Ärata endas hiiglaslik vägi. Kuidas hetkega haka. Anthony Robbins
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Ärata endas hiiglaslik vägi. Kuidas hetkega haka - Anthony Robbins страница 12

СКАЧАТЬ hirm midagi kaotada on sageli palju suurem kui iha potentsiaalsete naudingute järele. Mis sind rohkem innustaks: kas viimase viie aastaga teenitud 100 000 dollari kasutamine nii, et keegi mingit laadi majandustegevuse käigus seda varastada ei saaks või potentsiaal teenida 100 000 dollarit järgmise viie aasta jooksul? Fakt on see, et enamik inimesi töötaks palju kõvemini, et rippuda selle küljes, mis neil on, kui et võtaksid vajalikke riske, et saada, mida nad tõesti tahavad.

      „Edu saladuseks on õppida, kuidas ära kasutada valu ja naudingut, selle asemel et valu ja nauding sind valitseksid. Kui sa seda teed, siis valitsed oma elu. Kui sa seda ei tee, siis elu valitseb sind.“

ANTHONY ROBBINS

      Arutledes nende kahe jõu üle, mis meid valitsevad, kerkib sageli esile huvitav küsimus: miks inimesed kannatavad välja valu, ent neil ei õnnestu muutuda? Nad pole veel piisavalt palju valu kannatanud; nad pole jõudnud selle piirini, mida ma nimetan emotsionaalseks künniseks. Kui su lähisuhted on muutunud hävitavaks ning lõpuks oled teinud otsuse kasutada oma isiklikku väge, et asuda tegutsema ja oma elu muutma, siis ilmselt seetõttu, et jõudsid valutasemeni, mida sa polnud valmis taluma. Me kõik oleme elanud läbi aegu, mil oleme öelnud: „Mulle piisab – mitte kunagi enam – see asi peab nüüd muutuma.“ See on maagiline hetk, mil valust saab meie sõber. See paneb meid tegutsema ja saavutama uusi tulemusi. Me omandame veelgi suurema jõu tegutsemiseks, kui samaaegselt ka mõistame, kuidas muutus toob meie ellu veel rohkem naudingut.

      See protsess ei piirne muidugi vaid suhetega. Võib-olla oled jõudnud sellele künnisele seoses oma füüsilise seisundiga: sul saab lõpuks sellest kõrini, et sa ei mahu lennukiistmele, sa ei mahu oma rõivastesse ja trepist ülesminek võtab su võhmale. Lõpuks sa ütlesid: „Mulle aitab!“ ja tegid otsuse. Mis seda otsust motiveeris? See oli soov vabaneda piinlemisest ja saada naudingut: uhkusenaudingut, mugavusenaudingut, enesest lugupidamise naudingut, naudingut elada oma elu nii, nagu sa selle ise kujundad.

      Muidugi, valul ja naudingul on palju tasandeid. Näiteks, piinlikkustunne on suhteliselt intensiivne emotsionaalse valu vorm. Ebamugavustunne on samuti valu. Sama on tüdimusega. Kõik need tunded pole samavõrra intensiivsed, aga ka need mängivad otsuse tegemisel mingit rolli. Samamoodi osaleb selles protsessis nauding. Peamiselt lähtume otsustades ootusest, et meie teod viivad rahuldustpakkuvama tulevikuni, et tänane töö on pingutamist väärt, et naudinguna saadav tasu on lähedal. Ehkki ka naudingutel on palju tasandeid. Näiteks teinekord võib mugavusest saadav rahulolu üles kaaluda intensiivse ekstaasinaudingu. Kõik sõltub individuaalsest vaatenurgast.

      Näiteks, oletame, et sul on lõunavaheaeg ja sa möödud pargist, kus mängitakse Beethoveni sümfooniat. Kas sa jääd seisma ja seda kuulama? See oleneb kõigepealt sellest, mis sul klassikalise muusikaga seostub. Mõned inimesed jätaks kõik sinnapaika, et kuulata „Heroilise sümfoonia“ jõulist muusikat – nendele tähendab Beethoveni muusika naudingut. Ent teiste arvates on klassikalise muusika kuulamine sama hea kui vaadata, kuidas värv seinal kuivab. Sellise muusika kuulamine võrdub neil valuga ja nad kiirustavad pargist mööda tagasi tööle. Ent isegi mõned neist inimestest, kes armastavad klassikalist muusikat, ei otsusta peatuda ja kuulama jääda. Võib-olla kaalub nende hirm tööle hiljaks jääda üles naudingu, mille nad saavad selle tuttava meloodia kuulamisest. Või arvavad nad, et peatumine ja muusika nautimine keset päeva on aja raiskamine ning ebamugavustunne millegi tühise ja ebasobiva tegemise pärast on suurem kui muusikast saadav nauding. Iga päev on tulvil selliseid psüühilisi läbirääkimisi. Me kaalume pidevalt oma kavandatavaid tegusid ja mõju, mis neil meile on.

ELU TÄHTSAIM ÕPPETUND

      Donald Trumpi ja ema Teresat juhib üks ja seesama jõud. Ma kuulen, kuidas sa ütled: „Kas sa oled peast soe, Tony? Nad on nii erinevad, kui vähegi olla saab!“ On täiesti õige, et nende väärtushinnangud on skaala erinevates otstes, aga neid mõlemaid juhivad valu ja nauding. Nende mõlema elu kujundab see, millest nad on õppinud tundma valu ja millest naudingut. Kõige tähtsam õppetund elus on teada saada, mis tekitab meile valu ja mis pakub naudingut. Selle õppetunni tulemused on igaühe puhul erinevad ja seepärast on erinev ka meie käitumine.

      Mis on juhtinud Donald Trumpi kogu elu? Ta on õppinud saama naudingut sellest, et tal on suurimad ja kallimad jahid, ta omab kõige ekstravagantsemaid hooneid, teeb kõige terasemaid ärilisi kokkuleppeid – lühidalt, ta kogub kõige suuremaid ja paremaid mänguasju. Millega ta on õppinud seostama valu? Oma intervjuudes on ta paljastanud, et tema jaoks on kõige piinavam olla milleski paremuselt teine – ta võrdsustab seda ebaõnnestumisega. Seega tuleneb tema saavutamisvajadus sundusest seda valu vältida. See on palju võimsam motivaator kui soov tunda naudingut. Paljud konkurendid olid väga rõõmsad, kui Trumpi majandusimpeeriumist suur osa kokku kukkus. Selle asemel et teda – või üldse kedagi, kaasa arvatud ennast – hukka mõista, on palju väärtuslikum aru saada, mis teda juhib ja tunda talle ta valu pärast kaasa.

      Ema Teresega on vastupidi. Tema on naine, kes hoolib sügavalt teistest inimestest, ning kui nemad tunnevad valu, siis kannatab ka tema. Ta avastas, et kui aidata neil inimestel valust vabaneda, siis kaob samuti ta enda valu. Ema Teresa leiab elu ülima mõtte tegutsedes kõige vaesemates Calcutta piirkondades, „Rõõmu linnas“, mis on paisunud mitme miljoni suuruseks nälgivate ja haigete põgenike kogukonnaks. Temale võib nauding tähendada põlvini sopas, roiskvees ja rämpsus rühkimist, et leida armetu onn ja teenida seal elavaid lapsi, kelle tillukesed kehad on moonutatud düsenteeriast ja koolerast. Teda juhib võimas tunne, et teiste inimeste hädast väljaaitamine vabastab ka teda piinadest, ning aidates teistel elada paremini – kinkides neile rõõmu – tunneb rõõmu ka tema. Tema leidis, et endaga riskimine teiste nimel on ülim hüve; see annab talle tunde, et ta elul on tõeline tähendus.

      Enamikule meist käib ema Teresa alandlikkuse või Donald Trumpi materialistlikkuse saavutamine üle jõu, aga tähtis on meeles pidada, et need kaks inimest kujundasid oma saatuse selle põhjal, millega nad seostasid valu ja naudingu. Muidugi mängisid nende taust ja keskkond nende valikutes suurt rolli, aga lõpuks tegid nad teadlikud valikud, mis annab neile rahulolu ja mis mitte.

SA KUJUNDAD OMA SAATUST VASTAVALT SELLELE, MILLEGA SEOSTAD VALU JA MILLEGA NAUDINGUT

      Minu elu on väga tugevasti mõjutanud see, et ma teadvustasin enadale juba väga varajases nooruses, et õppimine valmistab mulle suurt naudingut. Ma taipasin, et kui avastan strateegiaid ja mul tekib ideid, mis aitavad mul kujundada oma käitumist ja emotsioone, saan tegelikult kõik, mida ma elus tahan. See aitab mul vältida valu ja saavutada naudingut. Kui õppisin mõistma meie käitumise taga peituvaid saladusi, aitas see saada mul tervemaks, tunda end füüsiliselt paremini, suhelda sügavamal tasandil inimestega, kellest ma hoolin. Õppides omandasin teadmisi, mida ka teistele edasi anda ning mis võimaldasid mul tõeliselt pühenduda millelegi niisugusele, millel on väärtust ka teiste inimeste jaoks. Õppimine pakkus mulle rõõmu ja rahuldust ning samaaegselt avastasin, et õpitu teistega jagamine pakub veelgi suuremat naudingut. Kui nägin, et see, mida teistele jagan, aitab nende elu kvaliteeti tõsta, avastasin ülima naudingutasandi! Ja nii kujunes välja mu elu eesmärk.

      Millised on need valu- või naudingukogemused, mis on sinu elu kujundanud? Näiteks kui oled ühendanud valu või naudingu narkootikumidega, siis on see kindlasti muutnud su saatust. Seesama käib ka emotsioonide kohta, mida oled õppinud ühendama sigarettide või alkoholi, suhete või isegi andmise või usaldamise kontseptsioonidega.

      Kui oled arst, siis kas pole tõsi, et palju aastaid tagasi tehtud otsust alustada meditsiiniõpinguid motiveeris su usk, et arstiks saamine tekitab sulle hea tunde? Iga arst, kellega ma olen rääkinud, ühendab naudingu inimeste aitamisega: nende valust vabastamisega, haiguste ravimisega, elude päästmisega. Sageli on lisamotiiviks olla ühiskonna lugupeetud liige. Muusikud on pühendunud oma kunstile, sest vaid vähesed asjad võivad anda neile sama palju naudingut, ja firmade direktorid on harjunud ühendama naudingu tähtsate otsuste tegemisega, millel on suur potentsiaal ehitada üles midagi unikaalset СКАЧАТЬ