Ärata endas hiiglaslik vägi. Kuidas hetkega haka. Anthony Robbins
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Ärata endas hiiglaslik vägi. Kuidas hetkega haka - Anthony Robbins страница 10

СКАЧАТЬ on ere näide Niagara sündroomist. Kui kandud märatseval jõel allavoolu, keskendudes järgmisele kaljule, mille vastu võid põrgata, ei saa sa näha eriti kaugele, et vältida koski.

      Ühiskonnana oleme niivõrd keskendunud kohesele tasule, et meie lühiajalised probleemilahendused muutuvad sageli pikaajalisteks probleemideks. Meie lastel on koolis probleeme tähelepanuga, mis ei lase neil mõelda, meeles pidada ja õppida osaliselt seetõttu, et nad on muutunud sõltuvaks vahetust tasust, mille taga on videomängud, telereklaamid ja MTV muusikakanal. Praegu on meil läbi aegade kõige kõrgem protsent ülekaalus lapsi, põhjuseks meie pidev kiirustamine: kiirtoit, kiiresti valmistatav puding ja mikrolaineahju-küpsised.

      Ka äris võib selline lühiajaline fookus olla hukatuslik. Exxoni õlitankeri Valdez katastroofi tagajärgi oleks saanud ära hoida ühe väikese otsusega. Exxon oleks võinud kasutada topeltkerega tankereid, mis olnuks perspektiivi silmas pidav otsus ning aidanuks vältida naftareostusohtu kokkupõrgete korral. Ent naftakompanii seda ei teinud, pidades silmas hetkekasu, mitte pikaajalist arvestust. Kokkupõrke tulemusel tekkinud katastroofilise naftareostuse eest tuli Exxonil osalise kompensatsioonina välja maksta 1,1 miljardit dollarit, rääkimata mõõtmatust ökokatastroofist Alaskal ja ümberkaudsetel aladel.

      Pikaajalistele tulemustele, mitte lühiajalistele parandustöödele pühendumine on oluline iga elus tehtava otsuse puhul. Suutmatus seda teha võib põhjustada mitte ainult tohtuid majanduslikke ja ühiskondlikke probleeme, vaid ka isiklikke.

      Üks noormees, kellest sa võib-olla kuulnud oled, kukkus koolist välja, sest otsustas, et ei oota kauem oma unistusega saada kuulsaks muusikuks. Ent see unistus ei täitunud kiiresti. Tegelikult, kui ta sai kahekümne kahe aastaseks, tekkis tal hirm, et oli teinud vale otsuse ja et keegi ei hakka kunagi ta muusikat armastama. Ta oli mänginud klaverit baarides ja tal polnud üldse raha, ta magas selvepesumajades, sest tal polnud enam kodu. Ainus asi, mis teda veel püsti hoidis, oli ta romantiline suhe. Seejärel otsustas ta kallim temast lahku minna ja noormees jõudis viimse piirini. Ta oli veendunud, et ta ei leia kunagi teist sama ilusat naist, ning see tähendas tema jaoks, et ta elu on läbi, niisiis otsustas ta end ära tappa. Õnneks mõtles ta enne seda oma võimaluste üle järele ja otsustas vaimuhaiglasse abi otsima minna. Ravil olles ta mõistis, milles tema probleemid tegelikult seisnevad. Hiljem ta ütles: „Oh, nii madalale ei lange ma enam kunagi.“ Nüüd ütleb ta: „See oli üks paremaid asju, mida ma teha sain, sest nii kahju pole mul endast enam kunagi olnud, juhtugu mistahes. Ükski probleem ei tähenda enam midagi võrreldes sellega, mida ma olen näinud teisi inimesi läbi elavat.“ Uue jõuga pühendudes ja järgides oma unistust pikaajalises perspektiivis, sai ta lõpuks selle, mida tahtis. Ta nimi on Billy Joel.3

      Kas sa suudad ette kujutada, et see mees, keda armastavad miljonid fännid ja kelle naine on supermodell Christie Brinkley, muretses oma muusika headuse ja selle pärast, et ta ei leia kunagi nii ilusat naist, nagu oli ta ekskallim? Põhiline on meeles pidada, et see, mis tundus olevat võimatu lühemas perspektiivis, muutus vapustavaks eduks ja õnneks pikemas perspektiivis. Billy Joel oli võimeline sellest masendusest välja tulema, järgides neid kolme otsust, mida me teeme igal eluhetkel: millele keskenduda, mida miski meile tähendab ja mida teha, ilma et katsumused meid takistama hakkaks. Ta suurendas oma nõudmisi, võttis omaks uued uskumused ja kasutas strateegiaid, mida ta kõige paremini tundis.

      Üks uskumus, mis aitab minul läbida kõige raskemaid aegu, on tõdemus, et kui Jumal viivitab, siis ei tähenda see tema keeldumist. Sageli muutub see, mis lühemas perspektiivis näib võimatu, vägagi võimalikuks pikemas perspektiivis, kui sa oled järjekindel. Et edu saavutada, peame end distsiplineerima, et mõtleksime pidevalt pikemas perspektiivis. Metafoor, mida ma pidevalt endale meelde tuletan, on elu tõusude ja mõõnade võrdlemine aastaaegade muutumisega. Ükski aastaaeg ei kesta igavesti, sest kogu elu on istutamise, saagi koristamise, puhkuse ja uuenemise tsükkel. Talv pole lõpmatu: isegi kui sul on täna ees katsumused, ei saa sa loobuda, sest kevad on tulekul. Mõnedele inimestele tähendab talv talveund, teistele kelgutamist ja mäesuusatamist! Sa võid alati aastaaja möödumise ära oodata, aga miks mitte muuta see meeldejäävaks ajaks?

RAKENDA TÖÖLE OTSUSE JÕUD

      Ma annan kuus ülevaatlikku põhimõtet, et aidata sul tööle rakendada otsuse jõudu, seda väge, mis kujundab su elukogemust igal hetkel.

      1 Pea silmas otsuste tegemise tõelist jõudu. See on tööriist, mida võid kasutada igal hetkel kogu oma elu muutmiseks. Hetkel, mil sa teed uue otsuse, paned liikuma uue asja, mõju, suuna ja elu eesmärgi. Sa hakkad sõna otseses mõttes muutma oma elu hetkel, mil teed uue otsuse. Pea meeles, et kui tunned masendust, nagu poleks sul valikut, või kui asjad „toimuvad sinuga“, võid kõike seda muuta, kui lihtsalt peatud ja teed otsuse. Pea meeles, et tõelist otsust mõõdetakse sellega, kas oled hakanud tegutsema. Kui tegusid pole, siis pole sa tegelikult otsust teinud.

      2 Saa aru, et kõige olulisem samm millegi saavutamiseks on tõeline pühendumine – see on tõeline otsus. Pühendumine on sageli palju lihtsam kui otsus ise, niisiis tee oma otsuseid intelligentselt, aga kiiresti. Ära mõtiskle igavesti küsimuse kallal, kuidas või kas sa saad seda teha. Uurimused on näidanud, et kõige edukamad inimesed teevad otsuseid kiiresti, sest nende väärtushinnangud ja see, mida nad tegelikult elult tahavad, on neile selged. Needsamad uurimused näitavad, et sellised inimesed ei muuda kiiresti oma otsuseid, kui üldse. Teisest küljest, need, kes tavaliselt kogevad ebaõnne, tehes otsuseid aeglaselt, ja kes muudavad kiiresti meelt, jäävad alati edasi-tagasi pendeldama. Lihtsalt otsusta ära!

      Saa aru, et otsuse tegemine on iseenesest tegu, niisiis hea määratlus otsuse kohta võiks olla „informatsioon, mille järgi tegutsetakse“. Sa tead, et oled tõesti otsustanud, kui sellele järgneb tegu. Sellest saab millegi loomine tegelikkuses. Sageli aitab otsuse tegemine saavutada suuremaid eesmärke. Tähtis reegel, mille olen enda jaoks teinud, on mitte kunagi otsust muuta, ilma et kõigepealt oleksin selle realiseerimiseks midagi konkreetset teinud.

      3 Tee otsuseid sageli. Mida rohkem otsuseid sa teed, seda paremaks sa nende tegemisel muutud. Lihased muutuvad kasutamisega tugevamaks ja samuti ka sinu otsustamislihased. Vallanda oma vägi kohe praegu ja tee mõni otsus, mille oled edasi lükanud. Sa ei usu, millise energia ja elevuse see su ellu toob!

      4 Õpi oma otsustest. Teisiti pole võimalik. Vahel mõni asi ei õnnestu ja pole tähtis, mida sa teed. Ja kui juhtub vältimatu, siis selle asemel et peaga vastu seina taguda, õpi sellest. Küsi endalt: „Mis selle juures head on? Mida ma võin sellest õppida?“ See „ebaõnnestumine“ võib olla varjatud uskumatu and, kui kasutad seda tulevikus paremate otsuste tegemiseks. Selle asemel et keskenduda lühema perspektiivi tagasilöögile, õpi õppetund ära, ja see võib säästa su aega, raha ja sind ennast valust ning anda sulle võimaluse tulevikus edu saavutada.

      5 Jää oma otsustele pühendunuks, ent ole tegutsedes paindlik. Kui oled otsustanud, kes sa tahad inimesena olla, siis ära jää kinni vahenditesse, kuidas seda saavutada. Sa tahad saada lõpptulemust. Kui inimesed otsustavad, mida nad tahavad, koostavad nad kaardi – ent kahjuks ei jää nad sageli avatuks teistele teedele. Ära ole jäik. Arenda paindlikkust.

      6 Naudi otsuste tegemist. Sa pead teadma, et mistahes hetk, mil teed otsuse, võib su elukäiku igaveseks muuta: inimene sinu selja taga järjekorras või see, kes sinu kõrval lennukis istub, järgmine telefonikõne, mille võtad või saad, järgmine film, mida vaatad, või raamat, mida loed, või lehekülg, mille pöörad, võib olla just see asi, mis avab lüüsid, ja kõik, mida oled oodanud, langeb omale kohale.

      Kui tõepoolest tahad, et su elu oleks kirglik, pead elama selle hoiakuga. Aastaid tagasi tegin ma otsuse, mis tundus olevat väike ja tühine, aga see on võimsalt kujundanud mu elu. Ma otsustasin rääkida seminaril Colorados Denveris. See otsus andis СКАЧАТЬ



<p>3</p>

Sheff, David ja Victoria. „Playboy interview. Billy Joel“, Chicago, Palyboy, mai 1982.