Krzyżacy, tom drugi. Генрик Сенкевич
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Krzyżacy, tom drugi - Генрик Сенкевич страница 26

Название: Krzyżacy, tom drugi

Автор: Генрик Сенкевич

Издательство: Public Domain

Жанр: Повести

Серия:

isbn:

isbn:

СКАЧАТЬ była iść za jego radą. Nagle całkiem nowe widoki otworzyły się przed oczyma młodego paliwody362. „Nie dość się Maćkowi nie sprzeciwić, trzeba go jeszcze zjednać!” – rzekł sobie. Więc choć był trochę napity, wyciągnął wartko pod stołem rękę, ułapił ojca za kolano, ścisnął mocno na znak, żeby czegoś niepotrzebnego nie powiedział, sam zaś rzekł:

      – Wy się Cztana nie bójcie! Oho! niechby jeno spróbował! Poszczerbił mnie on krzynę363 – prawda! – alem też mu za to tak ten włochaty pysk pochlastał, że go rodzona mać nie poznała. Nie bójcie się niczego! Jedźcie spokojnie. Nie zginie wam i jedna wrona z Bogdańca!

      – To widzę, zacni z was ludzie. Przyrzekacie?

      – Przyrzekamy! – zawołali obaj.

      – Na rycerską cześć?

      – Na rycerską cześć.

      – I na klejnot?

      – I na klejnot! ba! i na krzyż! Tak nam dopomóż Bóg!

      Maćko uśmiechnął się z zadowoleniem, po czym rzekł:

      – No, tegom się po was i spodziewał. A kiedy tak, to wam jeszcze coś rzekę… Zych, jako wiecie, mnie zdał opiekę nad dziećmi. Dlategom to Cztanowi i tobie, młodziaku, przeszkadzał, kiedyście to siłą chcieli wtargnąć do Zgorzelic. A teraz, jak będę w Malborgu albo Bóg wie gdzie, taka to będzie i opieka… Prawda, że nad sierotami jest Bóg i że takiemu, który by je chciał pokrzywdzić, nie tylko by szyję toporem ucięto, aleby go i za bezecnego ogłoszono. Wszelako markotno mi, że jadę. Okrutnie markotno. Obiecajcieże mi, jako i sierot Zychowych nie tylko sami nie pokrzywdzicie, ale i nikomu ich pokrzywdzić nie dacie.

      – Przysięgamy! przysięgamy!

      – Na rycerską cześć i na klejnot?

      – Na rycerską cześć i na klejnot!

      – I na krzyż także?

      – I na krzyż!

      – Bóg słyszał. Amen! – zakończył Maćko.

      I odetchnął głęboko, bo wiedział, że takiej przysięgi dotrzymają, choćby każden364 miał sobie pięści z gniewu i złości poobgryzać.

      I począł się zaraz żegnać, ale oni zatrzymali go prawie przemocą. Musiał pić i pokumał się ze starym Wilkiem, młody zaś, choć zwykle po pijanemu zwady szukał, tym razem odgrażał się tylko na Cztana, a koło Maćka zabiegał tak gorliwie, jakby zaraz jutro miał dostać od niego Jagienkę. Przed północą jednak omdlał z wysiłku, a gdy go docucono, zasnął kamieniem. Stary poszedł wkrótce za przykładem syna, tak że Maćko zostawił ich obu jak nieżywych przy stole.

      Sam jednak, mając głowę nad miarę wytrzymałą, nie był pijany, tylko nieco rozochocon, więc wracając do domu, rozmyślał prawie z radością o tym, czego dokazał.

      – No! – mówił sobie. – Bogdaniec bezpieczny i Zgorzelice bezpieczne. Powściekają się z przyczyny Jagienkowej jazdy, a strzec i mojego, i jej dobra będą, bo muszą. Pan Jezus dał człeku obrotność… Jak gdzie nie można pięścią, to trzeba rozumem… Jeśli wrócę, nie bez tego będzie, żeby mnie stary w pole nie pozwał, ale mniejsza o to… Bóg by dał, żeby tak i Krzyżaków usidlić… Ale z nimi trudniej… Nasz, choć trafi się i psubrat, wszelako gdy na rycerską cześć i klejnot przysięże, to i zdzierży365, a dla nich przysięga tyle, co plucie na wodę. Ale może mnie Matka Pana Chrystusowa wesprze, że przydam się na coś Zbyszkowi, jakom się teraz Zychowym dzieciom i Bogdańcowi przydał…

      Tu przyszło mu do głowy, że po prawdzie mogłaby dziewczyna nie jechać, bo dwaj Wilkowie będą jej strzegli jak źrenicy oka. Po chwili jednak porzucił tę myśl: „Wilkowie będą jej strzegli, ale za to Cztan będzie tym bardziej nastawał. Bóg wie, kto kogo zmoże366, a rzecz pewna, że zdarzą się bitki i napaści, w których ucierpieć mogą Zgorzelice, Zychowe sieroty i sama nawet dziewczyna. Wilkom pilnować samego Bogdańca będzie łatwiej, a dla dziewki lepiej w każdym razie, by była z dala od tych dwóch zabijaków i zarazem blisko bogatego opata”. Maćko nie wierzył w to, by Danusia mogła wyjść żywa z rąk krzyżackich, więc nie wyzbył się jeszcze nadziei, że gdy czasem Zbyszko wróci wdowcem, wówczas niechybnie poczuje ku Jagience wolę Bożą.

      – Hej, mocny Boże! – mówił sobie – żeby tak, mając Spychów, jeszcze potem Jagienkę wziął z Moczydołami i z tym, co jej opat ostawi, nie pożałowałbym i kamienia367 wosku na świece!

      Na podobnych rozmyślaniach prędko zeszła mu droga z Brzozowej, jednakże przybył późną już nocą i zdziwił się, ujrzawszy mocno oświecone błony okien. Parobcy też nie spali, bo zaledwie wjechał na oborę368, wybiegł ku niemu stajenny.

      – Goście jakowiś czy co? – zapytał Maćko, zsiadając z konia.

      – Jest panicz ze Zgorzelic z Czechem – odrzekł stajenny.

      Maćka zdziwiły te odwiedziny. Jagienka obiecała przyjechać nazajutrz do dnia i mieli zaraz ruszać. Czemu więc przyjechał Jaśko i to tak późno.

      Stary rycerz pomyślał, że mogło się coś przytrafić w Zgorzelicach, i z pewnym niepokojem w duszy wszedł do domu.

      Ale w izbie, w wielkim glinianym kominie, który zastąpił we dworze zwykle ułożone na środku izby ognisko, paliły się jasno i wesoło żywiczne szczypki, a nad stołem płonęły w żelaznych kunach dwie pochodnie, przy których blasku ujrzał Maćko Jaśka, Czecha Hlawę i jeszcze jednego młodego pachołka, z twarzą rumianą jak jabłuszko.

      – Jakoże się miewasz, Jaśku, a co tam z Jagienką? – zapytał stary szlachcic.

      – Jagienka kazała wam powiedzieć – rzekł całując go w rękę chłopak – że się rozmyśliła i woli zostać doma.

      – Bójcieże się Boga! a to co? jak? Cóż jej tam do głowy strzeliło?

      A chłopak podniósł na niego modre oczęta i począł się śmiać.

      – Czegoż się rzechoczesz369?

      Lecz w tej chwili Czech i drugi pachołek wybuchnęli także wesołym śmiechem.

      – Widzicie! – zawołał mniemany chłopak – któż mnie pozna, skoroście wy nie poznali?

      Dopieroż Maćko przypatrzył się wdzięcznej figurce uważniej i zawołał:

      – W imię Ojca i Syna! Czyste370 zapusty371! A ty tu, skrzacie, czego?

      – Ba! czego?… Komu w drogę, temu czas!

      – Miałaś przecie jutro świtaniem przyjechać?

      – Jużci! СКАЧАТЬ



<p>362</p>

paliwoda (daw.) – człowiek gwałtowny i/lub lekkomyślny. [przypis edytorski]

<p>363</p>

krzynę (daw.) – trochę. [przypis edytorski]

<p>364</p>

każden – dziś popr.: każdy. [przypis edytorski]

<p>365</p>

zdzierżyć (daw.) – dotrzymać. [przypis edytorski]

<p>366</p>

zmóc (daw.) – pokonać. [przypis edytorski]

<p>367</p>

kamień – dawna jednostka wagi, nazwa pochodzi od kamieni będących częścią żaren. [przypis edytorski]

<p>368</p>

obora – dawniej także: dziedziniec. [przypis edytorski]

<p>369</p>

rzechoczesz – dziś popr.: rechoczesz. [przypis edytorski]

<p>370</p>

czysty – prawdziwy (por. „czysty zysk”). [przypis edytorski]

<p>371</p>

zapusty (daw.) – karnawał, przebierańce. [przypis edytorski]