Промови, що змінили світ. Отсутствует
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Промови, що змінили світ - Отсутствует страница 24

СКАЧАТЬ цьому континенті нову націю, зачату в свободі і вірячу в те, що всі люди народжені рівними.

      Тепер ми ведемо велику Громадянську війну, яка піддає нашу націю чи будь-яку іншу націю, що в такий же спосіб зачата і сповідує ті ж ідеали, випробуванню на здатність вистояти. Ми зустрічаємося сьогодні на великому полі битви цієї війни. Зустрічаємося, щоб зробити його частину останнім пристановищем для тих, хто віддав своє життя в ім’я того, щоб наша нація змогла вижити. З усіх поглядів це доречний і цілком правильний крок.

      Але в ширшому розумінні ми не можемо присвячувати, ми не можемо благословляти, ми не можемо шанувати цю землю. Відважні люди, живі і мертві, що билися тут, уже вчинили обряд такої присвяти, і не в наших слабких силах що-небудь додати чи відняти. Світ навряд помітить чи запам’ятає надовго те, що ми тут говоримо, але він не зможе забути того, що вони зробили тут. Радше, це нам, живим, слід присвятити себе завершенню початої ними справи, над якою трудилися до нас з такою шляхетністю ті, хто боровся тут. Радше, це нам, живим, слід присвятити себе великому завданню, що все ще стоїть перед нами, – перейняти в цих вельмишановних загиблих ще більшу відданість тій справі, якій вони повною мірою і до кінця зберігали вірність, сповнитися переконаністю, що вони загинули не даремно, що наша нація з Божою допомогою відродиться у свободі і що влада народу волею народу і для народу не зникне з лиця землі.

      МАХАТМА ҐАНДІ

      (1869—1948)

Ідеолог та один з керівників індійського національно-визвольного руху

      Мохандас Карамчанд (Махатма) Ґанді народився 2 жовтня 1869 року в місті Порбандар (князівство Ґуджарат). Здобув юридичну освіту в Англії, до 1893 року займався адвокатською практикою в Бомбеї, у 1893—1914 роках служив юрисконсультом ґуджаратської торговельної фірми в Південній Африці. В 1915 році повернувся до Індії, зблизився з партією Індійський національний конгрес (ІНК), у 1921 році очолив ІНК, однак в 1934 році вийшов з рядів партії через розбіжності з іншими лідерами з приводу методів ведення визвольної боротьби. 30 січня 1948 року на богослужінні, що відбувалося в Делі, був убитий фанатиком-індусом.

      У 1893 році до Південної Африки їхав маловідомий ґуджаратський адвокат Мохандас Карамчанд Ґанді. А в 1915-му в Індію повернувся Махатма – «Велика душа» (титул «Махатма» вперше застосував стосовно Ґанді Рабіндранат Таґор, однак Ґанді вважав себе не гідним такої честі й титулу не прийняв).

      Промова, виголошена Ґанді 4 лютого 1916 року у Варанасі (Бенаресі) на відкритті Індуського університету, є відображенням принципів Ґанді – упевненості в тому, що індійці повинні бути господарями своєї долі й своєї країни.

      Промова у Варанасі («Індії немає порятунку»)

4 лютого 1916 року

      …Для всіх нас надзвичайно принизливим є той факт, що цього вечора, під покровом цього великого університету, в цьому священному місті я змушений звертатися до своїх одноплемінників нерідною мовою.

      …У СКАЧАТЬ