Minu Guatemala. Kaja Kahu
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Minu Guatemala - Kaja Kahu страница 9

Название: Minu Guatemala

Автор: Kaja Kahu

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Книги о Путешествиях

Серия:

isbn: 9789949479351

isbn:

СКАЧАТЬ Bessarabka turg Kiievis, ja ma ikka tahaksin seal Terminali turul vähemalt korragi ära käia. Neryle minu mõte väga ei meeldi ja ta viib mind ühele teisele turule, linnast välja, väites, et seal pole ohtlik. Aga ma ei jäta jonni. Aeg-ajalt esinen ikka oma Terminali turule minemise sooviga. Vahepeal vähendab minu innukust see, kui Juhan peab seal töö tõttu ära käima ja räägib, et talle anti sinna kohe kolm ihukaitsjat kaasa ja et kohati tekkinud tal seal tunne, et mitte ta rahakotti, vaid teda ennast varastatakse seal ära. Ka avab ta minu silmad selles osas, et see pole mitte mingi turukene, vaid poolt neljandat tsooni hõlmav kauplemispiirkond, kus müüakse absoluutselt kõike. See on ka ainus koht linnas, kus müüakse värskeid mereande. Ja ühel päeval me Neryga ikkagi läheme sinna.

      Olen küll veidi ärevil, ent ma ei karda. Lõppude lõpuks on mul ju püssiga poiss kaasas. Meie kodust on sinna vaid kümmekond minutit autoga sõita, kuid minu üllatuseks ei alga turg sugugi mingi aia või väravatega, vaid pärast ühte ristmikku hakkavad tee äärde ilmuma kaubitsejad ja suurtele riidetükkidele või kastidele laotatud müügikraam on otse tänaval maas. Läbime mitmeid tänavaid, pöörates vahepeal vasakule, siis paremale, tee ääres vahelduvad juurviljakuhilad puuviljade kuhjadega, siis on lillede osa ja nii muudkui edasi ja edasi. Kõnniteedele laotatud värske müügikraami taga paistavad väikesed poekesed, kus müüakse ilmselt kõike, nööpnõelast autoosadeni välja. Ühel tänavanurgal jalutab mees kitsedega ja ma imestan, et isegi kitse saab siit osta, kuid selgub siiski, et müügiks on vaid piim. Ja milline on parim viis kuumas kliimas piima värskena hoida? Muidugi, võtta piimaandja turule kaasa ja lüpsta soovijale soe piim kohapeal otse topsi.

      Kui lõpuks autole parkimiskoha leiame ja autost väljudes näen, kuidas Nery püstoli kabuurist välja võtab ja kõhu peale püksivärvli vahele paneb, hakkab mul pisut kõhe. Rohkem kui hirm enda pärast on mul ebamugav, et oma truu Nery nii ebamugavasse situatsiooni olen pannud. Soovin minna kalaosakonda ja niimoodi, Nery otsekohe minu kannul, üks käsi kõhul püstolipäral laskevalmis, vilkal, närvilisel pilgul ringi vahtides, me sinna ka läheme. Kalaosakond asub eraldi majakeses ja haiseb juba kaugelt äratuntavalt selle järele, mida seal müüakse. Kalasid vaatab lettidelt vastu igat nägu ja tegu; nende müüjad paistavad aga üsna üllatunud olevat mind seal lettide vahel kõndimas nähes. Ühtegi kala ma nägupidi ära ei tunne ja nime neile anda ei oska, aga igal juhul on tegemist kaladega. Paljude lettide ees suurtes anumates on aga mingid üsna jubeda väljanägemisega ümmargused räpased asjandused, milliseid ma kunagi varem näinud ei ole. Selgub, et need on kilpkonnamunad ja ka neid süüakse. Ma olen muidu üsna varmas uusi maitseelamusi katsetama, aga see roog jääb minust küll proovimata. Eriti veel pärast seda, kui kuuleme, et Kata kool osaleb kilpkonnapoegade päästmise aktsioonis Vaikse ookeani randades. Kuna ma kõigi nende uhkete ookeanikalade kohta midagi arvata ei oska ja kilpkonnamunad mind tõepoolest ei ahvatle, ostan seekord vaid naela krevette, mis on kolm korda odavamad ja muidugi kordi värskemad kui supermarketis. Sellest meile esimeseks korraks piisab.

      Kunagi hiljem, kui mulle külla tulnud naabriprouadele krevette pakkudes mainin, et ostsin need hommikul Terminali turult, küsib üks neist pärast kohustuslikku „Issand, kas sa käid seal turul ise?” imestamist: ”Kas su mees lubab sul seal käia?”

      Ma ei hakka talle seletama, et ma ei pea selleks mehe käest luba küsima, vaid kinnitan, et ikka lubab ja siis ta palub: „Kui sa jälle lähed, osta mulle ka palun natuke! Ma tahaksin küll ise minna, aga minu mees ei luba.”

      Ja mida enam ma kohalikku ellu sisse elan, seda rohkem mõistan, et tegelikult meie ihukaitsjad vastutavadki meie elude eest. Algul jäävad jutud Guatemala kuritegevusest kaugeks, neid loen internetist või kohalikust ajalehest, ent kui tekivad sõbrad ja tuttavad ja kui pisiröövimised tänaval kuni Juhani firma müügimehe mahalaskmiseni mulle tuttavate inimestega hakkavad seostuma, siis…

      Ma väga loodan, et „meie poisid” lõpuks mõistsid, kui tänulik ma olen neile selle kaitse, hoolitsuse ja armastuse eest, mida nad meile nende kahe aasta jooksul pakkusid.

      Kõige sellega seoses meenub mulle üks episood eelmisest kümnendist, varakapitalistlikust Eestist. See on üks varasügisene õhtu, kui ma mingi töise olemise tõttu väga hilja meie kodumaja ette veeren ja mõningase üllatusega märkan, et otse meie maja ees seisab võõras auto, mille esiistmetel olevad kaks meest minu garaažisõitu väga pingsalt jälgivad. Üks tuleb isegi autost välja, nii et mul hakkab juba hirm, aga õnneks sulgub garaažiuks mu selja taga ja olen päästvalt oma territooriumil.

      Juba toas ja ka voodis kuulen Juhani käest, et päeval olla tema firmale maffia poolt „katust pakutud” ja kui ta sellest kehtiva korra kohaselt peakorterisse raporteeris, siis määras firma talle isikliku ihukaitse. 24 tunniks ööpäevas. Aga kuna üks inimene ei suuda teatavasti ilma magamata funktsioneerida, siis see täiesti isiklik mees on temaga hetkest, kui ta kodust väljub, kuni ajani, mil ta lubab selle ööpäeva jooksul rohkem mitte kodust lahkuda. Ja ülejäänud ajal seisabki meie ukse taga mehitatud valve, kellega mul oli au juba kohtuda.

      See on nii kummaline informatsioon, et ma ei oska esiotsa sellega mitte midagi peale hakata. Ilmselt esitan veel mingeid tobedaid ja täiesti mõttetuid küsimusi, sest Juhan üritab mind rahustada, et see on peamiselt ettevaatusabinõu ja asi pole kindlasti nii hull. Ma püüan ka vapper näida, kuid vaatamata sellele saadan järgneva öö mööda jubedate hirmuunenägude küüsis, kus kordamööda mind, Juhanit või meie lapsi röövitakse, vangi pannakse või muul moel piinatakse.

      Hommikul tuleb meil seda olukorda ka lastele selgitada ja otsustame rääkida, nagu asi on. Sellest hommikust alates ongi ihukaitsja Sergei meie mitteametlikuks pereliikmeks vastu võetud, paariks järgnevaks kuuks. Tööpäevadel puudutab see tegelikult vaid Juhanit, kuid nädalavahetustel oleme kõik koos. Kui läheme kohvikusse, istub ta kõrvallauas ja teeskleb, et lehes on midagi väga huvitavat lugeda; kui käime sisseoste tegemas, on ta ikka paar sammu meist tagapool. Laupäeval-pühapäeval, kui oleme kodus, kutsume ka Sergei alati meiega koos sööma. Ta on äärmiselt haritud, diskreetne ja meeldiv inimene. Ta saab kohe sõbraks meie koertega ja muretseb väga, et äkki lapsed kardavad, kui ta, püstol vööl, söögilauda tuleb. Hiljem ta jätabki oma relva söögiajaks esikusse. Ja kui ta tajub meie poegade huvi selle riistapuu vastu, siis ta näitab neile, kuidas relva käsitsetakse, ja avaldab lootust, et päriselt meil seda siiski kunagi vaja ei lähe.

      Ühe korra saan Sergeilt ka tõsiselt riielda. See on siis, kui tuleme poest ja ma parklasse jõudes unustan korra, et kõigepealt vaatab tema auto üle, istub sisse, käivitab auto ja alles siis tohime meie tulla. Ma ei saa midagi parata, aga selline ihukaitsja töörutiin on minu ellu nii sobimatu, et ma tõenäoliselt olen ta meie sõbraks kujutlenud ja nii lähengi täiesti süüdimatult esimesena auto juurde.

      „Ärge palun enam kunagi rohkem niimoodi tehke,” ütleb ta mulle hirmunud isa pilguga otsa vaadates. Ta on sealjuures nii tõsine, hirmul ja ikka nii viisakas ja kena mu vastu, et mul on tõsiselt piinlik oma mõtlematu teo pärast.

      Meie Kiievi-perioodil, kui olen Juhaniga külastamas Gruusiat, ühte tema töö maadest, on meile sealgi ihukaitse ette nähtud. Kuigi Gruusia rooside revolutsioonist on juba aega möödas, on see firma silmis siiski ohtlik piirkond ja nõnda saangi nendeks päevadeks Gia (see on lühend Gruusia mehenimest Giorgi, mida minu arust kannab seal iga teine mees), ihukaitsja, kes oskab olla kohal nii, et sa teda absoluutselt tähelegi ei pane, kes loeb su soove silmadest ja täidab need enne, kui sa ise oma soovist teadlikukski oled saanud. Tagasiteel imelisest Vardzija koobaslinnast pakub ta tagasihoidlikult, et võiksime õhtust süüa tema ema kodus, kus tunniajase ettehoiatamise järel kostitatakse meid sellise õhtusöögiga, mille valmistamiseks minul terve päev kuluks. Kui läheme mere äärde, siis võlub ta kuskilt välja oma sõbra, kes mind veesuusatama viib, ja meie lahkumisel lennujaamas ulatab ta mulle paki ehtsa Gruusia hatšapuri valmistamiseks vajamineva Suluguni juustuga, mille kohta ma mingi jutuajamise käigus olen maininud, et Kiievi turul sellist ei müüda.

СКАЧАТЬ