Название: Ärata endas hiiglaslik vägi. Kuidas hetkega haka
Автор: Anthony Robbins
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Самосовершенствование
isbn: 9789949571222
isbn:
Mingil ajal otsustasin ma võtta äripartneri. See, et ma enne ta iseloomu ei uurinud, oli minu poolt vilets otsus. Ühe aastaga kulutas ta vääralt veerand miljonit dollarit ja tekitas mu firmale 758 000 dollarilise võla sel ajal, kui mina ringi reisisin ja üle 200 seminari pidasin. Õnneks õppisin ma oma viletsast otsusest ja tegin parema. Vaatamata kõigile ekspertide nõuannetele, et ainus viis ellu jääda on pankrot, otsustasin ma leida võimalusi, et asjad heaks teha, ja sellega avasin ma tee edule. Ma viisin oma firma täiesti uuele tasandile ja see, mida ma sellest kogemusest õppisin, mitte ainult ei taganud mulle pikaajalist äriedu, vaid varustas mind ka paljude ideedega, mida kasutasin oma tehnikate juures nagu Neuro-Associative ConditioningTM ja Destiny TechnologiesTM , millest saad teada sellest raamatust.
„Elu on kas hulljulge seiklus või üldse mitte midagi.“
Niisiis, milline on kõige tähtsam mõte selles peatükis?
Tea, et su saatuse määravad su otsused, mitte olukorrad. Enne kui õpime tehnikat, kuidas igapäevaselt muuta oma mõtlemist ja enesetunnet, tahaksin, et peaksid meeles: lõppkokkuvõttes on kõik, mida sa siit raamatust loed, väärtusetu – nagu on väärtusetu ka mistahes teine raamat, mida oled lugenud, või helilint, mida oled kuulanud, või seminar, millest oled osa võtnud – kuni sa ei otsusta seda kasutada. Pea meeles, et tõeliselt pühendunud otsus on jõud, mis muudab su elu. See vägi on igal hetkel sulle kättesaadav, kui otsustad seda kasutada.
Tõesta endale praegu, et oled otsustanud. Tee üks või kaks otsust, mille sa oled edasi lükanud: üks kerge otsus ja teine, mis on pisut raskem. Näita endale, mida sa suudad teha. Kohe praegu. Tee vähemalt üks selge otsus, mida oled edasi lükanud – tee esimene tegu selle täitmise suunas – ja jää selle juurde! Seda tehes arendad sa seda lihast, mis annab sulle tahte muuta kogu oma elu.
Me mõlemad teame, et tulevikus ootavad sind katsumused. Ent nagu Lech Walesa ja Ida-Euroopa rahvad on õppinud – kui oled otsustanud müüridest läbi minna, siis võid neist üle ronida, võid need maha võtta, teha nende alla tunneli või leida ukse. Pole tähtis, kui kaua see müür on seisnud, mitte millelgi pole jõudu vastu seista inimeste püsivale jõule, kui nad on otsustanud senikaua jätkata, kuni müür on langenud. Inimese hing on tõepoolest võitmatu. Aga võidutahe, tahe edu saavutada, kujundada oma elu ja seda valitseda hakkab domineerima vaid siis, kui otsustad, mida sa tahad, ja usud, et ükski väljakutse, probleem ega takistus ei saa sind sellest eemal hoida. Kui otsustad, et su elu ei kujunda mitte olukorrad, vaid su enda otsused, siis sellel hetkel muutub su elu igaveseks ja sul on jõudu seda valitseda.
3
JÕUD, MIS KUJUNDAB SU ELU
„Inimese elu toetub selgele mõistusele, mida valitsevad huumorimeel ja kirg.“
Naine oli sörkinud vaid umbes pool tundi, kui see juhtus. Äkki hakkas tema suunas jooksma tosin poissi. Enne kui ta aru sai, mis toimub, kargasid nad talle kallale, tirisid ta põõsastesse ja hakkasid teda tinatoruga peksma. Üks poiss peksis teda korduvalt näkku, kuni ta verest nõretas. Seejärel nad vägistasid ta ja jätsid surema.
Ma olen kindel, et oled kuulnud sellest traagilisest, mõeldamatust kuriteost, mis juhtus mitu aastat tagasi New Yorgi Keskpargis. Ma olin ööl, mil see juhtus, New Yorgis. Mind kohutas mitte ainult selle rünnaku metsikus, vaid veelgi rohkem see, et ründajateks olid lapsed, vanuses 14–17 aastat. Vastupidiselt stereotüüpidele polnud nad vaesed ega pärit vägivaldsetest peredest. Nad oli erakoolide poisid, mängisid pesapalli, õppisid tuubat mängima. Need poisid ei läinud hulluks narkootikumide tõttu, neil polnud rassiviha. Nad ründasid ja oleks selle 28-aastase naise peaaegu tapnud ühelainsal põhjusel – nalja pärast.
Vaid 250 miili kaugusel meie riigi pealinnast kukkus reaktiivlennuk pärast õhkutõusmist pimestava lumetormiga alla. See põrkas Potomaci silla vastu tipptunnil. Liiklus jäi seisma, kohe saadeti sündmuskohale päästekomandod ja sild muutus kaose ja paanika tõttu õudusunenäoks. Tuletõrjujad ja parameedikud tegelesid purustustega, meeskond meeskonna järel sõitsid Potomacile, et püüda päästa õnnetuse ohvreid.
Üks mees päästis paljude teiste inimeste elu, aga mitte enda oma. Selleks ajaks kui päästehelikopter lõpuks tema juurde jõudis, oli ta libisenud jäisesse vette ja uppunud. See mees andis oma elu, et päästa täiesti võõraid inimesi! Mis sundis teda niimoodi väärtustama nende inimeste elu – keda ta isegi ei tundnud –, et ta andis selle käigus oma elu?
Mis paneb „hea taustaga“ inimese nii metsikult käituma, ilma et ta midagi kahetseks, ja teine annab oma elu, et päästa täiesti võõraid inimesi? Mis kujundab kangelase, närukaela, kurjategija, heategija? Mis määrab vahe inimeste tegude vahel? Kogu oma elu olen ma kirglikult otsinud nendele küsimustele vastust. Üks asi on mulle selge: inimesed pole juhuslikult tegutsevad olendid; kõike, mida me teeme, teeme põhjusega. Me ei pruugi põhjusest teadlikud olla, aga kahtlemata on igasuguse käitumise taga üksainus liikumapanev jõud. See jõud mõjutab meie elu igat aspekti, alates suhetest ja rahast kuni keha ja ajuni. Mis jõud see on, mis valitseb sind isegi praegu ja kogu su elu? VALU ja NAUDING! Kõike, mida me teeme, teeme kas vajadusest ära hoida valu või soovist saada naudingut.
Sageli kuulen ma inimesi rääkimas muutustest, mida nad tahavad oma elus teha. Aga nad ei suuda panna end seda tegema. Nad tunnevad rusutust, masendust, nad on enda peale isegi vihased, sest teavad, et peavad tegutsema, aga ei suuda. Sellel on üks lihtne põhjus: nad püüavad muuta oma käitumist, mis on tagajärg, selle asemel et tegeleda käitumise põhjusega.
Valu ja naudingu rollist arusaamine ja nende kasutamine laseb sul viimaks luua need kestvad muutused, mida sa soovid endale ja neile, kellest sa hoolid. Kui sa sellest aru ei saa, mõistab see sind tulevikus elama reaktsioonide tasandil, nagu loom või masin. Võib-olla kõlab see täieliku lihtsustamisena, aga mõtle selle üle järele. Miks sa ei tee mõnda asja, mille puhul sa tead, et pead seda tegema?
Pealegi, mis on edasilükkamine? See, kui tead, et peaksid midagi tegema, aga ikkagi ei tee seda. Miks sa seda ei tee? Vastus on lihtne: mingil tasandil sa usud, et praegu tegutsema hakkamine oleks valusam kui lihtsalt edasilükkamine. Oled sa kunagi midagi edasi lükanud nii kaua, et äkki tunned survet lihtsalt seda teha, et see asi saaks lõpuks tehtud? Mis juhtus? Sa hakkasid valu ja naudinguga seostama teisi asju. Äkki muutus mittetegutsemine valulisemaks kui edasilükkamine. Selline tendents ilmneb paljudel ameeriklastel samaaegselt 14. aprilli paiku!
„Inimene, kes kannatab enne kui vaja, kannatab rohkem kui vaja.“
Mis hoiab sind lähenemast su unistuste mehele või naisele? Mis hoiab sind loomast uut firmat, mida oled aastaid kavandanud? Miks sa dieeti edasi lükkad? Miks sa väldid oma väitekirja lõpetamist? Miks sa pole võtnud oma kontrolli alla investeerimisportfelli? Mis ei lase sul teha vajalikke samme, et muuta oma elu täpselt selliseks, nagu oled kujutlenud?
Ehkki sa tead, et nende asjade tegemine tooks sulle kasu – et need võiksid kindlasti tuua su ellu naudingut – ei saa sa tegutseda, sest sulle tundub, et praegusel hetkel tegutsemine on vaevalisem kui võimaluse käestlaskmine. Pealegi, kui sa sellele inimesele läheneksid, aga ta lükkaks su tagasi? Mis siis saaks, kui looksid oma firma, aga kukuksid СКАЧАТЬ