Hobusehullud. Marian Suitso
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Hobusehullud - Marian Suitso страница 8

Название: Hobusehullud

Автор: Marian Suitso

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Книги для детей: прочее

Серия:

isbn: 9789949274208

isbn:

СКАЧАТЬ kiusama ja mõnitama?

      Pärastpoole kuulsin Kristat reale „nähtamatutele” kelkivat, et Marko kutsus nüüd tema minu asemel poppidega välja hängima ja kodutöödega aitama ning et tema erinevalt minust oskab sellist privileegi vääriliselt hinnata. Teised kiitsid takka.

      See Marko ei kaota ka aega. Muidugi – ega ta ei viitsi ju ometi ise oma kodutöid teha.

      Kui tunnid lõpuks läbi said, tormasime Eliisiga nagu trellide tagant vabadusse. Jälle ratsutama, jess!

      Sain taas Pralinee, Eliis sai Papaia ning Anette Lulli.

      „Täna proovite hobused ise valmis panna,” ütles Aivo. „Poisid siin aitavad, kui vaja.”

      Andres, Oliver ja Sass pidid ise ka sõitma tulema, aga lubasid aidata, sest neil käib enda hobuse valmispanemine üsna kähku.

      Jootsin Pralineed veeküna ääres ja hakkasin siis teda valmis seadma. Puhastamine ei valmistanud erilisi raskusi. Harjasin suksu hoolikalt üle ja kuidagi sain isegi kabjad tehtud. Kui aga sadulat panema hakkasin, jäin hätta. Sadulavöö tundus olevat liiga lühike – pandla ja rihma vahele jäi mitu sentimeetrit ning ma ei saanud seda kuidagi kinni.

      Läksin poiste juurde abi paluma.

      „Pralinee koha peal oli vist vale sadul,” kurtsin. „Või on ta paari päevaga tohutult juurde võtnud. Kas keegi saaks appi tulla?”

      Andres tuli vaatama.

      „See peaks küll Pralinee sadul olema,” ütles ta sadulat uurides. Ta kohendas natuke valtrappi ja sadulat ning andis siis Pralineele laksu külje pihta. „Lase õhk välja, vana suli! Mis sa tembutad!”

      Nagu imeväel sobisid sadul ja sadulavöö nüüd nagu valatult. Andres aitas sadulavöö kõvasti kinni tõmmata ja läks siis minema. Mina hakkasin Pralineele valjaid panema. Pralinee polnud aga valjastest eriti huvitatud ja hoidis suud kindlalt kinni. Proovisin seda nippi, mida Aivo oli eelmine kord näidanud – vajutasin sõrmedega hobuse suunurkadesse. Selle peale tegi ta küll suu lahti, aga kui mul õnnestus suulised talle suhu saada, tõmbas ta pea üles, nii et ma ei ulatunud kuklarihma üle ta kõrvade tõmbama. Muidugi kukkusid suulised siis jälle tal suust välja.

      Kui olin juba tükk aega mässanud ja ikka hakkama ei saanud, olin sunnitud häbiväärsel kombel jälle Andrese abi paluma. Andres tuli ning soovitas võtta teise käega hobuse koonu ümbert kinni, et ta ei saaks pead üles tõmmata. Ma siis proovisin. Hoidsin vasakus peos suulisi ja parema käega haarasin Pralinee koonu ümbert kinni. Suksu tõstis pea üles… ning mina rippusin peaaegu et õhus. Polnud mõeldavgi, et oleksin sealjuures veel saanud hobusele suulisi suhu toppida. Mul oli Andrese ees päris häbi.

      „Proovi uuesti,” ütles Andres lähemale astudes. „Ma hoian ta pead kinni.”

      Ma olen üsna pikk, aga Andres on minust veel tükk maad pikem ning kui ta seal seisis ja Pralinee pead hoidis, oli mul tunne, et ta lausa kõrgub mu kohal. Ta oli mulle nii lähedal ja kui ma valjastega sebisin, ei olnud mul võimalik vältida tema vastu puutumist ning mul oli sellepärast jube piinlik. Hingasin kergendatult, kui saime valjad lõpuks pandud ja Pralinee oli valmis.

      Varsti tuli Aivo ning et teised olid samuti valmis, läksime õue. Poisid tulid oma hobustega ka. Andrese Zeus nägi eriti uhke välja. See on must täkk valge laugu ja valgete sokkidega. Hiljem kuulsime, et Andres oli Zeusi hiljuti ära ostnud ja tahab hakata temaga võistlemas käima. Oliver läks sõitma Nintendoga ja Sass Orbitiga.

      Platsil ronisime hobuste selga ja sättisime jalused parajaks. Või vähemalt üritasime. Ma ei saanudki aru, kas jaluserihmad on natuke imelikud või on mul jalad erineva pikkusega, igatahes mul ei õnnestunud kuidagi seada jaluseid selliseks, et mõlemad oleksid ühel kõrgusel. Kogu aeg oli tunne, et üks või teine on madalamal. Kartsin juba, et ma jäängi sinna rihmadega jändama, kuni Aivo aitas eemalt vaadates jaluste võrdse asendi kindlaks teha ja ma sain lõpuks trenniga peale hakata.

      Seekord pidime platsil ise sammu sõitma ning Aivo võttis meid Eliisi ja Anettega kordamööda korde otsa, et saaksime traavi harjutada. Teistel käskis Aivo teha igasuguseid harjutusi – sõita risti üle platsi ning teha volte (ringe) ja peatusi. Seejuures pidime hoidma teiste hobustega pikivahet vähemalt kaks hobusepikkust.

      Pralinee ilmselt tundis, et ma olen üsna koba. Ta ei lasknud ennast minu rabelemisest eriti häirida ja läks ikka sinna, kuhu tema tahtis. Mul tekkis vahepeal isegi kahtlus, kes seal kellega sõidab − kas mina Pralineega või Pralinee minuga. Kui mina tahtsin mööduda takistusest paremalt, siis pidi Pralinee ilmtingimata vasakult minema, ja läks ka. Peamine, et me üldse edasi läheme, jõudsin mõelda, kuid juba pragas Aivo:

      „Mis sa sipled, juhi hobust! Ära lase tal endale pähe istuda. Otsusta ära, kummalt poolt sa lähed, ja juhi hobune kindlalt just sinna. Sul on ratsmed löntis, võta need korralikult kätte! Ja tööta säärtega!”

      Hea öelda, et juhi hobust! Ma ju juhtisin elu eest! Püüdsin hoolega meelde tuletada, mida kõike teha tuli või ei tohtinud – ratsmed peavad olema kerge pinge all, käed ei tohi üles minna, sääred ei tohi ette vajuda („Ega sa ei istu tugitoolis!”), selg sirgu, vaatama peab sinna, kuhu lähed… Mis veel?

      „Johanna, kannad alla!” täiendas Aivo mu loetelu.

      Ma siis püüdsin seda kõike teha ja vahepeal oli isegi selliseid õnnelikke hetki, kus Pralinee läkski sinna, kuhu mina tahtsin. Olin just tulnud ühelt peaaegu õnnestunud voldilt ja sõitsin rõõmsalt otse mööda rada, kui minu ette keeras Sass Orbitiga, öeldes:

      „Harjutuse tegijale antakse teed.”

      Mina aga ei saanud Pralineed pidama ja sõitsin neile tagant otsa.

      „Hoidke pikivahet!” hüüdis Aivo. „Eesolev hobune võib lüüa!”

      Pärast oli mul selline tunne, et poisid sõitsid kogu aeg nimelt meile ette, et meid ebamugavasse olukorda jätta. Ükskõik, kuhu platsi otsa me ka ei taandunud, oli ikka keegi neist peagi kohal ning tegi traavis ja galopis harjutusi, mis tähendas, et meie Eliisi ja Anettega, kes me sammu tegime, pidime kogu aeg jälgima, et me neid ei sega. Hobust kiiresti peatada polnud aga alati lihtne.

      „Miks nad ei või platsi teises otsas sõita?” ütlesin Eliisile, kui olime mõlemad sunnitud taanduma Andrese ja Oliveri eest, kes hakkasid otse meie kõrval tegema galopis kaheksaid. Läksime siis ise mujale, aga kohe oli platsis Sass, kes tahtis ümber pukkide slaalomit sõita.

      Siis läks asi veel hullemaks, sest Andres hakkas Zeusiga hüppama. Nüüd ei tohtinud me mingil juhul ette jääda ning et takistusi oli mitmes kohas, oli teelt hoidumine iseäranis keeruline. Aga lõpuks ma märkasin, et saan Pralinee juba kergemini seisma. Ma lihtsalt pidin saama! Ma ei tahtnud mingil juhul näidata poistele ja treenerile, et ma olen jätkuvalt koba. Seepärast tegin kõik, mis minu võimuses, et Pralineed paremini juhtida.

      Kui pärast trenni boksis Pralineed harjasin, tonksas ta muudkui ninaga vastu mu taskuid, justkui meelde tuletades, et ta on leiva näol väikese tasu ära teeninud ja et ma võiksin seda juba kiiremini anda. Ma siis andsin ka.

      Reedel, 25.09

      Mul oli päevik tükk aega kadunud, aga nüüd tegin põhjalikuma koristamise ja leidsin selle kirjutuslaua ja riiuli vahelt üles.

      Koolis on järjest vastikum. Popid on nähtavasti otsustanud, et mina olen klassis see kõige mustem lammas, keda tuleb kiusata ja mõnitada kõigile teistele hirmuks. Kui keegi oleks veel paar СКАЧАТЬ