych liniach oraz ewentualnie trasy objazdowe i odcinki je łączące (uwzględniając w tym infrastrukturę kolejową, urządzenia oraz usługi kolejowe). Użyte określenie „terminal towarowy” [156] oznacza obiekt zlokalizowany СКАЧАТЬ